W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki wspomina pierwszego męczennika, który oddał życie za wiarę chrześcijańską - świętego Szczepana.
Początkowo Szczepan był diakonem, czyli pomocnikiem apostołów. Głosił charyzmatyczne kazania, które nie spodobały się starszyźnie żydowskiej. Oskarżyła Szczepana o bluźnierstwo przeciw Świątyni i Prawu, a w Sanhedrynie przedstawiła fałszywych świadków. Męczennik został wygnany za miasto i tam ukamienowany. Przed śmiercią wybaczył oprawcom.
Święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego zginął około 36 roku.
Tego dnia wierni modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie, a księża – na pamiątkę męczeńskiej śmierci diakona – przywdziewają czerwone szaty.
Święcenie owsa
Drugiego dnia Świąt niektórzy wierno przynoszą do kościoła owies, aby go poświęcić. Zwyczaj ten nawiązuje do koni, których patronem został właśnie święty Szczepan. Owies ma zarówno przypominać pierwsze kamienie spadające na męczennika, jak i symbolizować troskę gospodarza o dobre plony.
W przeszłości popularnym zwyczajem kultywowanym tego dnia, związanym prawdopodobnie z wczesnochrześcijańskimi praktykami zaklinania urodzaju, było obrzucanie się ziarnem. Podczas składania sobie życzeń sypali nim domownicy i sąsiedzi, dzieci używały go podczas powrotu z nabożeństwa do zabaw, a kawalerowie nie szczędzili ziarna do obsypywania dziewcząt.
Początek tak zwanych szczodrych dni
Jeszcze na początku XX wieku żywa była tradycja, że drugi dzień Świąt rozpoczynał okres dwunastu tzw. szczodrych dni (również zwanych czasem Godami), które trwały aż do Trzech Króli (6 stycznia).
Świętowano je podobnie jak Boże Narodzenie. Nie należało pracować, za to trzeba było bawić się, jeść i odpoczywać.
Od 26 grudnia - dnia świętego Szczepana - do Trzech Króli w polskiej tradycji trwał czas kolędniczych odwiedzin. Kolędnicy przynosili życzenia i rozbawiali domowników.
Boże Narodzenie to według teologów najważniejsze po Wielkanocy święto w całym roku liturgicznym. Jest to święto chrześcijańskie, które zostało wprowadzone dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa. Obchodzone jest od IV wieku.
Autor: tmw//plw / Źródło: PAP, TVN24