"Opanowała pana choroba nienawiści". Sejmowe nocne zamieszanie o polskie rolnictwo

- To jest trudna sytuacja dla polskiej wsi, to jest trudna sytuacja dla Polski, ale my po prostu damy radę - mówił wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Po ośmiu latach niszczenia polskiego rolnictwa, potrzeba trochę więcej czasu na poprawę sytuacji niż osiem miesięcy - dodał. Odpowiadali mu Jan Łopata (PSL) i sam szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Dzięki decyzji ministra mogę powiedzieć, z pewną dozą uśmiechu, że wróciłem do korzeni"

Jakie mogą być skutki "niewłaściwych" działań prokuratorów, pokazują historie tych, którzy w ostatnim roku zostali zdegradowani, czy też, jak nazywa to resort Zbigniewa Ziobry, "przeniesieni". Czasami z najwyższego szczebla prokuratury na najniższy, też bez podania przyczyn. I w ich przypadku też pozostaje sprawdzić, jakimi sprawami się zajmowali i kogo oskarżali, by domyślać się, dlaczego taka kara mogła ich spotkać. Materiał "Czarno na białym".

"Nie jesteśmy tutaj, żeby krytykować, ani obwiniać". Ministrowie z misją w Londynie

Chcemy, żeby winni zbrodni na Polaku w Harlow zostali ukarani - oświadczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak w Londynie. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził z kolei, że przypomniał władzom brytyjskim, że Polacy na Wyspach płacą podatki, dlatego "zasługują na ochronę i opiekę". Ministrowie oraz szef policji polecieli do Londynu w związku z atakami na Polaków.

Cimoszewicz: polski sygnał wobec Wielkiej Brytanii jest obraźliwy

- Wydaje mi się, że ewentualny zysk wizerunkowo-propagandowy osiągnięty będzie za wysoką cenę - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz, odnosząc się do poniedziałkowej wizyty polskich ministrów w Londynie. Były premier ocenił, że Polska wysyła do Wielkiej Brytanii sygnał jak "do państwa upadłego": nie radzicie sobie, przyjeżdżamy zobaczyć, co u was szwankuje.

Zoll: rząd chce działać w kierunku obniżenia prestiżu naszej grupy

- Takie działania są niedopuszczalne, bo niszczy się autorytet władzy, która jest niezwykle potrzebna w demokratycznym państwie prawa - powiedział w programie "Tak jest" prof. Andrzej Zoll. Skomentował w ten sposób przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt przewidujący jawność oświadczeń majątkowych sędziów i nową karę dyscyplinarną oraz "ostre wypowiedzi" ze strony polityków obozu władzy.

Rząd zgadza się na plan Ziobry. Nowa kara dla sędziów, jawne oświadczenia majątkowe

Jawność oświadczeń majątkowych sędziów i nową karę dyscyplinarną dla sędziów przewiduje przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt nowelizacji dwóch ustaw. Zmiany dotyczą też rekompensat za przewlekłość postępowań przed sądem. "Od przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości można i należy wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli" - argumentował resort sprawiedliwości, prezentując w lipcu założenia projektu.

Opozycja ma "żal i pretensje". PiS: tak dobrego marszałka nie było

Sejm odrzucił w poniedziałek wniosek PO o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. - Mamy żal do marszałka Kuchcińskiego i uzasadnione pretensje o to, co się działo na sali sejmowej - mówiła po głosowaniu była premier, Ewa Kopacz. - Tak dobrego marszałka, jakiego dzisiaj ma opozycja, myśmy nie mieli - stwierdziła z kolei Beata Mazurek, rzeczniczka klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Uprowadzili i żądali 100 tys. złotych okupu

Policjanci zatrzymali dziesięć osób w związku z uprowadzeniem mężczyzny, za którego uwolnienie sprawcy żądali 100 tys. złotych okupu. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu sześciu spośród podejrzanych.

Zmiany personalne w rządzie? "Na pewno potrzebne jest przyspieszenie"

Mamy spowolnione tempo rozwoju gospodarczego i nie można chować głowy w piasek - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytany w Radiu Zet o ewentualną jesienną rekonstrukcję rządu. Zaznaczył jednak, że "żaden minister" nie powinien wypowiadać się nt. zmian personalnych w gabinecie.

"Co się gapisz? Na ziemię!". Antyterroryści w operze

Bydgoska opera pełna zakładników i terrorystów. Przerażeni widzowie z uniesionymi rękami skazani tylko na łaskę uzbrojonych po zęby przestępców. Wtedy do akcji wkracza policja. Brzmi jak scenariusz filmu, ale tym razem do ćwiczenia antyterrorystyczne.

Ekspert: gdy w Polsce dochodzi do przestępstw z nienawiści, milczymy

- To pewnego rodzaju hipokryzja. Z jednej strony oburzamy się i wysyłamy trzech ministrów do Wielkiej Brytanii, kiedy zostali zaatakowani Polacy. Natomiast z drugiej strony milczymy, kiedy przechodzą marsze nienawiści - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Zniszczone samochody, zalane ulice, setki powalonych drzew

Niedzielny wieczór na Mazowszu pod znakiem fatalnych warunków atmosferycznych. Ulewne deszcze i wichury spowodowały mnóstwo szkód na warszawskich ulicach i postawiły w najwyższy stan gotowości straż pożarną, która ze skutkami kapryśnej pogody walczyła przez całą noc. Zaangażowano wszystkie jednostki, do pracy ruszyło łącznie 150 strażaków.