Grafolog o podpisie "Bolka": wyraziste cechy, to umożliwi identyfikację

- Do tej opinii należy podejść w szczególny, perfekcyjny sposób. Podejrzewam, że na jednej opinii się nie zakończy, bo dobrze by było gdyby kilku grafologów niezależnie od siebie zbadało te dokumenty - powiedział Jerzy Frąszczak, grafolog i biegły sądowy, na temat teczki TW "Bolka", którą wczoraj udostępnił IPN.

"Rajd rycerzy". Amerykanie jadą przez Łódź

W Łodzi przez około 2 godziny będzie można obejrzeć amerykański sprzęt wojskowy. Transportery opancerzone stryker i samochody humvee zostaną wystawione w Pasażu Schillera. Potem Amerykanie ruszą na ćwiczenia na Podkarpacie.

Cenckiewicz o teczce "Bolka": nie boję się ekspertyzy grafologa

Z teczki TW "Bolka" wyłania się obraz człowieka bezwzględnego - powiedział w "Jeden na jeden" historyk dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Dodał, że nie ma żadnych wątpliwości, że akta dotyczą współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, dlatego "zupełnie nie boi się" ekpertyzy grafologów.

Kradzież niemal doskonała. Jak planowano skok stulecia

Plan był niemal perfekcyjny, a realizacja doskonała. Fałszywy konwojent w lipcu 2015 r. zniknął z 8 milionami złotych w gotówce. Choć mężczyznę udało się złapać, pieniędzy wciąż nie odnaleziono. Dziś wiadomo już, że nie działał sam. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Schetyna: to będzie pisanie polskiej historii na nowo

Jeżeli ktoś uderza w Lecha Wałęsę, uderza w nas wszystkich, w strajki, bunt i zwycięstwo - powiedział Grzegorz Schetyna w TVN24 Biznes i Świat. Przewodniczący PO komentował w programie "Świat" udostępnione przez IPN materiały archiwalne, które dotyczą TW "Bolka".

Jest drugi pakiet dokumentów z domu Kiszczaka

Druga partia materiałów zabranych z domu Marii Kiszczak będzie udostępniona od środy, 24 lutego - poinformowała w poniedziałek wieczorem rzeczniczka prasowa IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak. Będą to m.in.: dokumenty związane z protestami społecznymi z 1990 roku, zdjęcia "na których występują Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek" czy "fragmenty wspomnień Czesława Kiszczaka".

TW "Bolek" miał ujawnić SB, kto w Grudniu '70 przejął milicyjną broń

TW "Bolek" miał ujawnić 22 stycznia 1971 r., kto z jego wydziału w stoczni w grudniu 1970 r. przejął radiowóz MO i broń - głosi "doniesienie" sporządzone przez kpt. Edwarda Graczyka. IPN udostępnił również pozyskane przez kpt. Henryka Rapczyńskiego doniesienia "Bolka", między innymi nt. planowanego przez stoczniowców upamiętnienia poległych podczas wydarzeń grudniowych.

Wałęsa: To śmieci. Typowa prosta podróba

- Mówiłem wam i jeszcze raz powtarzam. Ja nie mam nic z tym wspólnego - podkreślił w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Lech Wałęsa. Skomentował w ten sposób udostępnione w poniedziałek przez IPN dokumenty dotyczące agenta SB "Bolka", w tym katalog wypłat.

Prof. Paczkowski: wiemy, że SB manipulowała przy dokumentach Wałęsy

Prezes IPN znalazł się w niezręcznej sytuacji, z której nie było dobrego wyjścia - powiedział w TVN24 historyk prof. Andrzej Paczkowski. Odniósł się w ten sposób do udostępnienia w poniedziałek pierwszego pakietu dokumentów dotyczących agenta SB "Bolka", zabranych z domu gen. Czesława Kiszczaka.

"Wybuchowy, musi być kontrolowany". "Bolek" upominany za krytykę partii

W udostępnionych przez IPN aktach jest upomnienie ze strony oficera prowadzącego po tym, jak TW "Bolek" na zebraniu stoczniowym w 1971 r. miał poprzeć pomysł postawienia tablicy na cześć ofiar Grudnia '70. Z notatek funkcjonariuszy SB wynika też, że na jednym z zebrań związkowych "Bolek" miał wygłosić przemówienie, w którym krytykował ówczesny rząd.

Tak zwerbowano TW "Bolka". Relacja oficera prowadzącego

Wśród tzw. akt Kiszczaka udostępnionych w poniedziałek przez IPN jest notatka prowadzącego oficera, kpt. Edwarda Graczyka z 1970 r., dotycząca rzekomego zwerbowania przez niego Lecha Wałęsy do współpracy z SB. W 2008 r. Graczyk opublikował oświadczenie, w którym zaprzeczył, że to on zwerbował Wałęsę.

"Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie, ale wymaga długich prac grafologicznych"

Teczka jest kompletna i podobna do innych teczek tajnej współpracy, jakie widziałem. Pokazuje ona kilka etapów współpracy TW "Bolek" z SB - powiedział reporterowi TVN24 dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki. W poniedziałek IPN udostępnił dziennikarzom i naukowcom część dokumentw współpracy TW "Bolka" ze Służbą Bezpieczeństwa.

Wjechał w pieszych, sześć osób zginęło. Jest wyrok

Na 15 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Szczecinie Mateusza S., który 1 stycznia 2014 r. w Kamieniu Pomorskim spowodował wypadek; zginęło w nim sześć osób, trzy zostały ranne.

Kiszczak chciał udostępnienia akt pięć lat po śmierci Wałęsy

W udostępnionych w poniedziałek przez IPN materiałach znajduje się pismo Czesława Kiszczaka, datowane na 5 kwietnia 1996 r., do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w którym prosi on, by dokumenty dotyczące Lecha Wałęsy udostępnić nie wcześniej niż pięć lat po śmierci polityka.

Doniesienia, katalog wypłat. Co jest w aktach TW "Bolka"

Pierwsze doniesienie z teczki pracy TW "Bolek" datowane jest na 4 stycznia 1971 r., a ostatnie - 18 lutego 1976 r. Doniesienia w większości są spisywane przez funkcjonariuszy SB ze słów "Bolka", wiele notowali odręcznie, dlatego nie są łatwe do odczytania. W materiałach udostępnionych przez IPN znajduje się pismo o przesłanie do MSW kseropkopii teczki personalnej i pracy Wałęsy.

Bogdan Lis: znam zupełnie inny podpis Lecha Wałęsy

- Możemy oczekiwać potwierdzenia - lub nie - pewnych dotychczasowych supozycji historyków i polityków - powiedział o udostępnieniu przez IPN dokumentów znalezionych u gen. Czesława Kiszczaka Bogdan Lis, działacz Solidarności w czasach PRL. - Dużo kubłów pomyj na Wałęsę wylewają przede wszystkim politycy - dodał.