Uprzedziły narodowców z rejestracją marszu. "Policja wciąż się z nami nie skontaktowała"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Organizatorki marszu apelują do policji o kontakt
Organizatorki marszu apelują do policji o kontaktTVN24
wideo 2/8
Organizatorki marszu apelują do policji o kontaktTVN24

Grupa 14 Kobiet z Mostu apeluje do policji o ustalenie szczegółów dotyczących zabezpieczenia zgromadzenia planowanego na 11 listopada w Śródmieściu. Organizatorki marszu "Niepodległa dla wszystkich" twierdzą, że dotychczas żaden przedstawiciel służb nie skontaktował się z nimi, by omówić kwestie bezpieczeństwa. Ich niepokój wywołują wypowiedzi przedstawicieli stowarzyszenia Marsz Niepodległości, którzy sugerują zamiary zakłócania ich wydarzenia.

Przedstawicielki grupy 14 Kobiet z Mostu zorganizowały w środę konferencję prasową przed siedzibą Komendy Stołecznej Policji. - W związku z tym, że warszawska policja ma jakiś niezrozumiały dla nas problem ze zidentyfikowaniem naszej grupy i skontaktowaniem się z nami w celu omówienia zabezpieczenia tego zgromadzenia, postanowiłyśmy pomóc polskiej policji i za chwilę złożymy pismo do nadinspektora Pawła Dzierżaka, komendanta stołecznego policji z nadzieją, że ta informacja przepłynie tam, gdzie przepłynąć powinna - powiedziała jedna z przedstawicielek 14 Kobiet z Mostu Ewa Błaszczyk.

Przytoczyła również treść pisma. Jako główna organizatorka wydarzenia Błaszczyk apeluje w nim do komendanta o "poważne potraktowanie kwestii bezpieczeństwa uczestników i przebiegu dwuczęściowego zgromadzenia". Wskazuje, że szczegóły wydarzenia od jakiegoś czasu są dostępne w biuletynie informacji publicznej, a jej danymi dysponuje stołeczne Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Przypomina też, że sąd przywrócił zgodę na organizację marszu "Niepodległa dla wszystkich", po tym jak uchylono decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji marszu narodowców jako zgromadzenia cyklicznego. - Nasze wydarzenia, zgodnie z decyzją sądu apelacyjnego, są jedynymi legalnymi i zarejestrowanymi przedsięwzięciami jakie mogą odbyć się na odcinku od ronda Dmowskiego - w godzinach 10.30 - 13.30 zgromadzenie stacjonarne - do Błoni Stadionu Narodowego, czyli w przemarsz w godzinach 14.00 - 17.00 - wskazała.

Błaszczyk podkreślała, że do 11 listopada pozostał już tylko tydzień, a z organizatorkami nie skontaktował się dotychczas żaden przedstawiciel policji. - Jest to niepokojące zważywszy na rangę tego wydarzenia. Niepokojące tym bardziej, że w przestrzeni publicznej odnotowujemy wypowiedzi pana Roberta Bąkiewicza, prezesa stowarzyszenia Marsz Niepodległości wprowadzające w błąd opinię publiczną i zapowiadającą ryzyko zakłócenia naszego zgromadzenia. Wypowiedzi te mają charakter antagonizujący i w otwarty sposób zapraszają do konfliktu - oceniła.

- Zwracamy się o pilne wyjaśnienie, jak polska policja zamierza wypełniać swoje zadania 11 listopada tak, by zapewnić bezpieczną realizację wydarzenia "Niepodległa dla wszystkich" - apelowała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Konferencja grupy 14 Kobiet z Mostu przed siedzibą KSPTVN24

Apelują o ochronę marszu przed potencjalnymi zakłóceniami

Pełnomocnik grupy 14 Kobiet z Mostu podkreślał, że ustawowym obowiązkiem policji jest ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego. - W tym wypadku bezwzględnie policja będzie musiała zabezpieczyć bezpieczeństwo zgromadzenia organizowanego przez 14 Kobiet z Mostu - mówił mecenas Jerzy Podgórski.

- Z ustawy o zgromadzeniach publicznych wynika obowiązek policji pomocy organizatorom, gdyby dochodziło do sytuacji, że jakieś osoby próbowałyby uniemożliwić lub utrudnić przeprowadzenie zgromadzenia, a sam organizator nie byłby w stanie wyegzekwować zaprzestania takich działań. Policja musi jak najbardziej pomóc i być w stałym kontakcie z organizatorami - wyjaśnił Podgórski. I dodał, że jeżeli uczestnicy innych zgromadzeń, nawet niezarejestrowanych, będą próbowali przeszkadzać w przeprowadzeniu legalnego zgromadzenia dopuszczą się wykroczenia. - A gdyby do próby udaremnienia doszło z użyciem przemocy - mówimy o każdym rodzaju użycia siły fizycznej, w tym również środków pirotechnicznych - takie zachowanie stanowi przestępstwo. Wymagać powinno bezwzględnych działań ze strony policji - tłumaczył.

W ocenie mecenasa, policja wielokrotnie podejmowała skuteczne interwencje w takich sytuacjach, ale niestety nie brakowało przypadków, gdy były one niewystarczające i narażały uczestników na przemoc ze strony osób zakłócających zgromadzenie. - Najlepszym negatywnym przykładem jest marsz równości, który odbył się w roku 2019 w Białymstoku, gdzie reakcja policji była spóźniona - powiedział.

Poinformował również, że organizatorzy oczekują, by działania policji nie zakończyły się w momencie rozwiązania zgromadzenia. Chcieliby, żeby zapewniono bezpieczeństwo uczestnikom, gdy będą rozchodzili się do domów. - To taki newralgiczny moment, kiedy są narażeni na przemoc - podkreślił.

Błaszczyk: nasze zgromadzenie jest pokojowe

- Nasze zgromadzenie jest pokojowe i niekonfrontacyjne. W Polsce wszystkich obowiązuje wolność zgromadzeń, nie zamierzamy z tą wolnością konstytucyjną dyskutować, dopóki respektowane są pokojowe zasady współistnienia w przestrzeni publicznej. Jeżeli chodzi o Marsz Niepodległości, nie możemy o czymś takim mówić. Polska policja doskonale wie, jak to wygląda - stwierdziła Błaszczyk.

Podkreślała też, że celem zgromadzenie z okazji Święta Niepodległości nie jest prowokowanie i będzie ono "afirmować Polskę otwartą, akceptującą, tolerancyjną, dla mniejszości". - To wszystko to, czemu zaprzecza brutalna praktyka akolitów marszu niepodległości. Mamy świadomość, że jeżeli policja nie dołoży starań, może z tego zgromadzenia zrobić się wydarzenie pewnego ryzyka. Zapraszamy i prosimy mieć pełną świadomość, jakie może być otoczenie naszego zgromadzenia, jeżeli policja nie dopełni procedur bezpieczeństwa - dodała.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Strażacy gaszą pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną miało być uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Alert RCB. SMS-owe ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami zostało wysłane w sobotę 22.06 do osób przebywających na terenie siedmiu województw. Eksperci ostrzegli, że możliwe będą przerwy w dostawie prądu.

Alert RCB w siedmiu województwach. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB w siedmiu województwach. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 22.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą ulewne opady oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania mkną nad Polską, sytuacja dynamicznie się zmienia

Gdzie jest burza? Wyładowania mkną nad Polską, sytuacja dynamicznie się zmienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

22 czerwca na Podzamczu zagoszczą słowiańskie obrzędy. Nie zabraknie też koncertów. Będą utrudnienia w ruchu. Kierowcy nie przejadą Wisłostradą między ulicą Krasińskiego a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Objazdami pojadą też niektóre autobusy. By ułatwić powrót z wydarzenia komunikacja miejska w nocy będzie kursowała częściej.

Wianki nad Wisłą. Utrudnienia na Wisłostradzie. Jak wrócić z wydarzenia?

Wianki nad Wisłą. Utrudnienia na Wisłostradzie. Jak wrócić z wydarzenia?

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles – poinformowało w piątek Muzeum Historii Polski.

Polskie muzeum wśród "najpiękniejszych na świecie"

Polskie muzeum wśród "najpiękniejszych na świecie"

Źródło:
PAP

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Do tej pory pełnił funkcję dyrektora Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju w Urzędzie miasta stołecznego Warszawy. Teraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powołał go na sekretarza miasta. Kim jest Maciej Fijałkowski?

W stołecznym ratuszu pracuje od 17 lat, został nowym sekretarzem miasta

W stołecznym ratuszu pracuje od 17 lat, został nowym sekretarzem miasta

Źródło:
PAP

Projekt Sinfonia Varsovia Centrum otrzymał nagrodę Real Estate Impactor wyróżniającą kluczowe projekty i przedsięwzięcia na rynku nieruchomości - poinformował ratusz. Został doceniony w kategorii "Obiekt wnoszący nową wartość". W innej kategoriach też są warszawscy laureaci.

"Obiekt wnoszący nową wartość". Projekt Sinfonii Varsovii nagrodzony

"Obiekt wnoszący nową wartość". Projekt Sinfonii Varsovii nagrodzony

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Nowe władze, nowa nazwa. Studenci Collegium Humanum zostali właśnie poinformowani o zmianie nazwy uczelni. To pokłosie afery i zatrzymań dotyczących "handlu dyplomami".

Już nie Collegium Humanum, uczelnia zmienia nazwę po skandalu

Już nie Collegium Humanum, uczelnia zmienia nazwę po skandalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Newsweek, PAP

Żołnierze służący przy granicy polsko-białoruskiej są szkoleni przez policjantów z oddziałów prewencji między innymi w Płocku i Radomiu. "Taka praktyka pozwala na przekazanie niezastąpionej wiedzy i przećwiczenie metod ochrony przed atakami z użyciem kamieni i noży, operowania w szyku bojowym, oraz użycia tarcz i miotaczy gazu" - podano w komunikacie.

Policjanci szkolą żołnierzy, którzy będą służyć na granicy

Policjanci szkolą żołnierzy, którzy będą służyć na granicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl