Polska

Polska

Podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje pana prezydenta - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak dodała, jej wniosek ma związek "z planowanym na czwartek posiedzeniem Sądu Najwyższego i z tym, co planuje pani prezes" SN Małgorzata Gersdorf.

Przechodzień natknął się w parku w Witoszynie (woj. lubuskie) na zwłoki mężczyzny. Kilka godzin później policjanci wytypowali i zatrzymali osobę, która może mieć związek ze sprawą. To 19-latek i jak podaje policja, wszystko wskazuje na to, że syn ofiary. Mężczyzna czeka na przesłuchanie.

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, nadal przebywa na urlopie - poinformował sędzia Adam Barczak, który wykonuje obowiązki rzecznika olsztyńskiego sądu okręgowego. Nawacki przerwał swój urlop we wtorek na jeden dzień i wydał zarządzenie o cofnięciu delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna, który miał w Kancelarii Sejmu obejrzeć listy poparcia sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

To jest błąd ministra Zbigniewa Ziobry - w taki sposób poseł PiS Zbigniew Girzyński komentował w "Rozmowie Piaseckiego" wypowiedź ministra sprawiedliwości, który mówił o tym, że do nowej KRS "myśmy zgłosili" takich sędziów, którzy "byli gotowi współdziałać". Prezydentowi Andrzejowi Dudzie gość TVN24 sugerował z kolei "łagodzenie języka".

Szkoła Podstawowa nr 143 w Warszawie wprowadziła nową restrykcję - zakaz narzekania. Śladem stołecznej podstawówki idzie placówka w Tychach. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Mateusz Morawiecki w artykule dla portalu Politico napisał, że prawda o II wojnie światowej stanowi integralną częścią dziedzictwa zjednoczonej Europy, która musi stanowczo przeciwstawić się zakłamywaniu historii XX wieku, jakiego dokonuje rosyjska propaganda. W odpowiedzi na te słowa, rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa napisała, że "to nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo: cztery strony, którymi premier Polski zabił w sobie człowieka".