W poniedziałek po godzinie 18 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami wśród poruszanych tematów znaleźć się mają: współpraca dwustronna, przyszłość Unii Europejskiej, unijny budżet oraz bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny.
Angela Merkel w środę objęła po raz czwarty urząd kanclerza Niemiec. W pierwszą podróż zagraniczną udała się do Francji. Na cel drugiej wizyty wybrała Polskę.
Rzeczniczka polskiego rządu Joanna Kopcińska zapowiadała w niedzielę, że podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Merkel poruszona zostanie kwestia współpracy dwustronnej oraz najważniejszych problemów Unii Europejskiej.
- Premier Morawiecki będzie rozmawiał z kanclerz o przyszłości Unii po brexicie, budżecie europejskim, bezpieczeństwie energetycznym i kryzysie migracyjnym - wskazała.
Jak dodała, szefowie obu rządów poruszą też temat współpracy militarnej i energetycznej - w tym sprawy budowy Nord Stream 2, czyli projektu liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.
Po rozmowie z Morawieckim zaplanowano w Belwederze spotkanie kanclerz Merkel z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie w kancelarii premiera ma się odbyć obiad roboczy polskiej i niemieckiej delegacji.
Spotkanie w Berlinie
Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego tego roku w Berlinie. Oboje zwracali po nim uwagę między innymi na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.
Morawiecki podkreślał, że oba kraje mogą być "lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej".
Szef polskiego rządu mówił też, że Polska i Niemcy mają bardzo podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim. - Z tematyką związaną z negocjacjami z Rosją, z Wielką Brytanią (...). I to są tematy, które na pewno nas łączą - wskazywał wtedy Morawiecki.
Szefowie obu rządów przyznali jednak, że są również tematy, na które mają odmienne poglądy. W tym kontekście wskazali na Nord Stream 2.
Autor: kb//kg / Źródło: TVN24, PAP