"Świadomość Polaków w temacie procesu chorowania na raka jest wciąż zbyt mała"

lekarz gabinet pacjent badanie nowotwór
"Świadome są te osoby, w których rodzinie ktoś chorował na nowotwór"
Źródło: TVN24

W naszym kraju jest wciąż zbyt mała świadomość społeczeństwa o tym, w jaki sposób może się toczyć proces chorowania na nowotwór - mówił na antenie TVN24 profesor Wojciech Rogowski, onkolog z Uniwersytetu Pomorskiego. Zdaniem lekarza, priorytetem powinno być rozwiązanie kwestii jednorazowych e-papierosów.

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, 1 milion 170 tysięcy Polaków żyje z chorobą nowotworową. Rocznie z powodu nowotworów umiera w Polsce blisko 100 tys. osób. Nowotwory są przyczyną ponad 25 proc. zgonów w naszym kraju.

Profesor Wojciech Rogowski, onkolog z Uniwersytetu Pomorskiego w rozmowie "Wstajesz i wiesz" z Rafałem Wojdą na antenie TVN24 stwierdził, że jego zdaniem wciąż jest zbyt mała świadomość społeczeństwa o tym, w jaki sposób może toczyć się proces chorowania na nowotwór.

- 80 procent pacjentów pyta mnie, dlaczego jego akurat to trafiło. Świadomi są tylko ci, którego członek rodziny chorował. Wtedy to podejście do tej kwestii jest troszeczkę inne i badają się. Niektórzy nawet na zapas - powiedział lekarz.

CZYTAJ TEŻ: "Rak piersi nie ma barw". Kampania społeczna ma zachęcić do regularnych badań

"E-papierosy to największa nasza porażka jako społeczeństwa"

- W mojej opinii, e-papierosy, a w szczególności te jednorazowe z kolorowymi i smakowymi liquidami, to jest największa nasza porażka jako społeczeństwa. Śmieją się Chińczycy, którzy mają potężne fabryki i eksportują to na cały świat. U nich już dwa lata temu wprowadzono zakaz jednorazowych e-papierosów - zauważył Rogowski.

Onkolog zwrócił uwagę, że według szacunków, około 40-50 procent chorych paliło jednorazowe e-papierosy jeszcze przed 15 rokiem życia. - Ostatnio rozmawiałem z uczennicą jednego z lepszych liceów w Warszawie i te jednorazówki pali około 80 procent osób. One mogą jeszcze bardziej szkodliwe niż klasyczny dym tytoniowy - powiedział. - To powinno być naszym priorytetem, ta profilaktyka pierwotna, czyli unikanie przyczyn nowotworu - dodał.

Onkolog: W jednym z lepszych liceów w Warszawie około 80 proc. uczniów pali jednorazowe e-papierosy
Źródło: TVN24

ZOBACZ TAKŻE: Ekspert o "niesamowicie dużym" wzroście liczby zachorowań na raka w Polsce

Miesiąc świadomości raka piersi

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi na całym świecie. W ostatnim stuleciu rak piersi stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet w Polsce. Prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór wzrasta wraz z wiekiem, dlatego ważnym aspektem profilaktyki są regularne badania mammograficzne.

Nowotwory w Polsce
Nowotwory w Polsce
Źródło: PAP/Mateusz Krymski
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: