Po 364 dniach nastał ten ostatni. Rok 2012, czyli ten w którym koniec świata nie nastąpił, skończy się za kilkanaście godzin. Polacy będą to świętować głównie w domach, ale najprawdopodobniej setki tysięcy wezmą udział w masowych imprezach "pod chmurką".

- Ja jestem taką optymistyczną pesymistką - powiedziała w "Faktach po Faktach" socjolog Jadwiga Staniszkis, prognozując, jaki będzie dla Polski przyszły rok. - Ja podzielam pewien umiarkowany optymizm premiera - ocenił z kolei doradca prezydenta Tomasz Nałęcz.

- Zespół powinien składać się w dużej mierze z członków komisji Millera, ponieważ tylko te osoby znają materiał, na podstawie którego powstał raport - powiedział w TVN24 szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek. Podkreślił, że zespół oceniający hipotezy co do katastrofy, jeśli powstanie, będzie jednak otwarty na współpracę z "różnymi środowiskami".

- Nadchodzący rok będzie przełomowy - uważa Ryszard Kalisz, który był jednym z gości programu "Kawa na ławę" w TVN24. Czy chodzi o sojusz szefa SLD Leszka Millera i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego? - Kwaśniewski nie wejdzie do gry z bardzo prostego powodu: nie ma na to szans - ocenił Zbigniew Girzyński z PiS. Goście Bogdana Rymanowskiego prognozowali też, co czeka rząd.

53-letni mężczyzna z Pawłowic jest kolejną ofiarą zatrucia alkoholem metylowym w woj. śląskim. W minionych czterech miesiącach z tego powodu zmarło w regionie 12 osób; trzy kolejne przypadki czekają na ostateczne potwierdzenie, że przyczyną śmierci był metanol.

W miejscowości Chabówka (woj. małopolskie) wykoleiła się lokomotywa PKP Intercity pociągu relacji Zakopane-Warszawa "Tatry". Nikomu nic się nie stało. Trasa z Zakopane-Chabówka jest wyłączona z ruchu. Organizowana jest komunikacja zastępcza.

Antoni Krauze powinien dostać dotację od państwa na film o Smoleńsku. Ta produkcja powinna powstać - przekonywał w "Faktach po Faktach" Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej. Podobnego zdania był Jacek Fedorowicz z PO, który podkreślał, że Krauze to twórca, który zrobił kilka "pięknych produkcji".

Zwabił do domu kolędników, zniszczył im rekwizyty i kazał pić alkohol, a gdy nie chcieli, zaczął ich bić. Agresywnego 31-latka z miejscowości na terenie gminy Niedźwiedź (woj. małopolskie) zatrzymała już policja - podaje portal limanowa.in.

Wojewoda Śląski oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach wydali w sobotę ostrzeżenie przed spożywaniem wyrobów alkoholowych oraz innych płynów zawierających alkohol niewiadomego pochodzenia. Mogą one zawierać zabójczy metanol.

W sobotę rano w Przemyślu (Podkarpackie) zmarł arcybiskup senior Ignacy Tokarczuk. Miał 94 lata. Był biskupem diecezjalnym w latach 1965-1993.