35 lat temu uchwalono Konwencję o Prawach Dziecka. Z tej okazji powołano parlamentarno-społeczny projekt "35 lat Konwencji - wyzwania przyszłości". Jak oznajmiła szefowa komisji do spraw dzieci i młodzieży Monika Rosa, "ma on ulepszyć jakość stanowienia prawa, mającego wpływ na młodych ludzi".
35 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło fundamentalny dokument, nazywany także "pierwszą konstytucją dzieci". Chodzi o Konwencję o Prawach Dziecka. Nadaje ona podmiotowość prawną, obywatelską i społeczną osobom poniżej 18. roku życia.
Prace nad Konwencją trwały od 1979 roku, kiedy Polska przedstawiła potrzebę uregulowania praw dziecka jako praw człowieka. Nasz kraj ratyfikował Konwencję w 1991 roku, przyjmując wynikające z niej zobowiązania.
"35 lat Konwencji - wyzwania przyszłości"
Z okazji rocznicy uchwalenia Konwencji, z inicjatywy sejmowej komisji do spraw dzieci i młodzieży, marszałka Sejmu Szymona Hołowni, wicemarszałkini Sejmu Moniki Wielichowskiej oraz przedstawicieli rządu i środowisk społecznych, powstał całoroczny parlamentarno-społeczny projekt pt. "35 lat Konwencji - wyzwania przyszłości". Ma podkreślić znaczenie Konwencji dla ustroju i demokracji w Polsce.
Projekt ma charakter otwarty i potrwa przynajmniej rok - poinformowała przewodnicząca komisji ds. dzieci i młodzieży Monika Rosa (KO), cytowana w komunikacie nas stronie Sejmu. "Chcemy otworzyć parlament na środowiska społeczne, dzieci i młodzież, instytucje odpowiedzialne za ich zdrowie, rozwój i bezpieczeństwo, żeby wspólnie wypracowywać podstawy dla lepszych polityk publicznych i ulepszać jakość stanowienia prawa, mającego wpływ na młodych ludzi" - dodała.
Bezpieczeństwo dzieci w świecie cyfrowym - to jak ocenił marszałek Sejmu Szymon Hołownia - jedno z największych wyzwań w Polsce.
"Choć na co dzień zbyt rzadko o tym mówimy, to jednak nie ma dla polityki ważniejszej sprawy niż troska o dzieci i młodzież jako grupy najbardziej wrażliwej, podatnej na zranienia, a jednocześnie kluczowej dla przyszłości państwa i społeczeństwa" - wskazywał w komunikacie. "To właśnie dlatego pierwszy raz w polskim parlamencie powołaliśmy komisję koncentrującą się wyłącznie na tej ważnej grupie społecznej" - przekazał.
Szereg konsultacji, warsztatów i konferencji
Projekt oraz jego założenia zostały ogłoszone w piątek w Sejmie. W planie znalazły się m.in. ochrona dzieci przed patostreamami i freak fight'ami, zastosowanie zasad prawnych Konwencji o Prawach Dziecka w mediach cyfrowych, przeciwdziałanie przemocy seksualnej wobec dzieci i walka z treściami CSAM (Child Sexual Abuse Materials), ochrona wizerunku i innych danych osobowych dzieci, umowa społeczna wokół minimalnego wieku korzystania z platform społecznościowych oraz edukacja chroniąca dzieci przed krzywdzeniem.
Planowane są dziesiątki konsultacji społecznych z udziałem dzieci i młodzieży, warsztaty, seminaria, konferencje obywatelskie i naukowe. "Priorytetem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci we wszystkich aspektach życia, nauki i spędzania czasu wolnego. Jeszcze 11 grudnia odbędzie się pierwsze z czterech wydarzeń, w trakcie których zasady prawne Konwencji będą przekładane na praktyczne rozwiązania współczesnych problemów, w tym wyzwań związanych mediami cyfrowymi, ochroną środowiska i polityką klimatyczną" - czytamy w komunikacie.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock