Tysiące policjantów zakażonych i na kwarantannie

Źródło:
tvn24.pl
MZ: bez maseczki może być tylko osoba, która posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskie
MZ: bez maseczki może być tylko osoba, która posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskieTVN24
wideo 2/7
MZ: bez maseczki może być tylko osoba, która posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskieTVN24

Policja ma poważne problemy kadrowe. Szeregi mundurowych dziesiątkuje epidemia, zakażonych jest niemal 1500 policjantów, kolejnych 2240 zamiast w pracy jest na kwarantannie. Na dodatek niemal siedem tysięcy etatów pozostaje nieobsadzonych.

Na początku października kadry Komendy Głównej Policji zanotowały dokładnie 6990 nieobsadzonych etatów. To blisko 7 procent z liczącej ponad 103 tysiące etatów policyjnych formacji.

Najpoważniejsza sytuacja jest w stolicy, w której porządku powinno pilnować 10 tysięcy policjantów, tymczasem wakaty to już ponad 12 procent. Brakuje ponad 1200 funkcjonariuszy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

COVID w policji

- Same wakaty to już powód do poważnych zmartwień, a sytuację szybko pogarsza COViD - usłyszeliśmy od jednego z oficerów KGP. 

Od niedawna policja odnotowuje około 120 nowych zakażeń każdej kolejnej doby. Obecnie jest ich w sumie niemal 1500, a poddanych kwarantannie jest kolejnych 2240. Od początku epidemii już ponad 12 tysięcy policjantów przebywało w kwarantannie. 

Do pełnego stanu etatowego brakuje w sumie ponad 10 tysięcy policjantów, czyli około 10 procent.

Powszechność zakażeń

O powszechności zakażeń wśród funkcjonariuszy może świadczyć choćby niedawna sytuacja ze Szkoły Policji w Słupsku. W ostatni piątek, z całego kraju, przyjechali tam policjanci na szkolenie przed wyjazdem na misję do Kosowa. Spośród 150 funkcjonariuszy pozytywne wyniki testów miało około 20. 

- Szkoła funkcjonuje w reżimie sanitarnym. Zgodnie z obowiązującą zasadą każda osoba przekraczająca teren naszej placówki jest badana pod kątem koronawirusa - wyjaśniał rzecznik prasowy słupskiej szkoły Piotr Kozłowski.

- Żaden przecież nie przyjechał chory. Nie mieli objawów, ale przecież mogli zakażać - komentuje jeden z naszych rozmówców z policji.

Z kolei w sobotę informowaliśmy o tym, że zakażony jest szef najważniejszego garnizonu w kraju, czyli Komendy Stołecznej Policji - nadinspektor Paweł Dobrodziej. Komendant trafił do szpitala. Koronawirusa ma również jego zastępca do spraw logistyki Włodzimierz Pietroń.

Sytuacja gorsza na dole

Nasi rozmówcy, prosząc o zachowanie anonimowości, twierdzą, że na "policyjnych dołach", czyli w komisariatach, komendach powiatowych i miejskich sytuacja jest najpoważniejsza.

- Oficjalnie jest 7 tysięcy wakatów. Ale ci, których komenda główna liczy jako pracujących policjantów, to młodzi - aktualnie na kursach podstawowych. Czyli nie mam ich do dyspozycji. Albo wręcz tacy, którzy zostali już przyjęci w nasze szeregi, a na kurs zostaną skierowani dopiero pod koniec roku - mówi komendant, który kieruje komendą miejską na północy Polski.

Nasz rozmówca wskazuje, że aktualnie największym problemem jego jednostki jest przeprowadzanie kontroli osób skierowanych na kwarantannę.

- Jasne, że trzeba to robić. Tylko kim? - pyta.

W ostatniej dobie na terenie całego kraju kwarantanną było objętych 335 tysięcy osób. Od początku epidemii policjanci sprawdzili już ponad 20 milionów razy, jak osoby zobowiązane do pozostawania w domach przestrzegają tego obowiązku.

Epidemia to priorytet

Rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka deklaruje, że dziś to walka z ograniczeniem rozprzestrzeniania się epidemii jest jednym z priorytetów dla całej formacji.

I na poparcie swoich słów przedstawia liczby: tylko w jeden dzień podczas ostatniego weekendu funkcjonariusze pouczyli 1130 osób za brak maseczek, zaś kolejne 3840 ukarali mandatem, który może wynieść nawet 500 złotych.

Do tych liczb trzeba dodać 950 przypadków, gdy osoby bez masek odmówiły przyjęcia mandatu, więc policjanci kierowali wobec nich wnioski o ukaranie do sądu.

Bo policja sprawdza nie tylko, jak przestrzegamy obowiązku kwarantanny, ale kontroluje też środki transportu publicznego, placówki handlowe czy miejsca, w których organizowane są wesela.

Inna rzeczywistość

Jednak nasi rozmówcy z komisariatów i komend policji mówią, że mimo epidemii komenda główna nie zmienia swoich oczekiwań wobec nich. - Wszystko opiera się na miernikach satysfakcji, które każdego roku opracowuje centrala. Epidemia nie spowodowała, że zostały one zawieszone lub zmienione. I to z ich wypełnienia zostaniemy rozliczeni z końcem roku - mówi jeden z nich.

Wskazują na pisma, które trafiają do nich z centrali policji. Jedno z takich pism rozesłał zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Tomasz Szymański. Przypomina, że policjanci powinni aktywnie promować "krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa".

To pomysł, którego patronem był wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, którego w ministerstwie nie ma już od blisko roku. Poprzez specjalnie uruchomioną witrynę internetową każdy może zawiadomić policję o popełnionym wykroczeniu lub przestępstwie.

- Nie wchodząc w ocenę tego instrumentu, w efekcie lektury takiego pisma myślę, że Komenda Główna Policji funkcjonuje w innej rzeczywistości. Moim problemem jest złożenie patroli, by miał kto wyjść na ulice, a nie wysyłanie ludzi do szkół, by promowali mapę - komentuje komendant dużej jednostki na południu kraju.

Brak młodych chętnych

Problem z wakatami w policji rośnie od kilku lat. Młodzi ludzie coraz mniej chętnie wybierają służbę w mundurze, często rezygnują już po rozpoczęciu szkolenia podstawowego.

- Dla wielu szokiem jest życie w koszarach na kursie podstawowym, inni nie chcą wykonywać rozkazów za pensje porównywalne z tym, co można dostać, pracując w sklepie - komentuje doświadczony policjant.

Stąd jednym z pomysłów komendanta głównego policji było wprowadzenie specjalnego dodatku dla tych funkcjonariuszy, którzy mimo pełnej wysługi emerytalnej (około 30 lat stażu) zdecydują się pozostać w służbie. Poszczególne komendy prowadzą również aktywnie rekrutacje wśród emerytów policyjnych. Taką procedurę uruchomiła niedawno komenda wojewódzka policji w Bydgoszczy.

- Policjanci, którzy rozstali się z mundurem do trzech lat wstecz mogą wrócić do służby, bez przechodzenia kursu. Procedura przyjęcia ogranicza się wtedy do rozmowy kwalifikacyjnej, orzeczenia komisji lekarskiej oraz przeprowadzenia postępowania sprawdzającego - tłumaczy nam rzecznik komendy w Bydgoszczy młodszy inspektor Monika Chlebicz. Korzystając z tej ścieżki, w tym roku przyjętych zostało już 8 policjantów, a "w opracowaniu" jest kolejnych sześciu.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek po południu wybuchł pożar. Trwa akcja gaśnicza, do walki z ogniem ściągany jest śmigłowiec.

Płoną połoniny w Bieszczadach. Pożar wybuchł w trudno dostępnym terenie

Płoną połoniny w Bieszczadach. Pożar wybuchł w trudno dostępnym terenie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na majówkę. Długi weekend na razie cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą. Niestety w piątek w pogodzie zaczną się zmiany. Będzie coraz częściej padać i pojawią się burze. Ponadto na początku następnego tygodnia się ochłodzi. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował w czwartek do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - przekazało w czwartek po południu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We Wrocławiu zasłabł senior przechodzący przez przejście dla pieszych. Na widok leżącego w ruchliwym miejscu 76-latka zareagowali policjanci, którzy patrolowali okolicę.

Przechodził przez ulicę, nagle zasłabł

Przechodził przez ulicę, nagle zasłabł

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej trzy kobiety zostały zarażone wirusem HIV podczas wykonywania zabiegu kosmetycznego twarzy nazywanego "wampirzym liftingiem" - informują amerykańskie media. Według "The New York Times" to pierwszy udokumentowany w USA przypadek przenoszenia wirusa HIV poprzez zastrzyki kosmetyczne.

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Źródło:
"The New York Times", BBC

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem".

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartek, 2 maja o godz. 16, minął termin zgłaszania list kandydatów na europosłów. Ile komitetów wyborczych wystawi swoje listy? Kiedy odbędzie się losowanie numerów list? Kto może zostać europosłem? Wyjaśniamy.

Minął termin zgłaszania kandydatów w eurowyborach. Tyle komitetów wystawiło listy

Minął termin zgłaszania kandydatów w eurowyborach. Tyle komitetów wystawiło listy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W oknie życia w mikołowskiej Borowej Wsi (woj. śląskie) znaleziono dziewczynkę. Lekarz ocenił jej stan jako dobry, a od porodu do przekazania mogło minąć kilkanaście godzin. Przy dziecku znaleziono poruszający list z wyjaśnieniami.

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Źródło:
PAP, "Dziennik Zachodni"
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Prezydent skierował do premiera oficjalną informację, że dla podkreślenia znaczenia politycznego naszej prezydencji w Unii Europejskiej należy zorganizować dwa szczyty europejskie - oświadczył w czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Jak zaznaczył, "polityczna decyzja została wczoraj zakomunikowana".

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Źródło:
TVN24

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Aleksandra Kosiorek, prawniczka, aktywistka, działaczka na rzecz praw kobiet, a ostatnio siła napędowa "turkusowej rewolucji" w mieście (określenie pochodzące od barw ugrupowania Gdyński Dialog), wygrała bój o fotel prezydenta Gdyni. Pokonała Wojciecha Szczurka, który rządził miastem 26 lat. W wywiadzie dla tvn24.pl, na kilka dni przed swoim zaprzysiężeniem, mówi o prezydenturze swojego poprzednika, o pierwszych decyzjach, jakie podejmie na nowym stanowisku, i o tym, jak chce się komunikować z mieszkańcami i jak odpoczywa po ciężkiej kampanii.

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

Źródło:
TVN24

2 maja jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Okolicznościowe wpisy w mediach społecznościowych opublikowało wielu polityków, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24