240 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie przez 2 lata przyznał Sąd Okręgowy w Warszawie b. komendantowi policji w Wyszkowie Andrzejowi Szkopkowi. W 2009 r. został on uniewinniony od zarzutu brania łapówek za przekazywanie informacji przestępcom.

50 osób oskarżyła krakowska prokuratura ws. nieprawidłowości przy tłumaczeniu dokumentów do rejestracji samochodów z zagranicy w biurze tłumaczeń "Symultanka" - poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Stosunki transatlantyckie, Partnerstwo Wschodnie i sytuacja na Ukrainie. To główne tematy, o których rozmawiają uczestnicy Wrocław Global Forum. Wśród nich są m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Witalij Kliczko oraz inni politycy z Europy i USA.

Mandaty na łączną sumę 2,5 tys. zł i 30 punktów karnych wystawili policjanci ze Stargardu Szczecińskiego trzem motocyklistom. Jeden z nich przekroczył prędkość o ponad 100 km/h i nie miał prawa jazdy. Drugi jechał za szybko o ponad 50 km/h, a trzeci wyprzedzał jadące samochody prawą stroną.

- Zaproszenie zostało sformułowane w sposób ogólny i nie było przedmiotem naszej rozmowy ustalanie, w jakim składzie się ono odbędzie - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki, pytany o zamieszanie wokół piątkowego spotkanie prezydenta z partiami politycznymi ws. emerytur. Według Rybickiego Jarosław Kaczyński to zaproszenie przyjął.

20-latka z okolic Skierniewic usłyszała zarzut dzieciobójstwa. Jej nowo narodzone dziecko znaleziono martwe na strychu w jej domu. Zarzuty postawiono także matce i siostrze kobiety. Wszystkim im grozi 5 lat więzienia, a śledczy już wystąpili o ich aresztowanie.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych protestowało pod Pałacem Prezydenckim przeciwko dłuższej pracy. Związkowcy przekazali Bronisławowi Komorowskiemu petycję z prośbą o niepodpisywanie reformy emerytalnej.

Podróżujący kolejami w czasie Euro 2012 kibice będą mogli m.in kupić bilet PKP przez telefon lub skorzystać z bezpłatnego internetu na dworcach. Szereg udogodnień dla pasażerów w czasie mistrzostw zapowiedział w czasie czwartkowej konferencji prasowej minister transportu Sławomir Nowak.

Prezydent złamał dane słowo - grzmiał w Sejmie rzecznik PiS Adam Hofman, komentując, że na spotkanie do prezydenta zaproszono liderów wszystkich partii, nie tylko Jarosława Kaczyńskiego. A szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, informując, że prezes PiS nie przyjdzie, stwierdził, że skoro reguły dwustronnego spotkania zostały zmienione, znaczy to, że słowo prezydenta niewiele znaczy.

Skąd wzięła się wpadka prezydenta Obamy dotycząca "polskich obozów śmierci"? Biały Dom tłumaczy, że to przejęzyczenie. Trudno w to uwierzyć, bo do sprawdzenia, jaka jest prawdziwa i poprawna nazwa, wystarczy lektura anglojęzycznej Wikipedii.

Strażnicy miejscy będą wyposażeni w broń palną, dostaną uprawnienia do przeprowadzania kontroli osobistych i nakładania mandatów w szerszym zakresie. Takie zmiany zakłada ustawa o powołaniu policji municypalnej, której projekt będzie gotowy we wrześniu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Na jutro na godz. 9 prezydent Bronisław Komorowski zaprosił przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych na rozmowy. Mają dotyczyć m.in. rynku pracy i polityki prorodzinnej. O spotkanie ws. reformy emerytalnej zabiegał wcześniej jedynie szef PiS Jarosław Kaczyński, ale ostatecznie nie pojawi się w Pałacu.

Niczego nie wykluczam - tak Grzegorz Schetyna zareagował w programie "Jeden na jeden" na pytanie o swój powrót do rządu. - Będziemy grać zespołowo w PO, bo to jest klucz do zwycięstwa - podkreślił Schetyna.

Lśniące od nowości, ze sprawną obsługą i komfortowe - można nawet poleżeć i popatrzeć na samoloty. Lotniska w miastach, gdzie odbędą się mecze Euro 2012, w pełnej gotowości czekają na falę kibiców. Odwiedził je reporter "Polski i Świata".

Pół roku temu posadził na płycie warszawskiego Okęcia samolot bez podwozia. Teraz zasiadł za sterami pierwszego lotu linii LOT z Warszawy do Pekinu z Pierwszą Damą na pokładzie. Nie obyło się bez wspomnień kapitana Tadeusza Wrony z pamiętnego 1 listopada.

Nowojorski polonijny "Nowy Dziennik" wystąpił do Kongresu USA z apelem o uchwalenie rezolucji zakazującej używania określeń "polskie obozy śmierci" lub "polskie obozy koncentracyjne". "Używanie takich sformułowań nie powinno mieć miejsca w oficjalnym dyskursie publicznym" - czytamy w liście.

- Oświadczenia Białego Domu ws. wypowiedzi prezydenta Baracka Obamy nie zamykają sprawy - skomentował Adam Daniel Rotfeld. B. szef MSZ, który był bezpośrednim świadkiem wpadki Baracka Obamy, pochwalił szybką reakcję polskich służb dyplomatycznych.

Aleksander Kwaśniewski w wydanym w środę oświadczeniu napisał, że wpadka Baracka Obamy przyczyniła się do "umocnienia negatywnych, nieprawdziwych i krzywdzących stereotypów". "Wzywam rząd Stanów Zjednoczonych do podjęcia publicznej akcji informacyjnej, propagującej wiedzę o historii nazistowskich obozów zagłady" - dodał były prezydent.

- Rotfeld, jako dziecko Holocaustu, miał moralne prawo, by postawić Obamę do kąta, bo na to sobie zasłużył - stwierdził w programie "Kropka nad i" w TVN24 Joachim Brudziński (PiS). Skomentował w ten sposób kontrowersyjną wypowiedź prezydenta USA o "polskich obozach śmierci".

- Jestem zszokowany obłudą Leszka Millera i Jarosława Kaczyńskiego, którzy kolejnym prezydentom amerykańskim dawali to, co oni chcieli - mówił Janusz Palikot w TVN24. W ten sposób szef RP skomentował reakcje byłych premierów na kontrowersyjne słowa Obamy o "polskim obozie śmierci".

Jest wyrok w głośnej sprawie gwałtu na 15-latce w ośrodku socjoterapii w Łysej Górze (Małopolska). Dwoje byłych wychowanków, obecnie 19-letnich, została skazana na pięć i sześć lat więzienia.

Polscy Żydzi oczekują osobistego sprostowania od Baracka Obamy za określenie "polski obóz śmierci", jakiego prezydent USA użył w trakcie wtorkowej ceremonii przyznania pośmiertnie Janowi Karskiemu Medalu Wolności w Waszyngtonie - Oczekujemy, że prezydent (...) osobiście sprostuje ten dobór słów - napisano w oficjalnym oświadczeniu wydanym w środę.

Szef MSZ Radosław Sikorski ma nadzieję, że USA odpowiedzą na apele polskich władz wystosowane w związku z użyciem przez prezydenta Obamę sformułowania "polski obóz śmierci".

To nie jest bezpośredni lapsus prezydenta Obamy, bo jemu tekst przecież przygotowywano - powiedziała w TVN24 Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego, odznaczonego we wtorek pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. W czasie uroczystości w Białym Domu prezydent Barack Obama mówił o bohaterze, który "został przeszmuglowany do polskiego obozu śmierci".

Niesprawiedliwe i bolesne słowa o polskim obozie śmierci nie odzwierciedlają, w moim przekonaniu, ani zamysłów, ani poglądów naszego amerykańskiego przyjaciela - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, komentując słowa prezydenta USA Baracka Obamy o "polskich obozach śmierci". Dodał jednak, że "liczy na wspólne naprawienie błędu".