Premier: najbliższe tygodnie, miesiące, może kwartały i oby nie lata będą najtrudniejsze od dziesięcioleci

Zrzut ekranu (772)
Premier: prawdopodobnie dziś decyzja o zdalnej i hybrydowej nauce dla wyższych klas podstawówek
Źródło: TVN24

Posłowie zdecydowali o przesłaniu czterech poselskich projektów dotyczących walki z epidemią do komisji zdrowia. Premier przemawia w Sejmie o stanie przygotowań do walki z epidemią. - Najbliższe tygodnie, najbliższe miesiące, może kwartały i oby nie lata, będą najtrudniejsze dla Polski od dziesięcioleci - powiedział Mateusz Morawiecki.

Właśnie pojawiły się nowe informacje ()

We wtorek na początku posiedzenia Sejmu szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk złożył wniosek o odroczenie obrad, aby posłowie mogli zapoznać się z projektem PiS w sprawie przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19, który miał być procedowany. Projekt wpłynął do Sejmu w poniedziałek późnym popołudniem.

Prawo i Sprawiedliwość przegrało to głosowanie - wniosek opozycji został przyjęty przez Sejm, obrady zostały odroczone. W głosowaniu nie wzięło udziału 28 posłów PiS.

Sejm rozpatrzy projekty o walce z epidemią i wysłucha informacji premiera

Posiedzenie zostało wznowione w środę o godzinie 9. Po godzinie 11 posłowie zdecydowali o przesłaniu do komisji zdrowia projektów PiS, KO, PSL i Lewicy w sprawie walki z pandemią.

Projekt PiS zakłada wyłączenie odpowiedzialności karnej za działania lecznicze medyków, gdy są one podejmowane w celu zwalczania epidemii COVID-19. Ponadto osobom skierowanym do walki z koronawirusem ma przysługiwać wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższe niż 200 procent (teraz jest to 150 procent) przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy.

Posłowie rozparzą też projekt Lewicy, który zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa np. za pomocą maseczki w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Sejm zajmie się także projektem ustawy "premia dla bohatera", autorstwa PSL, który zakłada przyznanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 zł dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19. Sejm zajmie się też projektem klubu KO, który ma pomóc samorządom sprawniej działać w czasie pandemii.

Jeszcze na środę zaplanowano drugie czytania projektów oraz głosowania.

Sejm ma głosować w sprawie RPO

W bloku wieczornych głosowań jest także wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, głosowana będzie kandydatura mecenas Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, jedynej zgłoszonej kandydatki na RPO.

szczerba
Komisja ponownie negatywnie o kandydaturze Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO. "Kompletnie niezrozumiała decyzja"
Źródło: TVN24
Czytaj także: