"Na naszych oczach rozsypuje się opieka psychiatryczna. Nie istnieje praktycznie geriatria"

[object Object]
Cezary Szczylik, Tomasz Karauda, Mirosław Wielgoś i Krystyna Ptok w "Faktach po Faktach" tvn24
wideo 2/22

Mamy zdefiniowane problemy w ochronie zdrowia. I brak działań - podkreśliła w "Faktach po Faktach" przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Mirosław Wielgoś mówił między innymi o tym, jak powinno się kształcić kadry medyczne. O bolączkach systemu opieki zdrowotnej dyskutowali także doktor Tomasz Karauda z Porozumienia Rezydentów i profesor Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Goście środowych "Faktów po Faktach" w TVN24 rozmawiali o tym, jakie dostrzegają najbardziej dotkliwe problemy w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

"Brakuje pieniędzy"

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok wymieniła "zbyt niskie finansowanie ochrony zdrowia ze składek ubezpieczonych".

- Mamy grzech - według mojej opinii - pierworodny, że przy ustalaniu 20 lat temu składki na ubezpieczenie społeczne podjęliśmy decyzję o zbyt niskim wskaźniku ubezpieczenia. I stąd nasze problemy przez wszystkie lata - oceniła. Krótko podsumowała, że w ochronie zdrowia w związku z tym przede wszystkim "brakuje pieniędzy".

Profesor Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślił jednak, że "niezwykle trudno jest postawić jednoznaczną, krótką, szybką diagnozę".

- Oczywiście, problem finansowy jak świat światem (...) w ochronie zdrowia się pojawia i jest bardzo istotny - przyznał.

- Natomiast myślę, że bardzo istotną kwestią, równie istotną kwestią, jest problem dostępności do systemu ochrony zdrowia. Kolejny problem to odchodzenie fachowego personelu ochrony zdrowia od zawodu lub zmiana miejsc wykonywania tego zawodu - wyliczał.

Wielgoś o problemach w służbie zdrowia
Wielgoś o problemach w służbie zdrowiatvn24

"Żeby dobrze kształcić, musimy przede wszystkim pamiętać o jakości"

Wielgoś podkreślił, że problem kształcenia kadr medycznych "jest również bardzo istotny". - Skoro mamy niedobory kadrowe, to jednym z mechanizmów poprawy (...) jest zwiększenie kształcenia - przekonywał Wielgoś.

Przyznał, że przyjęcie większej liczby studentów na studia medyczne to "byłoby proste rozwiązanie", ale zauważył, że "znowu pewnie wszystko rozbija się o pieniądze".

- Żeby dobrze kształcić, musimy przede wszystkim pamiętać o jakości. Wiadomo, że im więcej studentów chcemy kształcić, tym więcej nakładów na to potrzebujemy. Nie możemy w tym dbaniu o liczbę studentów, później lekarzy, zapominać o jakości. Żeby ta jakość była utrzymana, potrzebujemy naprawdę solidnego wzmocnienia finansowego - wyjaśniał.

Jego zdaniem "nie jest dobrą metodą na rozwiązanie tych problemów tworzenie nowych uczelni, które kształcą na kierunkach lekarskich, pielęgniarskich, położniczych".

Rektor WUM mówił, że "lepiej inwestować w uczelnie, które mają doświadczenie, które mają bazę, które są odpowiednio przygotowane, (mają) wykwalifikowany personal, nauczycieli akademickich, niż od początku zaczynać gdzieś w innych miejscach, spełniając nierzadko lokalne ambicje".

"To jest problem państwa"

Onkolog profesor Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku ocenił, że kłopoty, z jakimi boryka się ochrona zdrowia, "to nie jest problem sektorowy, czyli obszaru ministerstwa zdrowia i podległych instytucji". - To jest problem państwa w tej chwili - przekonywał.

Wyraził opinię, że, dzieje się tak "dlatego, że pieniądze, które są dedykowane temu obszarowi, są dramatycznie małe".

- Przyznam szczerze, bardzo mnie drażni występowanie naszych czołowych polityków, którzy twierdzą, że (pod względem wydatków na ochronę zdrowia - red.) jesteśmy jednym z czołowych państw Unii Europejskiej. To jest nieprawda. Tak naprawdę jesteśmy na szarym końcu - komentował Szczylik.

- Zaawansowanie w rozwoju cywilizacyjnym mierzymy dwoma parametrami: opieką nad dziećmi i osobami psychicznie chorymi oraz poziomem inwestowania, jeżeli chodzi o onkologię. To są wskaźniki bardzo wymierne - mamy najgorsze w Europie. Na naszych oczach rozsypuje się opieka psychiatryczna, nie tylko nad dziećmi, ale i nad dorosłymi. Nie istnieje praktycznie geriatria - wyliczał.

Cezary Szczylik o problemach w służbie zdrowia
Cezary Szczylik o problemach w służbie zdrowia tvn24

Państwo "nie oferuje dość miejsc specjalizacyjnych"

Doktor Tomasz Karauda z Porozumienia Rezydentów podkreślił, że "bardzo trudno jest się dostać na studia medyczne, trudno również jest je, w cudzysłowie, przetrwać".

- Młody człowiek, jak rusza na studia medyczne, to ma wyobrażenie, jakiej specjalności lekarzem chce zostać - wyjaśniał. - Później człowiek rusza na rynek pracy i mówi "marzyłem o tym, żeby być endokrynologiem albo chirurgiem dziecięcym". Rozgląda się, gdzie może zostać tego typu lekarzem. I państwo - bo to wszystko zależy od pieniędzy znowu, braku tych pieniędzy - nie oferuje dość miejsc specjalizacyjnych - ocenił Karauda.

Jak mówił "już pod koniec studiów (...) czy przy rozdaniu dyplomów, pojawiają się przedstawiciele różnych instytucji zagranicznych i mówią 'damy ci wysoką pensję, damy ci dom, damy szkolenie na język obcy, tylko przyjedź do nas, będziesz mógł robić specjalizację, o której marzysz'". - To się dzieje na co dzień, ja się też z tym zderzyłem - podkreślił.

Ptok o problemach w służbie zdrowia
Ptok o problemach w służbie zdrowiatvn24

Tomasz Karauda tłumaczył, jak - według jego doświadczeń - wygląda szukanie pracy przez młodego lekarza w Polsce.

- Człowiek młody, który chce ruszać do pracy, chce robić to, w czym się zakochał na studiach. I teraz nie może dostać (pracy), chyba że jest najlepszy i zmieści się w tych 10, powiedzmy miejscach. Niekoniecznie w województwie, w którym mieszka - zauważył.

Jak mówił, jeśli młody lekarz nie znajdzie etatu, "to albo podejmuje decyzję, że wyjedzie za granicę, albo jeszcze ma dwie opcje".

- Może być zatrudniony na umowę o pracę przez dyrektora. Wtedy nie państwo płaci za niego, tylko szpital. Jeżeli ktoś chce zostać chirurgiem dziecięcym, przychodzi do dyrektora i mówi "chcę być chirurgiem dziecięcym, dużo wiem, ale nic nie umiem, bo nie mam doświadczenia, jestem po studiach". Dyrektor, który już walczy z długami w swoim szpitalu, nie wiem, czy jest do końca chętny, żeby przyjąć młodego człowieka, który musi się dopiero nauczyć wszystkiego i nie ma gwarancji, że w tym szpitalu zostanie, jak się nauczy - wyjaśniał.

- Trzecia opcja to jest wolontariat: od 8 do 15.30 pracuję za darmo, i dopiero o 15.30 jadę gdzieś do dodatkowej pracy zarabiać na chleb - dodał gość "Faktów po Faktach".

"Stworzymy taki system, który zachęci ich do tego, żeby tu pozostawać"

Rektor WUM ocenił, że "nie ma gorszego pomysłu", niż zgłaszany czasem projekt zmuszania lekarzy, do odpracowywania studiów w kraju przed ewentualnym wyjazdem za granicę.

- Co zyskamy zmuszając kogoś do czegoś? Zyskamy kolejnych sfrustrowanych ludzi, którzy będą wykonywali coś, co im się narzuca. Nie twórzmy mechanizmów nakazowo-rozdzielczych, to już nie jest ta epoka - argumentował.

Jego zdaniem "musimy się zastanowić, czym zachęcić, a nie, jak zniechęcać". - Wyjeżdża w sumie może nie aż tak dużo, bo to jest kilka procent (...), ale jedna trzecia absolwentów uczelni medycznych myśli o tym, a to już jest bardzo dużo. Bo te myśli mogą się niestety zrealizować i skrystalizować - podkreślił Wielgoś.

- Dlaczego chcą wyjeżdżać? Na pewno zarobki to jest jedna rzecz, ale nie jedyna. (...) Kolejna sprawa, która powoduje, że ci ludzie myślą o wyjeżdżaniu bądź wyjeżdżają, jest taka, że tam mają łatwiejszą ścieżkę kariery - wyliczał.

Dodał, że jest jeszcze jedna "bardzo ważna, o której chyba zapominamy". - To jest ten korzystniejszy, i to o wiele korzystniejszy, bilans pomiędzy sferą zawodową a prywatną. U nas lekarze już od początku swojej kariery, kiedy tylko mogą zarabiać gdzieś, pracować dodatkowo, to korzystają z tego, rekompensując sobie niskie zarobki. I wtedy nie mają czasu już na prywatne życie, na realizowanie swoich zainteresowań. Bo chodzą od jednej pracy do drugiej, do trzeciej - kontynuował.

- Stwórzmy taki system, który zachęci ich do tego, żeby tu pozostawać, tu się realizować - apelował rektor WUM.

"Mamy zdefiniowane problemy w ochronie zdrowia"

Krystyna Ptok zwracała uwagę, że "w różnych gremiach wielokrotnie omawialiśmy wszystkie sprawy, na forum dialogu społecznego". - Mamy zdefiniowane problemy w ochronie zdrowia i brak mi działań. (...) Działań wszystkich, poza politycznym podziałem - dodała.

Ptok: mamy zdefiniowane problemy w ochronie zdrowia i brak mi działań
Ptok: mamy zdefiniowane problemy w ochronie zdrowia i brak mi działańtvn24

Autor: akr//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl