Jako prezydent chcę tworzyć wspólnotę w naszym społeczeństwie, zasypywać podziały - powiedział w Krakowie Andrzej Duda. Prezydent elekt wieczorem w poniedziałek był na Wawelu, gdzie złożył kwiaty na grobach Lecha i Marii Kaczyńskich. Wcześniej Duda był w Częstochowie na Jasnej Górze, gdzie modlił się i rozmawiał z wyborcami. PKW ogłosiła o godz. 18 ostateczne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Kandydat PiS zdobył w niej 51,55 proc. głosów.

Media społecznościowe cieszą się dużą popularnością także wśród wielu zagranicznych polityków i dyplomatów. Dlatego po niedzielnych wyborach Andrzej Duda jedne z pierwszych gratulacji odebrał nie tylko za pomocą zwyczajowych depesz i telegramów, ale również na Twitterze.

- Przegraliśmy bitwę, wojna o Polskę trwa - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Stefan Niesiołowski (PO), komentując wynik niedzielnych wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Andrzej Duda. Paweł Kowal (Polska Razem) przekonywał, że w czasie kampanii kandydat PiS nie używał agresji słownej, był otwarty i obrał "taktykę Gandhiego".

"Uważnie przyglądaj się nowym znajomościom, zwłaszcza z mężczyznami", "uważaj na tzw. pracowniczych imprezach na zbyt śmiałych zalotników" czy "nie powoduj w gronie znajomych mężczyzn mocno dwuznacznych sytuacji" - to tylko niektóre z porad dla kobiet, które jeszcze w poniedziałek można było znaleźć na stronie internetowej komendy powiatowej policji w Lubinie.

Bronisław Komorowski uzyskał lepszy rezultat od Andrzeja Dudy w dziewięciu województwach - wynika z oficjalnych wyników wyborów prezydenckich podanych przez PKW. W pozostałych regionach zwycięstwo odniósł Andrzej Duda. Najwięcej wyborców poszło do urn w województwie mazowieckim, najmniej w woj. lubuskim. Sprawdź, jak głosowali wyborcy w poszczególnych częściach kraju.

Mamy nowego prezydenta - ogłosiła w poniedziałek po południu PKW. Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich z wynikiem 51,55 proc. Jego konkurent Bronisław Komorowski zdobył 48,45 proc. głosów. Prezydent elekt w czasie, kiedy PKW ogłaszała wyniki wyborów, był na Jasnej Górze. W TVN24 i TVN24 polityczne komentarze i opinie.

51,55 proc. głosów zdobył Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich. Bronisław Komorowski otrzymał poparcie 48,45 proc. wyborców - to ostateczne, pełne wyniki podane w poniedziałek wieczorem przez Państwową Komisję Wyborczą. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.

W zamkniętych obwodach wyborczych utworzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych Bronisław Komorowski uzyskał 82,7 proc. głosów, a Andrzej Duda - 14,8 proc. - poinformował Centralny Zarząd Służby Więziennej.

Jarosław Kaczyński był nieobecny na wieczorze wyborczym Andrzeja Dudy, zaś ten nie podziękował prezesowi PiS, kiedy sondaże pokazały, że wygrał wybory prezydenckie. Politycy PiS zapewniają, że nie ma mowy o konflikcie. - Jarosław Kaczyński był na Jasnej Górze. Zawierzył prezydenturę Andrzeja Dudy Matce Bożej - poinformował w TVN24 Joachim Brudziński z PiS. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że prowadzona jest gra, która ma dać PiS-owi zwycięstwo w jesiennych wyborach parlamentarnych.

- Do dziś to przeżywam. Bardzo wszystkich przepraszam - mówił w poniedziałek przed łódzkim sądem 31-letni Tomasz K. Mężczyzna może trafić za kratki na 8 lat za spowodowanie cztery lata temu katastrofy w ruchu lądowym, w której zginęło osiem osób. Kierowany przez oskarżonego tir zjechał na bok i czołowo zderzył się z busem pełnym pasażerów.