PiS: UE przeżywa kryzys, a zajmuje się wspieraniem opozycji w Polsce

- Parlament Europejski, poważna instytucja, która powinna stać na straży dialogu, kompromisu i bezstronności, w sposób bezpardonowy włącza się w konflikt polityczny w Polsce, a na dodatek po złej stronie - powiedział we wtorek szef delegacji PiS w PE europoseł Ryszard Legutko tuż przed rozpoczęciem w Strasburgu debaty o Polsce.

Tusk: przestrzegałbym polskich polityków przed nadmiernym szarżowaniem

Najważniejsze, by Polska nie dołączyła do tych, którzy chcą dziś zachwiać europejskim statkiem - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk po wtorkowym spotkaniu z premier Beatą Szydło w Warszawie. Szef Rady Europejskiej odwiedza unijne stolice w ramach konsultacji przed piątkowym nieformalnym szczytem.

"Tu nie jest bezpiecznie". Po kolejnym ataku na Polaków na Wyspach

- Myślę, że (Brytyjczycy) nas nie kochają z tego względu, że jesteśmy dużo lepsi od nich w pracy - ocenia w rozmowie z wysłannikiem "Faktów" jeden z Polaków mieszkających w Leeds. To właśnie w tym mieście doszło do kolejnego już w ostatnich tygodniach ataku na przedstawicieli polskiej mniejszości. Każde kolejne doniesienie o podobnym incydencie sprawia, że nastroje wśród mieszkających na Wyspach Polaków pogarszają się.

Pitera nie wykonała wyroków sądu. Halicki: będę z nią rozmawiał

Poproszę Julię Piterę, żeby zachowywała się według standardów, które obowiązują nas wszystkich. Wyrok sądu jest zobowiązujący - powiedział w "Jeden na jeden" komisarz warszawskiej Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi europosłanki PO, która przyznała, że nie wykonała dwóch wyroków sądowych.

"Jeśli chcecie tego konia, musimy grać w ich grę". Jak licytowano Emirę

Ta aukcja miała być wielkim świętem, ale zakończyła się w atmosferze skandalu. Reporterka Katarzyna Górniak dotarła do pośredniczki, która podczas tegorocznej edycji "Pride of Poland" nabyła dwukrotnie licytowaną klacz Emirę. Kobieta opowiedziała o kulisach aukcji i zamieszaniu, jakie towarzyszyło sprzedaży konia. Materiał programu "Czarno na białym".

Prawnik o szarpaninie w Sejmie: to była obrona konieczna

Uczestnik poniedziałkowej szarpaniny w Sejmie miał prawo odpowiedzieć siłą na zachowanie szefa biura prasowego PiS - ocenił w rozmowie z TVN24 mec. Piotr Bartecki. Według niego doszło do naruszenia nietykalności cielesnej aktywisty Fundacji im. Dobrego Pasterza. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Druga taka debata o Polsce. Bez premier Szydło

Premier Beata Szydło nie weźmie udziału we wtorkowej debacie Parlamentu Europejskiego o Polsce. Rząd będzie reprezentował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł - poinformował w poniedziałek w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański.

"Chciałbym być premierem"

Niby to była "wizyta krajoznawcza", jednak politycy PiS bardzo się bali, by Komisja Wenecja usłyszała inne zdanie niż powszechnie obowiązujące - stwierdził w "Kropce nad i" lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Ujawnił też swoje zamiary na przyszłość.

"Plują, kłamią - reaguję"

Powinniśmy się skrzykiwać i protestować przeciwko wszelkim próbom łamania prawa po to, żeby nie dopuścić do scenariusza, który jest realizowany w Turcji - powiedział w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk.

Osobne spotkanie z opozycją. "Komisja Wenecka była zdumiona"

Komisja Wenecka wyraziła zdumienie, że tym razem nie została zastosowana formuła spotkania zakładająca udział przedstawicieli wszystkich partii - powiedziała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz po spotkaniu z członkami Komisji Weneckiej. Podkreśliła, że wbrew temu, co mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński, zalecenia Komisji są bardzo poważnie traktowane w Unii Europejskiej.

Były prezes TK: koniec niezależnego sądownictwa

- To nie będzie niezależne sądownictwo – ocenia planowaną reformę profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Restrukturyzacja ma m.in. zmienić zasady wprowadzania sędziów do zawodu oraz przyznawania im awansów. Zmianom ma też ulec sama struktura sądownictwa.

28 prokuratorów złożyło wnioski o utajnienie oświadczeń majątkowych

Do publikacji oświadczeń majątkowych prokuratorów doszło na polecenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Oświadczenia majątkowe pojawiły się na stronach prokuratury krajowej. W PK na 178 prokuratorów 28 złożyło wnioski o utajnienie oświadczeń, a pięć z nich rozpatrzono pozytywnie.

"Obrażenia jakieś tam mam. Boli mnie łokieć, kolano"

- Stanąłem, wydawało mi się, że nie łamię żadnych przepisów savoir-vivre i takich może sejmowych, których nie znam. Byłem grzeczny, kucałem, podnosiłem paluszek, czekałem na swoją kolej - tłumaczy mężczyzna, który został wyprowadzony z Sejmu przez straż marszałkowską po szarpaninie w czasie konferencji wicemarszałka Ryszarda Terleckiego.

Na leczenie, na pogrzeb, na przeszczep... Od 84-latka wyłudzili ponad 800 tysięcy

Chciał pomóc, był przez lata traktowany "jak skarbonka". 50-letni mężczyzna i jego 26-letnia córka wykorzystali łatwowierność 84-latka z Łodzi i oszukali go na ponad 800 tys. złotych. Oszukany starszy mężczyzna przez lata oddawał im wszystkie oszczędności. Sprzedał nawet samochód i mieszkanie. Uwierzył, że finansuje leczenie ciężko chorych ludzi.

"Są zorientowani w naszej sytuacji". KW już po spotkaniu z Sądem Najwyższym

- Kwestie, które były przedmiotem zainteresowania Trybunału Konstytucyjnego to przede wszystkim sprawy TK. Przedstawiciele Komisji Weneckiej zapytali, jak wyglądał stan prawny w Polsce w związku z niepublikowaniem przez premier wyroków TK i czy w związku z tym istniały problemy ze stosowaniem prawa przez sądy - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego Dariusz Świecki.

Wyniki matur lepsze niż przed rokiem

Maturę zdało 89 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i 76 proc. absolwentów techników - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.