Dziś oddajemy hołd przede wszystkim pracownikom służby zdrowia, polskiej, naszej służby zdrowia, którzy oddali życie w walce z koronawirusem – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, przemawiając na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Światowym Dniu Zdrowia. Życzenia i podziękowania pracownikom ochrony zdrowia złożyli także premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.
7 kwietnia obchodzony jest Dzień Pracownika Służby Zdrowia, a także Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji po południu prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego wziął udział w uroczystości, podczas której upamiętnieni zostali pracownicy służby zdrowia, którzy zginęli w walce z pandemią COVID-19. Przed pałacem opuszczona została do połowy masztu biało-czerwona flaga.
- Chcemy oddać hołd wszystkim pracownikom polskiej służby zdrowia, jak również wszystkim inny osobom, w tym żołnierzom, funkcjonariuszom, pracownikom różnych branż, którzy mężnie stają każdego dnia w walce z koronawirusem – powiedział prezydent. Mówił, że te osoby walczą bezpośrednio z wirusem w szpitalach, karetkach i innych placówkach medycznych. Wspomniał także o innych pracownikach, między innymi sprzedawcach w sklepach, kasjerach i farmaceutach, którzy są narażeni.
- Opuszczając tę flagę przed Pałacem Prezydenckim do połowy masztu, dziś oddajemy hołd przede wszystkim pracownikom służby zdrowia, polskiej, naszej służby zdrowia, którzy oddali życie w walce z koronawirusem – mówił Andrzej Duda.
- Nasze straty, nasze jako narodu, jako społeczeństwa, jako naszej służby zdrowia, to 339 pracowników polskiej służby zdrowia. To 138 lekarzy, kobiet i mężczyzn, 138 pielęgniarek i pielęgniarzy, to 19 położnych, 19 ratowników medycznych, 19 dentystów, 12 farmaceutów i kilkunastu pracowników innych zawodów związanych z ochroną zdrowia, w tym felczerów, diagnostów laboratoryjnych. Tych, którzy w walce z koronawirusem pełnili swoją służbę i w tej służbie, możemy śmiało powiedzieć, oddali życie – kontynuował.
"Ta ofiara oznacza dziesiątki, setki tysięcy uratowanych istnień ludzkich"
Prezydent Duda mówił też o bólu wszystkich tych, którzy nie mogli odwiedzić swoich bliskich w szpitalach i o samotnej w związku z rygorami sanitarnymi, śmierci chorych.
Jak mówił, "składając ten hołd dzisiaj, dziękujmy za tę wielką ofiarę i za tę służbę". - Chcę dzisiaj z całą mocą podkreślić, że dzisiaj, kiedy mamy szczepionki, kiedy realizowany jest narodowy plan szczepień przeciwko koronawirusowi, kiedy polska służba medyczna ratuje zdrowie i życie dziesiątków, setek tysięcy pacjentów, którzy codziennie wychodzą z tej strasznej choroby do dalszego życia, chcę powiedzieć, że ta ofiara nie idzie na marne – ocenił.
Zdaniem prezydenta "ta ofiara oznacza dziesiątki, setki tysięcy uratowanych istnień ludzkich". - Dziękujemy za to z całego serca – dodał.
- Obiecujemy, że będziemy niestrudzenie o życie i zdrowie ludzi, o bezpieczeństwo zdrowotne Polaków walczyli przeciw pandemii koronawirusa do samego końca, aż ją pokonamy. Cześć i chwała wszystkim tym, którzy oddali życie i oddali zdrowie, chroniąc innych w walce przeciwko koronawirusowi – oświadczył Andrzej Duda.
Premier: dziękuję w imieniu wszystkich, którym ratujecie zdrowie i życie
Wcześniej tego dnia premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że od wybuchu epidemii "hierarchia naszych potrzeb uległa zmianom, ale jednym z priorytetów, który pozostał na jednym z najważniejszych miejsc w życiu każdego człowieka, jest właśnie zdrowie".
RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>
W Światowym Dniu Zdrowia i Dniu Pracownika Służby Zdrowia premier podkreślił, że w dobie pandemii wszystkie osobiste aktywności oraz działania międzynarodowych instytucji i polityka państw na całym świecie podporządkowane są ochronie zdrowia. Dodał, że jego misją jako szefa rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.
"W takim dniu jak ten, nasze wyrazy wdzięczności i podziękowania należą się przede wszystkim ludziom, bez których codzienna walka z koronawirusem nie byłaby możliwa. Lekarzom, medykom, pielęgniarkom, sanitariuszom, ratownikom medycznym i funkcjonariuszom każdego szczebla polskiej służby zdrowia" – napisał Morawiecki.
"Rok temu wszyscy biliśmy Wam brawo, licząc, że epidemia szybko się skończy. Dziś, gdy wkraczamy w drugi rok walki z koronawirusem, dziękuję w imieniu wszystkich, którym ratujecie zdrowie i życie. Róbcie dalej to, co potraficie najlepiej, a my zrobimy wszystko, żeby Wam w tym pomóc" – dodał.
Minister zdrowia: dziękuję za to zaangażowanie, za codzienną pracę
Również minister zdrowia Adam Niedzielski złożył wszystkim pracownikom ochrony zdrowia życzenia. "Widzimy, z jak wielką determinacją i odwagą walczą Państwo z pandemią. Serdecznie dziękuję za to zaangażowanie, za codzienną pracę i walkę z epidemią, za wysiłek wkładany w leczenie pacjentów" – napisał.
"W tym trudnym dla nas wszystkich czasie życzę Państwu, by praca, którą wykonujecie, dawała niesłabnącą satysfakcję i niesłabnące poważanie społeczne. Chylę czoła przed Państwa pracą!" – dodał minister.
Protest przed Ministerstwem Zdrowia
W środę przed siedzibą resortu zdrowia przy Miodowej w Warszawie przedstawiciele zawodów medycznych protestowali pod hasłem "Nie ma medyków – nie ma leczenia". Protest współorganizowały związki zawodowe pielęgniarek i położnych, techników medycznych radioterapii, techników medycznych elektrokardiologii, a także pracowników diagnostyki medycznej i fizjoterapii.
Pracownicy medyczni domagali się poprawy warunków pracy oraz podwyżki płac. "Swój sprzeciw wobec polityki zdrowotnej rządu i stale pogarszających się warunków pracy i płacy w systemie związki zawodowe pracowników medycznych zamanifestują w szczególnym dniu - 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Ochrony Zdrowia oraz Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia" – zapowiadał w informacji prasowej Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24