Norman Davies: Polacy mają trudności ze zrozumieniem, kim są

- Kiedyś były czarne dziury w świadomości historii, dzień niepodległości był zakazany, ale teraz nie jest - ocenił w rozmowie z TVN24 z okazji Święta Niepodległości profesor Norman Davies. Brytyjski historyk stwierdził, że jego obchody w Polsce mogłyby być "trochę skromniejsze" i bardziej wyważone.

"Wierzyłam, że kompromis jest możliwy". Co uzgodniono na linii Pałac Prezydencki - PiS

Jeśli informacje w sprawie kompromisu się potwierdzą, to będę pierwszą osobą, która zadzwoni do pana prezydenta i podziękuję mu za to - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło. Odniosła się do informacji przekazanych w piątek przez wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchę i posła PiS Stanisława Piotrowicza, że osiągnęli "wstępny kompromis" w sprawie projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Co wiemy o ich ustaleniach?

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

Ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński zostali w sobotę, w Święto Niepodległości, odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego. Andrzej Duda wręczył także inne odznaczenia państwowe.

"Wstrząsające doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale po prostu ludzkie"

Musieliśmy zdobyć zaufanie tych ludzi, żeby wniknąć w ich życie, emocje i dać im szansę opowiedzieć, co przeżyli. Historia pisała się niejako na naszych oczach - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" Anita Werner, współautorka wstrząsającego reportażu "Odbite z rąk Świetlistego Szlaku". Redakcja TVN Style odnalazła wioskę kobiet wyrwanych z niewoli peruwiańskiej organizacji terrorystycznej. Przez lata żyły w lasach Amazonii jak zwierzęta, w strachu przed wojskiem i policją. Premiera dokumentu w sobotę o godzinie 21.10 na antenie TVN Style.

"Polska zawdzięcza odzyskanie niepodległości wysiłkom samych Polaków"

- Przez 125 lat niewoli Polacy zachowali swoją tożsamość, a w czasie I wojny światowej wielu Polaków patriotów było bardzo aktywnych. Stany Zjednoczone włączyły się w ten proces w szczególny sposób - podkreśił w rozmowie z Jackiem Stawiskim profesor Neal Pease, który zajmuje się historią Polski, także międzywojenną.

"Odrzucamy politykę pedagogiki wstydu"

- Dziś mamy taki czas dobrej zmiany. Czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartości, które były przez wiele lat, także po 1989 roku, traktowane jako zbędne, a niekiedy wręcz pomiatane - mówił w Warszawie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wraz z kierownictwem partii złożyli w sobotę, w Święto Niepodległości, kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tusk: w tym roku zaproszenie wydawało się bardziej serdeczne

Przyjechałem też po to, żeby powiedzieć wszystkim pozytywnie myślącym rodakom: nie jesteście sami. Jest nas bardzo dużo - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Przybył do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzej Dudy, by wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości.

"Życie tych ludzi zostało podporządkowane stadu psów"

Starsze małżeństwo mieszka z ponad setką psów. Pan Jerzy i pani Jadwiga nie radzą sobie ze stadem. Efekt: skrajnie złe warunki życia ludzi i zwierząt, hałas i zagrożenie. Lekarz weterynarii przyznaje, że gdyby zabrakło jedzenia, psy mogłyby się stać agresywne. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Premier: pewne resorty trzeba połączyć

Personalia są ważne, ale żeby realizować cele, również struktura musi być dobrze ułożona. W mojej opinii trzeba połączyć pewne resorty - odpowiedziała w sobotę premier Beata Szydło, pytana o zapowiadaną rekonstrukcję swojego gabinetu.

Poznańskie rogale dotarły do Azji

Rogale świętomarcińskie dotarły nawet do Azji. W ostatnich latach za sprawą Łukasza Kozłowskiego, ten poznański smakołyk trafia do wietnamskiego Ho Chi Minh.

Marzenia dzieci z hospicjum. Możesz pomóc je spełnić

Marzenia dzieci z hospicjum mogą zawstydzać wielu z nas. Proste rzeczy sprawiają im ogromną radość. Blender do zdrabniania posiłków, pościel, słuchawki albo zwykła piłka to tylko część z ponad 160 życzeń, które znalazły się w listach do świętego Mikołaja. Akcja Fundacji Hospicyjnej "Mikołaje, łączcie się" umożliwi spełnienie tych marzeń.

"Być Polakiem to znaczy być kimś, kto wyznacza chorej Europie drogę do uzdrowienia"

- Ten rok, który jest przed nami, będzie ogromnie ważny. To będzie rok, w którym powinniśmy uczynić wszystko, by jak najwięcej tych ciągle niezabliźnionych ran przestało być niezabliźnionymi. By polski duch się wzmacniał, by wzmacniała się nasza wspólnota, by wzmacniała się nasza niepodległość. Tu jest ciągle bardzo wiele do zrobienia - zaznaczył prezes PiS Jarosław Kaczyński w przeddzień 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Budujemy taką armię, która ma butami zadeptać przeciwnika"

Postrzegam armię jako taki wielki rozgrzebany plac budowy, który w istocie nie ma żadnego kierownika - powiedział w "Piaskiem po oczach" były dowódca GROM gen. Roman Polko. Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak stwierdził, że "poziom zdemolowania wojsk operacyjnych się powiększa".

"Coś, co powinno być normalnością, jest sensacją"

- Mamy w przyszłym roku stulecie odzyskania niepodległości. Myślę, że Donald Tusk bardziej niż PiS zdaje sobie sprawę, jak wyglądają tego typu obchody w całej Europie, że taki dzień powinien jednoczyć wszystkich - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), odnosząc się do przyjęcia przez szefa Rady Europejskiej zaproszenia Andrzeja Dudy na obchody Święta Niepodległości.

Kaczyński o pomnikach: wiemy już jak, wiemy już gdzie

Jesteśmy coraz bliżej, teraz naprawdę już blisko. Dziś zakończył się konkurs na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, przed nami jeszcze ostateczne rozstrzygnięcie co do pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości przed Pałacem Prezydenckim. Jarosław Kaczyński przemawiał z okazji obchodów 91. miesięcznicy smoleńskiej.

Sprawca napaści na Polaków w Rimini skazany

Karę 16 lat więzienia wymierzył w piątek sąd w Rimini Kongijczykowi Guerlinowi Butungu. Mężczyzna skazany został za napaść na dwoje polskich turystów oraz za inne napady i rozboje dokonane w tym mieście w sierpniu tego roku.

Jest "wstępny kompromis" między Pałacem Prezydenckim i PiS

Ustaliliśmy, iż prace nad prezydenckimi projektami - jeśli taka będzie wola ze strony Sejmu - mogłyby być podjęte już na najbliższym posiedzeniu - powiedział TVN24 wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha po spotkaniu z posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem w sprawie projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Zaznaczył, że osiągnęli wstępny kompromis.

Polska przystąpi do "wojskowego Schengen"

W poniedziałek Polska notyfikuje, wraz z innymi państwami założycielskimi, gotowość udziału w unijnej współpracy obronnej w ramach PESCO - poinformował w piątek wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański. Jak dodał, Polska podkreśli jednocześnie "kluczowy charakter współpracy z NATO".

"Krok wstecz" i "upartyjnienie". Opozycja o projekcie zmian w ordynacji wyborczej

Kukiz '15 złoży w przyszłym tygodniu własny projekt ustawy o ordynacji wyborczej, wprowadzający jednomandatowe okręgi wyborcze na wszystkich szczeblach samorządowych. To odpowiedź na projekt posłów PiS, który zakłada likwidację Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Zmiany w ordynacji wyborczej, które proponują posłowie Prawa i Sprawiedliwości skomentowali też inni politycy opozycji.