Polska

Polska

Wśród widzów i czytelników, piszących do Kontakt 24, jest wiele osób, którym kończą się orzeczenia o niepełnosprawności. Brak ważnego orzeczenia w praktyce oznacza brak świadczeń czy przywilejów - chociażby takich, jak możliwość zaparkowania samochodu na kopercie dla niepełnosprawnych. Jak poradzić sobie w czasie trwania epidemii koronawirusa? Przedstawiciele ZUS uspokajają.

"Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie" – taki napis na szybach wywiesił właściciel jednej z warszawskich restauracji. Rzadko jednak przedsiębiorcy w ostatnich dniach bywają optymistami. Ratują się cięciem kosztów, w tym zwalnianiem pracowników. Łukasz Karusta z "Czarno na białym" o tym, co tzw. tarcza antykryzysowa oznacza dla przedsiębiorców.

"To władza powinna zrezygnować z szaleństwa i przełożyć wybory, a nie obywatele ze swoich praw" - stwierdził niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Odniósł się w ten sposób do wezwania swojej rywalki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która wezwała do bojkotu głosowania, jeżeli odbędzie się ono 10 maja. "Ten apel jest niemądry i tylko pogłębia konflikt polityczny" - ocenił z kolei kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak.

W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (województwo podlaskie) - który został przekształcony w szpital zakaźny do leczenia chorych na COVID-19 - koronawirusa potwierdzono u technika radioterapii. 10 kolejnych pracowników czeka na wyniki testów. A placówka tymczasowo potrzebuje personelu z innych szpitali. I prosi o pomoc wojewodę.

Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała zawieszenie kampanii wyborczej. Kilka godzin wcześniej kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zaapelowała "do wszystkich obywateli", by nie uczestniczyli w wyborach 10 maja. "Niech odpowiedzią na nieodpowiedzialność władzy będzie powszechny bojkot" - napisała. Pozostali kandydaci opozycji również chcą zmiany terminu wyborów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę po południu o 54 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W szpitalu w Raciborzu zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 82-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. Od początku epidemii w naszym kraju potwierdzono 1771 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

W Nowym Mieście nad Wartą (woj. wielkopolskie) wybory odwołano, bo wycofali się wszyscy kandydaci. W innych gminach wybory uzupełniające do rad przełożono. Także w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) mieszkańcy muszą poczekać z decyzją, czy odwołać burmistrza. Podobnie w Dobrej (woj. zachodniopomorskie), gdzie miało się odbyć referendum w sprawie odwołania wójt.

Jeżeli ktoś chce za wszelką cenę doprowadzić do wyborów 10 maja, to robi rzecz wbrew swojemu narodowi. Ewidentnie siejecie śmierć - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 Włodzimierz Czarzasy (Lewica), zwracając się do rządzących. Prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał, że wprowadzona przez PiS zmiana w Kodeksie wyborczym "rozszerza dotychczasowe możliwości i w żaden sposób nie narusza konstytucji ani zasad dotyczących wyborów".

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, poinformował poprzez media społecznościowe, że w sobotę otrzymał pozytywne wyniki na obecność koronawirusa w organizmie. Zapewnia, że czuje się dobrze i apeluje: zostańcie w domach, wirus może zaskoczyć każdego z nas.

Z powodu epidemii parafie i kurie szukają sposobów na bezpieczną spowiedź wielkopostną. Płyty pleksi na kratkach konfesjonału? Spowiedź na telefon? Spowiedź w samochodzie? Instrukcja, jak wzbudzić żal doskonały?