Niszczył auta, wyrwał broń policjantowi. Dynamiczne zatrzymanie nagrał monitoring

Mężczyzna idzie ulicą Szamarzewskiego, dobiegają do niego policjanci. Na horyzoncie widać tez nadjeżdżający radiowóz na sygnale. Chwilę później ścigany już leży. Policjanci kierują w jego stronę broń i zakuwają go w kajdanki. Tak wyglądało zatrzymanie agresywnego przestępcy na poznańskich Jeżycach. Chwilę wcześniej mężczyzna wyrwał broń jednemu z funkcjonariuszy i oddał kilka strzałów.

W Rzymie zamalowali jego mural. W Poznaniu robi największy w życiu

Nieopodal placu Św. Piotra namalował papieża Franciszka, który z drabiny ukradkiem rysuje znak pokoju na kratce gry "kółko i krzyżyk". Tę pracę usunięto po kilku godzinach, a o Mauro Pallotcie zrobiło się głośno. - Pomyślałem, że warto zaprosić go do Poznania, aby stworzył mural w naszym mieście - mówi Marek Sternalski, poznański radny. To właśnie staje się faktem.

"Będziemy mieć dwa światy". Budka apeluje o poddanie wet prezydenta pod głosowanie

- Apeluję do marszałka, aby poddał pod głosowania dwa weta prezydenta. Traktujmy Wysoką Izbę jak i prezydenta z należytym szacunkiem, a nie jako element układanki, waszej gry politycznej - mówił w Sejmie Borys Budka. Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do kwestii braku wpisania w porządek obrad Sejmu glosowań nad wetami Andrzeja Dudy w sprawie ustaw o sądownictwie.

"Ania" trafiła do księgarń

Pierwsza biografia Anny Przybylskiej "Ania" trafiła do księgarń. We wtorek wieczorem w Warszawie odbyła się premiera wydawnictwa. Od środy książka jest do kupienia w sklepach. Równolegle ukazał się też audiobook czytany przez Annę Dereszowską. Autorami biografii zmarłej w 2014 roku aktorki są dziennikarze z Trójmiasta - Grzegorz Kubicki i Maciej Drzewicki. W środę w "Faktach po Południu" w TVN24 rozmowa z mamą aktorki, Krystyną Przybylską.

Przegląd prasy. Prezydent: Polacy mnie wybrali, bo chciałem łączyć, a nie dzielić

Z Prawem i Sprawiedliwością różnimy się co do metod, ale nie co do celów. (...) Ja zawsze byłem w PiS politykiem umiarkowanym - powiedział prezydent Andrzej Duda w pierwszym wywiadzie po przedstawieniu projektów ustaw o KRS oraz Sądzie Najwyższym. "Dziennikowi Gazecie Prawnej" mówił, dlaczego nie zgadza się na weryfikację Sądu Najwyższego przez prokuratora generalnego oraz czy jest gotowy do zgłoszenia ponownego weta.

"Policja musi być apolityczna. Nie udało nam się tego uniknąć"

Na Jasnej Górze przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów asp. szt. Rafał Jankowski mówi o upolitycznieniu policji i dużych podziałach. Minister Mariusz Błaszczak tego nie widzi. - To właśnie przewodniczący wypowiadając takie słowa, próbuje upolitycznić polską policję, a z całą pewnością próbuje zapisać związkowców do totalnej opozycji - stwierdza. Materiał programu "Polska i Świat".

PiS obiecał nowe województwo, teraz "wyklucza przeprowadzenie zmiany"

Mieszkańcy są rozczarowani, bo Częstochowa miała stać się stolicą nowego województwa. Tymczasem władze miasta cytują list, który dostali od prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Ten nie pozostawia złudzeń. Obietnicy sprzed wyborów nie spełni, przynajmniej w tej kadencji. Do sprawy chce wrócić, "jeśli PiS wygra kolejne wybory". Materiał programu "Polska i Świat".

Pościg i strzały w Poznaniu

We wtorek w poznańskiej dzielnicy Jeżyce mężczyzna wybijał szyby w zaparkowanych na ulicy samochodach. Według lokalnych mediów, w trakcie szarpaniny z funkcjonariuszami miał zabrać im policyjną broń. Doszło do strzelaniny.

Prof. Zoll: te propozycje są atakiem na demokrację

- Mniejszy stopień szkodliwości niż te poprzednie projekty ustaw, ale nadal ten stopień szkodliwości jest wysoki - powiedział w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich, komentując prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które we wtorek wpłynęły do Sejmu.

"Ludzie dostaną w nos, ale nie dostaną sprawiedliwości"

- Te wszystkie ustawy nie rozwiązują żadnych bolączek, na które się ludzie w sądach skarżą. Nie rozładowują problemów i nie zmniejszają tych tłoków w sądzie, tylko zwiększają. Nie sprawiają, że ludzie, którzy są niezadowoleni będą mogli cokolwiek dostać - powiedziała prof. Monika Płatek. Prawniczka komentowała w "Faktach po Faktach" prezydenckie projekty ustaw dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Oba we wtorek trafiły do Sejmu.

Są dokumenty. Co prezydent proponuje w sprawie sądów

Prezydencki projekt może oznaczać przerwanie kadencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Toczy się spór, czy jest to zgodne z konstytucją. Ławnicy będą stanowić mniejszość w składach orzekających. Skarga nadzwyczajna będzie przysługiwać na wyroki nie starsze niż pięcioletnie. Krajową Radę Sądownictwa - tak jak chciało PiS - wybiorą politycy. Przeanalizowaliśmy prezydenckie projekty ustaw sądowych.

Schetyna: jesteśmy w tym samym miejscu, w którym byliśmy w lipcu

PO nigdy nie weźmie udziału w demontowaniu konstytucji - czy będzie robił to prezydent, czy PiS - oświadczył we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. Zwrócił uwagę, że wciąż w Sejmie nie odbyło się głosowanie nad prezydenckimi wetami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które miały miejsce w lipcu.