Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w piątek akty powołania zastępcom przewodniczącego oraz członkom Trybunału Stanu wybranym przez Sejm obecnej kadencji - poinformowało Centrum Informacji Sejmu. W uroczystości wzięła udział między innymi pierwsza prezes Sądu Najwyższego i przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Gersdorf.
"To dla mnie wielki honor, że mogę odebrać od Państwa ślubowanie. Życzę, żeby Państwu nie zabrakło nigdy determinacji i woli do tego, aby jak najsumienniej wypełniać tę bardzo ważną i odpowiedzialną funkcję” - powiedziała podczas uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek cytowana w informacji przekazanej przez Centrum Informacyjne Sejmu.
Z kolei pierwsza prezes Sądu Najwyższego, podało CIS, "w swoim wystąpieniu podkreśliła, że bycie członkiem Trybunału Stanu to bardzo duże obciążenie". "Złożyli Państwo przysięgę, w której było stosowanie się do przepisów, honor i konstytucja. Proszę nigdy nie zapominać, że jest to najważniejsze w waszej misji" - cytuje Centrum Informacyjne Sejmu słowa Małgorzaty Gersdorf.
Zgodnie z konstytucją Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, 2 zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu.
Sejm wybiera skład Trybunału Stanu
Pod koniec listopada Sejm IX kadencji wybrał skład Trybunału Stanu. Zastępcami przewodniczącego zostali Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski i Marek Chmaj. W skład TS weszli także, że Roman Budzinowski, Marek Czeszkiewicz, Jacek Dubois, Sebastian Gajewski, Zdzisław Gawlik, Jan Jobs, Piotr Jóźwiak, Czesław Kłak, Andrzej Kojro, Iwona Olejnik, Witold Pahl, Bogdan Witold Szlachta, Paweł Śliwa, Marcin Henryk Wawrzyniak, Maciej Gustaw Zaborowski i Tomasz Zalasiński.
Wszyscy oni, jak poinformowało CIS, złożyli w piątek ślubowania sędziowskie.
Zgodnie z konstytucją przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustawy odpowiedzialność konstytucyjną ponoszą: prezydent, premier, członkowie Rady Ministrów, prezes NBP, NIK, członkowie KRRiT, osoby, którym premier powierzył kierowanie ministerstwem oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych. W określonym zakresie także posłowie i senatorowie.
Autor: asty//now / Źródło: PAP