Pociągi muszą zwalniać na przejazdach kolejowych i łapią opóźnienia, a wszystkiemu winne są solarki. W czwartek od rana w Rembertowie i Wołominie kolejarze zmagają się z zimowymi usterkami. W środę najwięcej ich było na linii otwockiej. Tym razem nie chodzi jednak o pęknięte szyny czy zerwane sieci trakcyjne. Problemy spowodowała... sól.

- Choć czwartkowe opady śniegu nie są już tak obfite jak dzień wcześniej, to drogowcy mają pełne ręce roboty - wynika z informacji przekazywanych z poszczególnych regionów Polski. Na niektórych odcinkach dróg, zwłaszcza w górach ciężarówki mają ogromne kłopoty z jazdą. Dochodzi też do groźnych wypadków. W jednym z nich rannych zostało 12 dzieci i kierowca, który je wiózł, a w drugim - cztery osoby.

Łazienki Królewskie szykują się do 3-letniego remontu. W jego trakcie ma być poprawiona sypiącą się elewacja Pałacu na Wyspie oraz naprawiony dach i widownia amfiteatru, zaś asfaltowe alejki mają być zastąpione żwirowymi. Zostaną na ten cel wykorzystane pieniądze z Unii.

Awaria spowodowana pogodą odcięła na kilka godzin od wody Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku - największy szpital na Pomorzu. Po godz. 10 usterkę jednak usunięto. Jeszcze w trakcie jej trwania wicedyrektor placówki Tadeusz Jędrzejczyk zapewniał w rozmowie z TVN24, że sytuacja jest opanowana: szpital ma rezerwy wody, a dodatkowo podstawione są beczkowozy. Awaria ma zostać usunięta do południa.

Brak napięcia uwięził pociągi na trasie Gdańsk–Gdynia. Stało się tak po tym, jak na tory osunął się element przęsła wiaduktu budowanego w Gdańsku-Wrzeszczu i zerwał sieć trakcyjną.

Boeing 767, który w listopadzie ubiegłego roku lądował bez podwozia może zostać sprzedany - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Wcześniej PLL LOT obiecywał, że po trzymiesięcznej naprawie maszyna wróci do floty. Z nieoficjalnych informacji dziennika wynika jednak, że naprawa samolotu jest nieopłacalna, również z wizerunkowego punktu widzenia.

Katarzyna W. otrzymała policyjną ochronę. Wnioskował o to jej obrońca. Policja uznała jego argumenty, ale nie chce mówić o szczegółach dotyczących zarówno samej ochrony, jak i miejsca pobytu kobiety.

Opady śniegu, miejscami intensywne, a także porywiste podmuchy wiatru bardzo utrudniają jazdę. W nocy na krajowej "dwójce" zderzyły się aż trzy tiry. Droga była przez kilka godzin zablokowana.

Marszałek Sejmu, Ewa Kopacz swoją pozycję w partii ma coraz silniejszą. Zamieniła niewdzięczny resort zdrowia na fotel marszałka Sejmu i po części dlatego wokół niej gromadzi się coraz więcej osób. Na sejmowych korytarzach mówi się nawet o spółdzielni Ewy Kopacz, albo bardziej dostojnie - o jej dworze. Kto do tego niego należy i jaką siłę on posiada?

Rząd ma wytłumaczyć się podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu z konfliktu ze służbami mundurowymi, jaki wynikł po zapowiedzi tegorocznych podwyżek dla części z nich. Posłowie rozpatrzą też projekt PiS dotyczący podatku bankowego oraz przyjrzą się sprawie likwidacji części szkół, która wzbudza ostatnio wiele kontrowersji i wywołuje społeczne protesty.

Autobus, który po południu wiózł dzieci ze szkoły do domów, wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Dziesięcioro młodych pasażerów zostało rannych. Ucierpiał także ich opiekun. Wszyscy trafili do szpitala w Sławnie. Do wypadku doszło we wsi Podgórki (zachodniopomorskie).

- Wiemy o tym, że Katarzyna W. (...) będzie pod ochroną policji. Przez tydzień ma też przebywać w mieszkaniu, które będzie pod ochroną - powiedział w środę wieczorem w TVN24 Krzysztof Rutkowski. O ochronę wnioskował pełnomocnik Katarzyny W. po tym, jak kobieta opuściła areszt.

Awantura na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych - kultury i sportu oraz kontroli państwowej. Zamiast decyzji o zleceniu NIK kontroli udzielania przez KRRiT koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych, posłowie "starli się na wnioski formalne". W ruch poszedł sprzęt sejmowy. - Pani poseł Kruk proszę nie niszczyć mienia państwowego - tak posłankę PiS Elżbietę Kruk dyscyplinował jeden z członków komisji, po tym, jak z impetem rzuciła mikrofonem. Posiedzenie zostało przerwane na dwa tygodnie.

Dwojga 17-letnich turystów z Krakowa poszukiwali w środę późnym wieczorem ratownicy GOPR w Beskidzie Małym. Zostali odnalezieni po dwóch godzinach od wezwania i sprowadzeni do doliny - poinformowali ratownicy grupy beskidzkiej GOPR.

Obywatelski projekt ustawy, zakładający całkowitą likwidację obowiązku szkolnego dla sześciolatków, trafił do dalszych prac parlamentarnych. Posłowie uznali, że projekt należy szczegółowo i merytorycznie rozważyć i skierowali go do sejmowych komisji.

- Wydarzyły się rzeczy, których nikt się nie spodziewał. To zaczęło na nas spadać jak grom z jasnego nieba i zgoda - nie byliśmy przygotowani do reakcji - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wicepremier i obecny wiceszef PO Grzegorz Schetyna, komentując fatalne ostatnio notowania rządu i premiera. Przyznał, że był zdania, iż zimny prysznic się przyda, ale "nie aż tak lodowaty".

Jeszcze około 1,7 tys. odbiorców w województwie zachodniopomorskim jest pozbawionych prądu. O sukcesie mogą mówić energetycy w Jeleniej Górze (dolnośląskie). Z około 7 tys. gospodarstw bez prądu zostało zaledwie 350. Awarie spowodowane są nocną wichurą, która pozrywała linie energetyczne.

"Nie dość, że pada, to jeszcze straszliwie wieje" - piszą na Kontakt 24 internauci z Katowic. Jeden z nich nakręcił śnieżycę, jaka przeszła w środę przez stolicę Śląska. Gwałtowne opady i silne podmuchy wiatru towarzyszyły dziś mieszkańcom wielu miejsc w kraju. "Oto prawdziwa zima, nie ma lekko" - napisał @rafik. Jak zapowiadają synoptycy, taka "prawdziwa zima" będzie nam towarzyszyć także w czwartek.