Bunkier Sztuki wraca na mapę Krakowa. Ale na słynną kawiarnię trzeba poczekać

Źródło:
tvn24.pl / PAP
Odnowiono i wyczyszczono też fasadę budynku
Odnowiono i wyczyszczono też fasadę budynkuTVN24
wideo 2/4
Odnowiono i wyczyszczono też fasadę budynkuTVN24

W czwartek po raz pierwszy od trzech lat Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających. Goście mieli wyjątkową okazję, by zobaczyć sale wystawiennicze bez dzieł sztuki. Nie doszło natomiast do realizacji przebudowy Bunkra według odważnego projektu jednego z najbardziej znanych polskich architektów Roberta Koniecznego. Pierwsza wystawa po remoncie zostanie udostępniona publiczności 29 lutego.

Remont Bunkra Sztuki trwał od końcówki 2020 roku. W tym czasie zamontowano nowy system ogrzewania i wentylacji, nowy system zabezpieczeń, wymieniono oświetlenie i nagłośnienie na bardziej nowoczesne. Bez zmian natomiast pozostał układ sal ekspozycyjnych – goście mogli między innymi wejść na antresolę nad wejściem do galerii.

Jak podkreśla Paulina Zarzycka z działu merytorycznego galerii, remont poprawił warunki przechowywania i eksponowania dzieł.

Bunkier Sztuki po remoncieTVN24
Bunkier Sztuki to jedyny przykład brutalistycznej architektury w obrębie Starego MiastaTVN24

- Ma to związek z nowymi systemami montażowymi, odpowiednim utrzymaniem wilgotności i temperatury - wyjaśniła Zarzycka. - Poprawiły się także warunki zwiedzania, zwłaszcza dla osób ze specjalnymi potrzebami, a także warunki pracy w galerii, która przez wiele lat borykała się na przykład z brakiem klimatyzacji - dodała.

A co z kawiarnią?

Koniec remontu oznacza nie tylko ponowne otwarcie galerii sztuki – to również powrót kultowej kawiarni. Jednak miłośnicy pawilonu z widokiem na Planty muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj też: Pole Mokotowskie wreszcie otwarte dla mieszkańców. Remont parku trwał dwa lata

- Bunkier Cafe wraca do nas według projektu na parterze z zapleczem na poziomie minus jeden. To będzie mała przestrzeń kawiarniana. Oczywiście powróci także pawilon w nowej, szklanej formie. Mamy nadzieję, że pawilon uda się postawić do końca tego roku - zapowiedziała przedstawicielka galerii.

Remont trwał trzy lataTVN24

"Jest super"

Czwartkowi goście galerii wypowiadali się o zmianach z entuzjazmem. O kawiarni natomiast - z sentymentem. - Zawsze przychodziliśmy jak były cykliczne wydarzenia, wiadomo też, że kawiarnia była bardzo "miastotwórczym" miejscem, którego zamknięcie wielu krakowian przywitało z żalem - wspomina jedna ze zwiedzających.

- Pierwsze wrażenie po remoncie: jest super. Być może pamięć mnie zawodzi i nie pamiętam, jak było wcześniej, ale mam wrażenie, że odsłonięto wiele brutalistycznych elementów, które dla tej bryły są bardzo charakterystyczne, stanowią jej estetyczną wartość - dodaj nasza rozmówczyni i zwraca uwagę, że wnętrza zostały w "fajny, subtelny sposób doświetlone".

Na razie goście mogli zobaczyć puste saleAnna Winiarska / tvn24.pl

Widzom nie umknęły też bardziej praktyczne zmiany. - Czuć, że jest lepsza klimatyzacja, kiedyś się mówiło: duszno jak w bunkrze. Już chyba tak nie będziemy mówić, jest fajnie - zauważają inne zwiedzające.

Na powrót galerii z utęsknieniem czekali zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy Bunkra Sztuki. - Bardzo cieszymy się, że wracamy do tego budynku w takiej pięknej nowej formie - podkreśliła Zarzycka.

Bunkier wraca z kolekcją Starmachów

Na razie goście mogli zobaczyć tylko jedno dzieło – ale za to w dwóch odsłonach. Mowa o papierowej rzeźbie Jadwigi Maziarskiej oraz jej kamiennej replice. Replika na stałe pozostanie w murach galerii. Jak tłumaczy Zarzycka, wybór tego konkretnego dzieła, stworzonego przez członkinię II Grupy Krakowskiej, zapowiada większe skupienie na lokalnych artystkach w przyszłości galerii.

Rzeźba Jadwigi Maziarskiej "Forma Przestrzenna"TVN24

Na czas remontu galeria działała w podziemiach Pałacu Potockich. 29 lutego w głównym gmachu galerii odbędzie się natomiast wernisaż wystawy "Daj mi wszystko".

- Będzie to pokaz dzieł sztuki współczesnej, które Andrzej i Teresa Starmach podarowali dwóm krakowskim muzeom – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Muzeum Fotografii MuFo – zapowiedziała Paulina Zarzycka.

Na wystawie znajdą się prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego. Kolekcjonerzy przekazali część swoich prywatnych zbiorów miejskim instytucjom w listopadzie ubiegłego roku.

- To będą rzeźby, instalacje, fotografie i obrazy – wylicza przedstawicielka galerii.

Słynne spiralne schody jeszcze nie były dostępne dla zwiedzającychTVN24

Pierwsza modernizacja od 55 lat

Czytaj też: Trzonolinowiec musi przejść remont, 80 osób czeka wyprowadzka. Uruchomiono dla nich infolinię

Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej. Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką jego projektu jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Przez 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. Koszt zakończonego teraz remontu wyniósł miasto 22 miliony złotych.

Replika rzeźby pozostanie w galerii na stałeAnna Winiarska / tvn24.pl

Zwycięski projekt bez realizacji. Muzeum bez porozumienia z architektem

Bunkier Sztuki przeszedł generalny remont, ale kilka lat temu założenia były zupełnie inne. W październiku 2016 roku ogłoszono wyniki konkursu na przebudowę Bunkra Sztuki. Wygrał go jeden z najbardziej znanych architektów w Polsce, Robert Konieczny i jego pracownia KWK Promes. 

Ich projekt zakładał rozbudowę sal ekspozycyjnych na kilka kondygnacji w dół i zbudowanie ruchomej konstrukcji, która unosiłaby taras przed Bunkrem do góry i odsłaniałaby dzieła sztuki, dzięki czemu byłyby widoczne dla spacerujących Plantami.

Jednak po kilkumiesięcznych negocjacjach nie doszło do podpisania umowy z architektem. Miasto nie chciało zmiany bardzo niekorzystnych dla pracowni zapisów w umowie, m.in. zakładających odpowiedzialność finansową architektów za ewentualne prace archeologiczne, w takiej lokalizacji niemal pewne. 

Cała historia Bunkra Sztuki została opisana w książce "Konieczny. Na styk". Jej współautorem jest dziennikarz tvn24.pl Piotr Kozanecki 

Autorka/Autor:wini/PKoz/b

Źródło: tvn24.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl