Dziękujemy wam za to, że przyjęliście miliony ukraińskich uchodźców, za to, że byliście zaufanym i lojalnym partnerem i sojusznikiem w NATO - powiedział na antenie TVN24 BiS senator Chris Coons z Partii Demokratycznej. Mike Rounds, republikański senator z Dakoty Południowej, zapewnił, że Ukraina nie pozostanie bez pomocy Stanów Zjednoczonych i że to wsparcie będzie "ponadpartyjne".
- Jesteśmy bardzo zaangażowani w partnerstwo z Polską - ocenił w rozmowie z Piotrem Kraśką Chris Coons, demokratyczny senator ze stanu Delaware. - Będziemy pracować bez wytchnienia, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla Ukrainy, aby wspierać to, co robi Polska dla Ukrainy, ponieważ dosłownie jesteście przedmurzem wolności dla całego świata - stwierdził.
Coons nadmienił, że wraz z Roundsem odwiedzili ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce. Mówił, że spotkanie z nimi było przypomnieniem, "jak bardzo paląca jest kwestia, aby Stany Zjednoczone nadal podtrzymywały obronność Polski jako sojusznika NATO i wspierały Ukrainę (w jej walce z rosyjską agresją)".
CZYTAJ TAKŻE: Raport Pentagonu: część transferów broni dla Ukrainy nie była prawidłowo śledzona i nadzorowana
Ukraina wciąż oczekuje na wsparcie USA
Senator Partii Republikańskiej Mike Rounds, odpowiadając na pytanie o sytuację w Kongresie i dalszą pomoc finansową dla Ukrainy, odpowiedział, że "nie ma wątpliwości, że jest bardzo solidne wsparcie, aby zebrać pakiet pomocowy dla Ukrainy". Przypomniał w tym kontekście o istniejącym problemie związanym z obroną południowych granic USA. - To jest problem wewnętrzny, starcie na poziomie członków Kongresu i administracji, nie jest to nic nietypowego - dodał.
Jak wskazał Rounds, "Chris i ja jesteśmy z różnych partii, ale jednoczymy się w tym, że jesteśmy świadomi, jak ważna jest ta kwestia".
- W Senacie USA oraz w Izbie (Reprezentantów - red.) są ludzie, którzy rozumieją, jak ważne jest NATO i jak bardzo ważne jest wsparcie dla Ukrainy - utrzymywał. - Zbierzemy ten pakiet, zajmie to trochę czasu, w tej chwili to procedujemy, nie możemy powiedzieć, że wydarzy się to za 24 lub 48 godzin, ale ten pakiet będzie - oznajmił republikanin. - Zrobimy to ponadpartyjnie, z bardzo dobrym wsparciem, zarówno republikanów, jak i demokratów - podkreślił Rounds.
Kwestia bezpieczeństwa Polski
Piotr Kraśko przypomniał, że kiedy prezydent USA Joe Biden odwiedził Polskę, powtarzał wielokrotnie, że jest bezpieczna i że Artykuł 5 Traktatu północnoatlantyckiego sprawia, że Stany Zjednoczone będą wpierać Polskę.
- Czy to obietnica tylko Bidena, czy każdego prezydenta? - zapytał Kraśko. - To zarówno obietnica naszego obecnego prezydenta Bidena, jak i narodu amerykańskiego - odpowiedział demokrata. Przypomniał, że w ustawie, podpisanej przez Bidena jest postanowienie, że żaden prezydent nie może z własnej woli wycofać Stany Zjednoczone z NATO bez zgody Senatu.
Zwracając się do przedstawiciela Partii Republikańskiej, prowadzący rozmowę wspomniał o ujawnionej niedawno rozmowie ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Do tej rozmowy miało dojść w 2020 roku, a Trump miał powiedzieć von der Leyen, że "nigdy nie przyjdzie z pomocą Europejczykom, kiedy zostaną zaatakowani".
Czy to będzie przyszłość amerykańskiej dyplomacji, jeśli republikanin wygra (walkę o Biały Dom - red.) - dopytywał Kraśko.
- My szanujemy podpisane nasze traktaty - odpowiedział Rounds. Na uwagę, że Trump miał powiedzieć, iż "NATO jest martwe", republikanin stwierdził: - Były prezydent może mówić we własnym imieniu. Ostatnim razem, gdy (Trump - red.) pełnił urząd, mówił wszystkim i naciskał, żeby zrobili, co mogą, dla NATO. Polska właśnie to zrobiła - powiedział republikanin, mając na uwadze, że Polska wydała na obronność około 4 procent PKB.
- Głęboko wierzę, że miażdżąca większość Amerykanów rozumie, że Stany Zjednoczone są silniejsze razem z sojusznikami - utrzymywał Mike Rounds.
- Chcemy powiedzieć, że jesteśmy wdzięczni za wasze partnerstwo. Jest 50 krajów, które połączyły swoje siły, aby wspierać Ukrainę. Polska wniosła w to ogromny wkład - stwierdził z kolei Chris Coons.
Spotkanie z Dudą i Sikorskim
Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę była także tematem rozmów senatorów Coonsa i Roundsa z prezydentem Andrzejem Dudą. Politycy rozmawiali również o rozwoju Inicjatywy Trójmorza, a także o relacjach polsko-amerykańskich.
Senatorowie spotkali się także z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. Tematem ich rozmowy była współpraca Polski z USA, sytuacja związana z wojną w Ukrainie, wsparcie dla Kijowa, a także bezpieczeństwo w Europie.
Źródło: TVN24