Delegacja z Watykanu odwiedziła Brzegi przed ŚDM. Sprawdzali bezpieczeństwo

- To najlepsze z możliwych miejsc - powiedział szef Żandarmerii Watykańskiej o podkrakowskich Brzegach. To właśnie tam mają odbyć się główne uroczystości podczas Światowych Dni Młodzieży. Zadaniem watykańskiej delegacji, która od poniedziałku przebywała w Polsce, było sprawdzenie bezpieczeństwa miejsc gdzie w lipcu papież spotka się z młodzieżą.

"Zebrał się zespół kolesi". Rzecznik PiS o Sądzie Najwyższym

Tak naprawdę zebrał się zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy - powiedziała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. W ten sposób skomentowała wtorkową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego o respektowaniu wszystkich wyroków TK, także nieopublikowanych.

Budka: PiS jest jak szaleniec na autostradzie. Mazurek odpowiada: będzie nowelizacja

Uchwała Sądu Najwyższego wywołała lawinę komentarzy wśród polityków. - Nic tak bardzo nie wzmacnia poczucia szanowania prawa, gdy sędziowie mówią jednym głosem - komentował Borys Budka (PO). Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapowiedziała nowelizację ustawy o TK: czas skończyć szerzącą się anarchię, która tak naprawdę służy podgrzewaniu atmosfery konfliktu wokół Trybunału.

Wszedł wprost pod nadjeżdżające auto. Szokujące nagranie

Pieszy wychodzi zza sznura samochodów stojących na jezdni. Na drugą stronę ulicy nie dociera, bo zostaje uderzony przez nadjeżdżające auto. Mrożące krew w żyłach nagranie z wypadku trafiło do internetu. Policjanci nie mają wątpliwości: zawinił pieszy.

"Wskazówka dla sądów". Sąd Najwyższy za respektowaniem wyroków TK

Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją już z chwilą ogłoszenia wyroku - głosi wtorkowa uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. - To wskazówka dla sądów powszechnych i wojskowych - tłumaczył rzecznik SN, Dariusz Świecki.

Tunelem pod Martwą Wisłą przejeżdża 1,5 tys. aut na godzinę

Otwarta w niedzielę podwodna przeprawa pod Martwą Wisłą cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w pierwszej dobie skorzystało z niej co najmniej 30 tys. pojazdów, a w drugiej - co najmniej 20 tys. We wtorek tunelem przejeżdża ok 1-1,5 tys. pojazdów na godzinę.

Nie dostaniesz punktów karnych, ale zruga cię dziecko. Akcja policji

Oprócz policji – także dzieci. Zamiast mandatów – laurki. To pomysł samych uczniów, których szkoły znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic. Tak jest na przykład przy ulicy Maratońskiej. Uczniowie ze szkoły nr 137 pomagali patrolowi z wydziału ruchu drogowego. Na kierowców, którzy jechali zgodnie z przepisami czekały laurki, przygotowane przez same dzieci. Za nieprzestrzeganie przepisów można było dostać rysunek z zasmuconą buzią. Tej nietypowej akcji przyglądał się reporter TVN24 – Piotr Borowski

100 tysięcy podpisów za publikacją wyroku TK

Ok. 100 tys. podpisów pod petycją ws. publikacji orzeczenia TK z 9 marca przedstawili we wtorek politycy Nowoczesnej. Opublikowanie orzeczenia to jedyne dobre rozwiązanie dla Polski, rządu i premier Beaty Szydło - przekonywał lider tej partii Ryszard Petru.

Rząd PiS stosuje metody "bardziej skuteczne niż cenzura". #PisząoPolsce

- Rząd przejął kontrolę nad mediami państwowymi, ale poza tym stosuje nową taktykę, znacznie bardziej podstępną: celują w portfele artystów i tną dotacje. To bardziej skuteczne niż cenzura - twierdzi Przemek Wojcieszek, polski reżyser teatralny w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung", podczas której opisuje Niemcom stan wolności słowa w polskiej sztuce. Tak #PisząoPolsce.

Co Polacy sądzą o Trybunale Konstytucyjnym? Sondaż

78 proc. respondentów CBOS uważa, że Trybunał Konstytucyjny jest potrzebny, by państwo dobrze funkcjonowało. 9 proc. ankietowanych jest zdania, że TK przeszkadza w sprawnym rządzeniu państwem. CBOS podkreśla, że spór wokół Trybunału zaszkodził wizerunkowi tej instytucji.

Petru: zgłosili się do nas, do mnie

- Sześciu radnych Platformy Obywatelskiej zostało wypchniętych. My ich przyjęliśmy. Uważam, że to jest działanie stabilizacyjne, a nie wrogi akt - powiedział w "Jeden na jeden" lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Waszczykowski: członkostwo w NATO samo w sobie nie zapewnia bezpieczeństwa

"Nie możemy uciec od trudnej rzeczywistości geopolitycznej: jesteśmy świadkami radykalnego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie Europy, w tym tuż za granicami Polski" - napisał w artykule opublikowanym przez magazyn "Foreign Policy" szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

"Patrzę na niego i to jest dla mnie cud". Walka o życie już w łonie matki

Badania prenatalne. Wbrew temu, co niekiedy mówią przeciwnicy aborcji, rzadko prowadzą one do usuwania ciąży. Medycyna prenatalna tak w ostatnich latach się rozwinęła, że dziś jeszcze w brzuchu matki można leczyć bardzo skomplikowane i przeróżne wady u dzieci. Polska w tej dziedzinie jest w europejskiej czołówce. Materiał programu "Czarno na białym".

Tak dręczą chorych z Alzheimerem. Koszmar w domu opieki

Krępowanie chorych pasami samochodowymi, kaftany bezpieczeństwa pod materacami, kąpiel co dwa tygodnie i pobudka o 3 w nocy. To tylko część tortur, jakie znosić muszą pensjonariusze z domu opieki dla osób z chorobą Alzheimera w Trzciance pod Warszawą. - Zatrudniłam się tu, by zweryfikować informacje o stosowanych tu praktykach - mówi reporterka "UWAGI!" Anna Monkos.

"To nie był eksperyment, to była decyzja lekarska". Ten zespół walczył o życie Wojtka

Historia, która ma dwa zakończenia - szczęśliwe i nieszczęśliwe. Ciężarnej z guzem mózgu nie udało się uratować. Ale jej syna - tak. Lekarze z Wrocławia sztucznie podtrzymywali funkcje życiowe kobiety, żeby jak najdłużej utrzymać ciążę. Udało się to przez aż 55 dni. Wystarczyło, by dziecko miało szanse na przeżycie. To była walka z czasem i wieloma niewiadomymi, o czym opowiedzieli reporterce "Czarno na białym" lekarze, którzy uratowali Wojtka.

Planujesz zagraniczne wojaże w lipcu? Ważne informacje

Nie od 2 do 31 lipca, jak wcześniej zapowiadano, ale od 4 lipca do 2 sierpnia zostanie przywrócona kontrola na granicy wewnętrznej Polski - zakłada projekt rozporządzenia MSWiA, który trafił do uzgodnień. Ma to związek ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

Karczewski o liście prezydentów: trzem panom brakuje tego, co było

- W naszej sytuacji geopolitycznej nie powinno się takich listów pisać, nie powinno się zaostrzać sytuacji politycznej - tak w "Kropce nad i" marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) ocenił list otwarty, w którym między innymi byli prezydenci apelują o zachowanie zasad demokratycznych w Polsce.