Rzeczniczka rządu: myślę, że minister Sikorski zwróci pieniądze za kolację

- Myślę, że nie trzeba będzie ministra Sikorskiego namawiać i zwróci pieniądze za kolację. To była prywatna rozmowa - stwierdziła w "Faktach po Faktach" Małgorzata Kidawa-Błońska. Rzeczniczka rządu odniosła się w ten sposób do informacji, że kolacja, podczas której podsłuchiwani byli Radosław Sikorski i Jacek Rostowski, kosztowała 1600 zł.

Schetyna: rząd nie może być zakładnikiem tygodnika

- Premier nie może ferować wyroków. Musi poczekać, aż postępowanie będzie skończone. To jest kwestia dni. Nawet nie tygodni - powiedział Grzegorz Schetyna w "Kropce nad i". Skomentował też sprawę ewentualnych zmian personalnych w rządzie. - Rząd nie może być zakładnikiem poniedziałkowego wydania tygodnika "Wprost" - stwierdził polityk Platformy.

Prokuratura: podsłuchiwanych było kilkadziesiąt osób

Według obecnego stanu śledztwa można stwierdzić, że nielegalnie podsłuchiwanych było kilkadziesiąt osób. Są to osoby z kręgu polityki, biznesu, a także byli i obecni funkcjonariusze publiczni - powiedziała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur.

Wiceminister: przepraszam prokuratorów. Seremet: nie rzecz w osobistych emocjach

- Nasze działanie nie było przeciwko prokuratorowi generalnemu, ani nie miało na celu obniżenia autorytetu organów ścigania. Jeśli stało się jedno i drugie, przepraszam - zwrócił się wicemister sprawiedliwości Michał Królikowski do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Nawiązał do sporządzonej przez resort krytycznej oceny akcji prokuratury w redakcji "Wprost". - Nie rzecz w osobistych emocjach (...), tylko w normalnej współpracy organów państwa - odpowiedział Seremet i dodał: - Symptomy takiej postawy dostrzegam i za to dziękuję. Królikowski i Seremet uczestniczyli w czwartek w posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości.

"Opublikowali wygodną część nagrań". "Wprost" komentuje filmy prokuratury z akcji w redakcji

- Jak to nie użyli siły? A jak, inaczej można wyrwać laptopa? Funkcjonariusze próbowali wyłamać mi palce - redaktor naczelny "Wprost" Sylwester Latkowski ostro zareagował na opublikowane przez prokuraturę nagrania z akcji w redakcji tygodnika. Zdaniem Latkowskiego, śledczy ujawnili, zaledwie część nagrań z interwencji. - To kolejny przykład kompromitacji prokuratury - mówi naczelny. Latkowski ocenia, że śledczy spędzili w jego gabinecie nie godzinę, ile trwa nagranie, ale trzy.

Prokuratura pokazała "jak naprawdę wyglądały czynności" we "Wprost". Jest walka o komputer naczelnego

Warszawska Prokuratura Warszawa-Praga zaprezentowała fragmenty nagrań z akcji prokuratury i ABW w redakcji "Wprost". Prokuratorzy w asyście funkcjonariuszy weszli tam w ubiegłą środę w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnego podsłuchiwania polityków. Żądali wydania nośników. Zaprezentowano m.in. fragment pokazujący walkę o laptop redaktora naczelnego Sylwestra Latkowskiego.

Smirnow wystąpił z PO. Ma być usunięty z klubu. "To klub jednego człowieka, premiera"

Władze klubu PO chcą wykluczenia z klubu parlamentarnego posła Andrzeja Smirnowa, który nie wziął udziału w środowym głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Smirnow wyjaśnia, że postąpił świadomie i dodaje: "złożyłem rezygnację z członkostwa w klubie, ale prezydium klubu doszło do wniosku, że lepiej będzie jak mnie z klubu usuną". Poseł wystąpił też z Platformy Obywatelskiej.

Koszmar dzieci w Łęczycy. Kierownik Centrum Pomocy Rodzinie odwołana

Iwona Zielińska nie jest już kierownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęczycy (woj. łódzkie). Zarząd powiatu łęczyckiego rozwiązał z nią we wtorek umowę i ogłosił konkurs na to stanowisko. Kobieta była odpowiedzialna za nadzór nad rodziną zastępczą, którą prokuratura podejrzewa o znęcanie się nad pięciorgiem podopiecznych i ich wykorzystywanie seksualne.

"Wprost" złożyło zażalenie na prokuraturę. Seremet "nie zmienia zdania" o akcji

Prokurator generalny Andrzej Seremet nadal uznaje działania w redakcji "Wprost" za prawidłowe. Zażalenie na akcję złożyło w środę "Wprost". Redakcja jest zdania, że prokuratura powinna odstąpić od działań po uzyskaniu informacji, że na nośniku - który chciała odebrać - są dane chronione tajemnicą dziennikarską. Pytany w czwartek o jakikolwiek argument za akcją, Seremet ripostował: a może jest jakiś przeciw?

PiS złożyło wniosek o odwołanie rządu. Ma kandydata na nowego premiera

PiS złożyło wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Kandydatem na premiera jest prof. Piotr Gliński - poinformował Jarosław Kaczyński. Dodał, że PiS chce postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Marka Belkę. Złoży także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera.

Nie będzie śledztwa ws. oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. domniemanego zatajenia przez Jarosława Kaczyńskiego prawdy w oświadczeniach majątkowych z lat 2011-2014 przez nieumieszczenie w nich informacji o danych pozwalających na identyfikację wierzyciela wskazanych tam pożyczek.

Gowin o Godsonie: w ząb nie rozumiem jego decyzji

Decyzja Johna Godsona o zagłosowaniu za udzieleniem wotum zaufania rządowi Donalda Tuska jest błędna politycznie i moralnie. W ogóle jej nie rozumiem - powiedział we "Wstajesz i wiesz" lider Polski Razem Jarosław Gowin. Wiceprezes partii poparł rząd, gdyż, jak wyjaśniał, postąpił tak jak - w jego opinii - zrobiłby Jezus.

"Nie ma nikogo, komu jest bardziej przykro niż mi"

- Nie ma nikogo, komu jest bardziej przykro niż mi - oświadczył w środę wieczorem w Sejmie szef dyplomacji Radosław Sikorski. To komentarz szefa polskiej dyplomacji na jego podsłuchaną i nagraną rozmowę z Jackiem Rostowskim.

"Modlę się za Tuska codziennie". Dlaczego Godson poparł rząd?

"Miałem dylemat, jak postąpić, wiedząc, że ta decyzja może wpłynąć na moją dalszą aktywność polityczną, w tym jej zakończenie. Ale zadając sobie pytanie, co zrobiłby Jezus, nie miałem już wątpliwości" - wyjaśnił powody swojej zaskakującej decyzji o udzieleniu wsparcia rządowi John Godson. Poseł - jako jeden z nielicznych spoza koalicji - zagłosował w środę za wotum zaufania dla Rady Ministrów.

Szef klubu PO: ministrowie przeprosili za język

Podczas posiedzenia klubu po przegłosowaniu wotum zaufania dla rządu, ministrowie przeprosili za swoje postępowanie i język. Zostało to bardzo dobrze przyjęte, bo w końcu wszyscy, jako Platforma płacimy pewien koszt z powodu taśm - powiedział w "Jeden na jeden" Rafał Grupiński, szef klubu PO.

Prokuratura pokaże nagrania z akcji we "Wprost"

W czwartek Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga pokaże na konferencji prasowej nagrania z akcji w siedzibie "Wprost". 18 czerwca prokuratorzy i funkcjonariusze ABW weszli do redakcji tygodnika w ramach śledztwa dotyczącego nielegalnego podsłuchiwania polityków. Akcja zakończyła się fiaskiem, a pod adresem prokuratury padło wiele krytycznych komentarzy.