Co Pasionek zrobił sześć lat temu ws. ekshumacji? Prokuratorzy bronią się przed zarzutami

Prokuratorzy odsunięci od sprawy katastrofy smoleńskiej bronią się przed zarzutami nieprawidłowości, do jakich miało dość podczas sekcji zwłok ofiar tragedii w Moskwie w kwietniu 2010 roku. Mówią, że w stolicy Rosji i w Smoleńsku był wtedy także prokurator Marek Pasionek. Nie zwrócił uwagi na jakiekolwiek błędy i nie domagał się przeprowadzenia kolejnych sekcji, już w Polsce. Dziś Pasionek jest zastępcą prokuratora generalnego. I to on zdecydował o ekshumacjach oraz o wszczęciu śledztwa ws. zaniechań śledczych zajmujących się sprawą smoleńską.

Biegniesz na przystanek, a autobus nagle odjeżdża? Kierowcy się tłumaczą

- Musimy sprawnie włączyć się do ruchu, dlatego nie możemy ciągle obserwować tego, czy ktoś nie biegnie na przystanek - tłumaczy jeden z kierowców łódzkiego autobusu w filmie opublikowanym przez rzecznika Miejskiej Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Przewoźnik w ten sposób odnosi się do skarg, które piszą zdenerwowani łodzianie.

"Pani minister nie wystarcza zdrowego rozsądku"

Sposób, w jaki minister edukacji Anna Zalewska zamierza przeprowadzić tę reformę, jest skandaliczny - stwierdziła posłanka PO i była szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostowska. - Za reformę pani minister zapłacą przede wszystkim uczniowie i przedszkolaki - oceniła z kolei Krystyna Szumilas (PO).

Ścieżka rowerowa zamknięta, bo myśliwi polują

Myśliwi urządzają zbiorowe polowanie na dziki, gminni urzędnicy "na wszelki wypadek" zamykają jedną ze ścieżek rowerowych i ostrzegają, że przebywanie na niej grozi kalectwem lub śmiercią. W okolicy pojawiły się odpowiednie ogłoszenia. Sami myśliwi podkreślają, że polują w tym miejscu od 50 lat i zawsze było bezpiecznie.

Odnaleziono nieznane raporty Kiszczaka. "Zaprzeczają temu, co sam o sobie mówił"

- W archiwach wojskowych odnaleziono nieznane historykom raporty Czesława Kiszczaka z czasów, gdy pod koniec lat 40., jako oficer stalinowskiej Informacji Wojskowej w Londynie, infiltrował żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - poinformował w środę dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz. Przekazał, że dokumenty zaprzeczają temu, co sam o sobie mówił.

Facebook blokuje konta narodowców. Jest reakcja dwóch ministerstw

- Będziemy analizować pod kątem prawnym, co możemy zrobić ws. blokowania na Facebooku profili związanych z ruchami narodowymi - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Wcześniej w tej sprawie zareagowała minister cyfryzacji. Z portalu społecznościowego zniknęły profile m.in. Marszu Niepodległości. O blokadzie konta poinformował także poseł ruchu Kukiz'15 Marek Jakubiak.

Prezes ZNP: Podstawa programowa miała być w sierpniu. Mamy 2 listopada

- Minister edukacji Anna Zalewska swoimi wypowiedziami, działaniami i zmienianiem zdania generuje chaos - ocenił w TVN24 Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podkreślił, że dla uczniów, którzy we wrześniu pójdą do "nowych" szkół, nadal nie ma podstawy programowej. ZNP zapowiada kolejne pikiety.

Czarzasty o ekshumacjach: nieetyczne, niefajne, takie pisowskie

- Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej do niczego nie prowadzą poza tym, że będzie następny konflikt. PiS rządzi poprzez konflikt - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Czarzasty (SLD). - To wszystko pcha nas do dodatkowych podziałów. To niczego nie rozwiązuje - przyznał Janusz Piechociński (PSL).

Tamto lądowanie zapamiętała cała Polska. Pięć lat temu kapitan Wrona ocalił pasażerów

1 listopada mija pięć lat od lądowania "na brzuchu" na lotnisku Chopina w Warszawie samolotu Boeing 767 należącego do PLL LOT. W maszynie nie zadziałał wtedy żaden system wysuwania podwozia: ani podstawowy - hydrauliczny, ani awaryjny - elektryczny. Lądowanie samolotu pilotowanego przez kapitana Tadeusza Wronę zakończyło się szczęśliwie - nikt nie został ranny. Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi. Przypominamy reportaż Pawła Łukasika z 5 listopada 2011 roku.

Ten cmentarz otwarty jest tylko raz w roku. "To nasz zaczarowany ogród"

- Proszę patrzeć pod nogi i uważać na siebie, to niebezpieczne miejsce - przewodnik tak zaczął oprowadzanie po starym cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej. Nekropolię, zamkniętą zaraz po wojnie można odwiedzić tylko raz w roku. Zapomniana zachowała wygląd sprzed ponad półtora wieku. Nazywana jest "zaczarowanym ogrodem".

"To nie państwo jest podstawową wartością, tylko szacunek jednostki"

- Wielu księży, w tym także biskupów, miało dotąd bardzo dużo do powiedzenia na temat katastrofy smoleńskiej. Teraz biskupi powinni dokonać jasnej korekty - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 o. Paweł Gużyński. Dominikanin komentował poniedziałkowe wypowiedzi hierarchów dotyczące eskhumacji wszystkich ofiar katastrofy.