Przegląd prasy: fragmenty stenogramów "Wprost" z Giertychem o Kulczyku

Były wicepremier Roman Giertych chciał stworzyć grupę, która będzie wymuszać pieniądze od najbogatszych Polaków - twierdzi "Wprost". Świadczyć ma o tym rozmowa Giertycha z dwoma dziennikarzami ws. zakupu niewydanej książki o Janie Kulczyku, w której miały się znajdować informacje niekorzystne dla miliardera.

Błaszczak o taśmie Giertycha: jak ojciec chrzestny, sycylijskie klimaty

- To czysty szantaż - ocenia treść opublikowanej przez "Wprost" rozmowy Romana Giertycha z Piotrem Nisztorem Mariusz Błaszczak z PiS. Rozmowa ma dotyczyć próby odkupienia przez byłego wicepremiera nieopublikowanej książki o biznesmenie Janie Kulczyku. Tygodnik twierdzi, że "Giertych miał tworzyć grupę, która będzie wymuszała pieniądze od najbogatszych Polaków". - Działania przypominające sycylijskie klimaty, jak u ojca chrzestnego - komentował w "Jeden na jeden" polityk PiS.

Były wiceminister zdrowia wygrał z rakiem

Jeszcze niedawno był wiceministrem zdrowia, a pewnego dnia sam musiał zmierzyć się ze śmiertelnie niebezpieczną chorobą. Dr Andrzej Włodarczyk zachorował na złośliwy nowotwór – szpiczaka. Walczy, przeszedł przeszczep szpiku, jest pozytywnie zmotywowany.

Eksperci PKBWL zakończyli na razie oględziny wraku. Podejrzenia m.in. co do sprawności silników

Eksperci Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) przez całą niedzielę pracowali na miejscu sobotniej katastrofy samolotu piper navajo pod Częstochową. Specjaliści mają m.in. podejrzenia co do sprawności silników maszyny. Szef zespołu badawczego wyjaśniającego katastrofę Andrzej Pussak poinformował, że w ciągu 30 dni powstanie wstępny raport na temat wydarzeń. - PKBWL nie orzeka o winie, ma znaleźć przyczynę tego zdarzenia, co aktualnie czynimy oraz określić profilaktykę - zaznaczył.

Marcinkiewicz o taśmach z Giertychem. "Zapis rozmowy po trzech czwartych litra wódki na głowę"

Rozmowa pomiędzy mecenasem Romanem Giertychem a dziennikarzem Piotrem Nisztorem odbywa się w zaciszu gabinetu prawnika, więc jest rozmową zawodową, której nie powinno się upubliczniać - uważa były premier Kazimierz Marcinkiewicz, gość "Faktów po Faktach". - Co więcej, będziemy czytali zapis rozmowy po trzech czwartych litra wódki na głowę. Czy pan słyszał kiedyś, żeby po połowie litra ktoś mówił mądrze? - pytał polityk.

Metropolita łódzki broni prof. Chazana. Złotówka od wiernych na pokrycie kary

Metropolita łódzki zaapelował w niedzielę o zbiórkę pieniędzy na pokrycie kary nałożonej przez NFZ na szpital prowadzony przez prof. Bogdana Chazana. Jeśli odwołanie od decyzji Funduszu okazałoby się bezskuteczne wierni mieliby się złożyć po złotówce. Prof. Chazan odmówił pacjentce przeprowadzenia aborcji uszkodzonego płodu i nie wskazał innego ginekologa.

Fiszer: maksymalnie obciążony samolot o wiele trudniejszy do pilotowania

- Jeśli samolot był maksymalnie obciążony, to w wysokiej temperaturze (...) jest o wiele trudniejszy do pilotowania, jest bardziej podatny na zbyt gwałtowne manewry, na zakręty z dużym przechyleniem czy zbyt szybkie wznoszenie - mówił w TVN24 o możliwych przyczynach katastrofy samolotu piper navajo mjr Michał Fiszer. - Jeżeli samolot jest lekki, to wtedy można pozwolić sobie na o wiele więcej błędów - wyjaśnił ekspert.

Nie zabrali dziecka na kolonie, bo ma zespół Aspergera. Matka: To oburzająca dyskryminacja

- Za chwilę będzie, że ty jesteś niedobry, bo masz kręcone włosy. To dyskryminacja - denerwuje się matka małego Michała. Chłopiec chciał pojechać na kolonie nad morze. Organizator zaksięgował przelew, przyjął dokumenty, ale dobę przed wyjazdem zawyrokował: dziecko nie jedzie, bo ma zespół Aspergera, a brakuje odpowiednio przeszkolonego opiekuna. Zarzuty matki odpiera zaś: żadna dyskryminacja, tylko troska o dobro dziecka. Psychologowie komentują: Przez ignorancję dorosłych skrzywdzono dziecko.

Przegląd prasy: Wersja Nisztora. "Zaproponowali mi odkupienie praw do książki"

Redaktor naczelny jednego z prawicowych tygodników Jan Piński chciał w 2011 roku odkupić od dziennikarza Piotra Nisztora prawa do książki o biznesmenie Janie Kulczyku za 300 tys. złotych. Potem miała pojawić się propozycja spotkania z nim oraz z mecenasem Romanem Giertychem, na które to Nisztor wybrał się z dyktafonem i wszystko nagrał - to wersja, jaką tygodnikowi "Wprost" przedstawił Nisztor. - Zaproponowali mi odkupienie praw do książki, nie zgodziłem się na to - twierdzi. W piątek swoją wersję spotkania przedstawił Giertych.

Katastrofa samolotu. Trzy wersje w śledztwie, odzyskają nagranie?

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. sobotniej katastrofy samolotu Piper PA-31 Navajo pod Częstochową. Jak poinformował Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury, będzie prowadzone "w kierunku przestępstwa sprowadzenia katastrofy w ruchu lotniczym". O godzinie 11.30 rozpoczęły się szczegółowe oględziny miejsca zdarzenia - z udziałem prokuratorów i członków Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL).

PSL: chcieliśmy zawieszenia ministra Sienkiewicza

- Myśmy sugerowali panu premierowi, by przynajmniej na ten czas (wyjaśniania sprawy -red.) pan Sienkiewicz był zawieszony, urlopowany. Pan premier wybrał inną opcję - mówił w "Kawie na ławę" Marek Sawicki (PSL), komentując ujawnione przez "Wprost" nagrania ministra Bartłomieja Sienkiewicza. - W każdym przyzwoitym kraju już dawno minister albo podałby się do dymisji, albo byłby zdymisjonowany. To, że tego nie ma, to tylko pokazuje z kim mamy dzisiaj do czynienia, co to jest za środowisko - ocenił z kolei Andrzej Duda (PiS).

"Ta osoba wołała o pomoc. Miałem ją w rękach, ale samolot już się topił"

Widziałem płonący samolot i skoczka spadochronowego wyrzuconego przez okno, zaplątanego w koło. To była pierwsza osoba, którą uratowałem. (...) Ta osoba była już na zewnątrz, wisiała na korpusie samolotu, co utrudniało ratunek, bo linki były wewnątrz samolotu. Był problem z odpięciem go od uprzęży - relacjonował akcję ratunkową człowiek, który wyciągnął trzy osoby z płonącego samolotu rozbitego w Topolowie.

Żałoba po katastrofie samolotu. "Wszyscy byliśmy jak rodzina"

- Zaraziłem go pasją. Mój syn zginął robiąc to, co kocha – mówi ojciec jednego ze skoczków, który stracił życie podczas sobotniej katastrofy samolotu w Topolowie (śląskie). Na terenie lotniska w Rudnikach, gdzie wzbił się do ostatniego lotu Piper Nawajo z 12 osobami na pokładzie, wszyscy pogrążeni są w żałobie.

Koalicja Nowej Prawicy z PiS-em. Niewygodna, ale konieczna?

Partia Janusza Korwin-Mikkego może być trzecią siłą w przyszłym Sejmie i dzięki temu stać się partnerem do współpracy dla Prawa i Sprawiedliwości. Może nie wymarzonym, ale jedynym. Lider Nowej Prawicy nie mówi "nie". PiS na razie się dystansuje. ("Fakty" TVN)

"Ta tragedia mogła być znacznie większa. Uczyniliśmy wszystko, co można było zrobić"

- Trwają oględziny miejsca zdarzenia. Za jakiś czas nastąpi identyfikacja zwłok, które są jeszcze na pokładzie. Te prace będą jeszcze trwały - poinformował na antenie TVN24 komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. Wiesław Leśniakiewicz, który przybył na miejsce katastrofy samolotu Piper PA-31 Navajo. Podkreślał, że wszystkie służby, które uczestniczyły w akcji ratunkowej wykonały swoje czynności prawidłowo. - Uczyniliśmy wszystko, co można było zrobić - zapewnił.

"To był dobry kolega i doświadczony pilot"

Samolot Piper Navajo, który rozbił się z pod Częstochową, był użytkowany przez firmę organizującą skoki spadochronowe od maksymalnie 2-3 miesięcy - twierdzi Paweł Niemczyk z Aeroklubu Częstochowskiego. - Wcześniej latali na cesnach - mówi pilot.

Żałoba w aeroklubie. Bliscy ofiar gromadzą się na lotnisku

W siedzibie Aeroklubu Częstochowskiego w sobotę wieczorem gromadzą się bliscy ofiar katastrofy lotniczej pod Częstochową. - Kiedy dotarła tutaj informacja (o wypadku - red.), zapanował nastrój absolutnej żałoby - relacjonował z lotniska w Rudnikach Bartosz Żurawicz, reporter TVN24.

Hartman: szpitale pod kontrolą Kościoła wywierają presję na lekarzy. Piecha: co pan opowiada!

- Naprawdę trzeba nie mieć sumienia i serca, żeby zmuszać kobietę do urodzenia bardzo kalekiego dziecka i zmuszać to dziecko do życia, które jest pasmem cierpień - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Hartman (TR), komentując sprawę. prof. Bogdana Chazana. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO) stwierdziła, że należy zmienić niektóre zapisy ustawy dot. wykonywania legalnej aborcji. Z kolei Bolesław Piecha (PiS) postulował, by stworzyć listę placówek, w których można wykonać taki zabieg.

Uratował 40-letniego mężczyznę. "Chcieliśmy iść do następnego, ale już się nie dało"

Najpierw było słychać nieprzyjemny hałas silnika, a potem uderzenie - relacjonował w rozmowie z TVN24 świadek katastrofy, który pomagał ratować pasażerów. Świadkowie pobiegli na miejsce wypadku. Wyciągnęli z wraku jednego mężczyznę. - Odciągnęliśmy go na bok, chcieliśmy iść do następnego, ale już się nie dało - powiedział. Kiedy udzielali pomocy uratowanemu pasażerowi, nastąpił wybuch. - Już się nie udało - powtórzył.

Autostopem przez świat po osiemdziesiątce. "Ja to kocham"

Od 20 lat zwiedza świat, podróżując autostopem. Wracając z jednej wyprawy, już planuje kolejną. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że pani Teresa ma 82 lata i jest prawdopodobnie najbardziej aktywną autostopowiczką w Polsce wśród seniorów. Podróże dają jej siłę, wolność i optymizm, a w życiu nie zawsze było jej łatwo.

Kolejne nagranie "Wprost" dotyczy Giertycha. Giertych zapowiada pozew

Zapowiadana przez "Wprost" kolejna publikacja nagrań dotyczy Romana Giertycha. Konkretnie, jego rozmowy z dziennikarzami Piotrem Nisztorem i Janem Pińskim, przeprowadzonej w sierpniu 2011 r. - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennik przedstawia wersję zdarzeń Giertycha. Szybko reaguje na nią "Wprost". A Giertych zapowiada pozew wobec tygodnika.

"Nagonka na kibiców"? Obrona chce złagodzenia kar za pobicie meksykańskich marynarzy

- Przypadek bójki na plaży w Gdyni można rozpatrywać jako rodzaj nagonki na środowisko kibiców - uważa obrońca jednego z siedmiu kibiców Ruchu Chorzów, oskarżonych o pobicie w sierpniu 2013 r. meksykańskich marynarzy. We wtorek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpocznie się proces odwoławczy w tej sprawie. W styczniu gdyński sąd skazał kibiców na więzienie bez zawieszenia. Obrona domaga się złagodzenia kar.

"Panie w szpilkach na Kasprowym to powszechność"

- Ludzie zapominają, że szlak górski to nie jest ulica Marszałkowska w Warszawie - mówił w TVN24 Jerzy Jurecki, wydawca "Tygodnika Podhalańskiego". Psycholog i były instruktor ratownictwa Tomasz Kozłowski opowiadał z kolei, że turyści, którzy wybierają się w góry często przeceniają swoje możliwości, a ich niewiedza i bezmyślność prowadzi do wypadków.

Tańczą, bębnią, żonglują czym popadnie. Już po raz ósmy

Zawodowcy i amatorzy na jeden dzień łącza swoje siły i żonglują czym popadnie. W Gliwicach trwa 8. międzynarodowy festiwal Ulicznicy. Występują na rynku, w parku oraz w innych centralnym punktach miasta. – To festiwal, który wychodzi do ludzi. Dzieje się na ulicy i czerpie energię z naszych widzów, a także ją przekazuje – mówi organizatorka imprezy, Agnieszka Batóg.