Najnowsze

Wielkie halo wokół Słońca

Najnowsze

Internauta RafałCo to za niezwykłe zjawisko? - pytali internauci

- Zaobserwowaliśmy niezwykłe zjawisko. Wokół Słońca utworzył się dziwny okrąg - pisali do nas internauci na platformę Kontakt TVN24. Wyjaśniamy - to tzw. halo, czyli zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze.

Piękne halo na polskim niebie fot. Rafał 

"Ciekawe zjawisko przyrodnicze ukazało się w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Na początku pewna pani zachwycała się tęczą koło słońca, ja nic nie zauważyłam i zlekceważyłam tę wiadomość. Po powrocie do domu jeden z domowników powiedział mi, żebym spojrzała na słońce. Wokół niego powstała tak jakby obręcz (nie wiem jak to nazwać?) i teraz kieruję pytanie, co to mogło być?" - pytała internautka Beata z okolic Tomaszowa.

"Może ktoś inny też zrobił zdjęcia albo potrafi wyjaśnić, co to było. Wyglądało, jakby jakiś obiekt okrył słońce" - pisze Adam z Radomia.

Podobne listy dostaliśmy od innych mieszkańców środkowej Polski, którzy wczesnym popołudniem zaobserwowali to zjawisko.

Wszystkim zdziwionym czwartkowym okręgiem wokół słońca odpowiadamy - to było tzw. halo.

fot. internauta Adam Adam

Załamanie światła

To piękne zjawisko powstaje na skutek załamywania się światła w kryształkach lodu znajdujących się w atmosferze. Kryształki te znajdują się w chmurach zwanych cirrusami. To chmury pierzaste z grupy chmur wysokich występujące w troposferze. W nich powstają kryształki lodu w kształcie sześciokątów, w których światło odbija się w uporządkowany sposób. W ten właśnie sposób powstaje halo.

To niezwykle piękne i efektowne zjawisko występuje zarówno na Słońcu, jak i na Księżycu.

Źródło: Kontakt TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Internauta Rafał

Pozostałe wiadomości