Pole Mokotowskie wreszcie otwarte dla mieszkańców. Remont parku trwał dwa lata

Pole Mokotowskie po remoncie
Park Pole Mokotowskie w nowej odsłonie
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Liczący 70 hektarów park Pole Mokotowskie został zmodernizowany. Nowy, bardziej naturalny wygląd zyskały stawy. Wokół nich przybyło zieleni. Powstały także miejsca do odpoczynku i rekreacji. Wydzielono dwa ogrody: biocenotyczny i sensoryczny. Modernizacja parku Pole Mokotowskie ruszyła jesienią 2021 roku. Zakończenie prac było planowane na ostatni kwartał 2022 roku, ale terminu nie udało się dotrzymać.

– Park Pole Mokotowskie od dziś znów w pełni otwarty dla mieszkańców. Zakończyliśmy ogromną metamorfozę jednego z największych parków w Warszawie. Najważniejszym elementem inwestycji było rozbetonowanie i zazielenienie dużego stawu oraz przygotowanie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiej przyrody – mówił, cytowany przez ratusz w komunikacie, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jedną z głównych zmian w parku była naturalizacja stawów. Jak podał ratusz stworzono tam nowy układ wodny z roślinnością szuwarową, która "nie tylko zachwyca wyglądem, ale też zapewnia schronienie tamtejszym zwierzętom". Jak napisano, skomplikowania technologia oczyszczania wody z zanieczyszczeń pozwoli na zachowanie stabilnego ekosystemu. Zamknięty system obiegu wody w zbiorniku głównym sprawi, że będzie on cieszył mieszkańców przez cały rok.

Miejsca do wypoczynku, przestrzeń do spacerowania

"W śródmiejskiej części Pola Mokotowskiego spektakularną zmianę przeszedł teren wokół fontanny, gdzie ułożono ozdobne płyty z labradorytu. W południowej części fontanny powstała nowa niecka z zamgławiaczami i siedziska nawiązujące stylem do pozostałych mebli w parku" - szczyci się ratusz w komunikacie.

Teren wokół stawu został urozmaicony. Powstały drewniane pomosty i mostki, po których mieszkańcy mogą spacerować, a także odpocząć na siedziskach. Miejsca do wypoczynku pojawiły się również przy stawie, który został obsadzony nową roślinnością.

W parku pojawiło się więcej zieleni. Wśród posadzonych drzew znalazły się m.in. lipy srebrzyste i szerokolistne, topola szara, jarzęby pospolite i klon jawor. Przybyło też kilkanaście tysięcy innych roślin: krzewów, bylin, pnączy i roślin cebulowych. Wysiano łąki kwietne i założono trawniki. "Nową zieleń można podziwiać m.in. w ogrodach biocenotycznym i sensorycznym. Pierwszy z nich powstał w centralnej części parku, na zrekultywowanym terenie po dawnej bazie MPO. Uformowane tam górki i niecki pełnią funkcję ogrodów deszczowych, powstał też drewniany podest meandrujący wśród zieleni i altany" - opisał ratusz w komunikacie. Drugi z ogrodów, ogród sensoryczny z djembasem, tipi, kamieniami wspinaczkowymi i betonowymi leżakami utworzono przy placu zabaw przy ulicy Leszowej.

Z kolei usunięty ze stawów i pokruszony beton został użyty m.in. do uformowania wałów wygłuszających park od strony ulicy Wawelskiej. Powstałe w ten sposób górki obsiano trawą.

Przeczytaj także: Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym >>>

Strefa z przeszkodami, ścieżka dla biegaczy

W odnowionym parku powstały przestrzenie do uprawiania sportu. W śródmiejskiej części, na tyłach Politechniki Warszawskiej, powstała strefa z przeszkodami do ewolucji dla rolkarzy. W parku pojawiła się też nowa siłownia plenerowa, stojaki na rowery, chwiejna równoważnia czy naturalne elementy do rekreacji, np. pniaki do wspinaczki. 

W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego utworzono nową ścieżkę dla biegaczy. Jej trasa biegnie od restauracji Jeff’s do zbiornika wodnego. Przy samej restauracji powstał też nowy plac z zadaszeniem.

– Poza nowymi nasadzeniami w odnowionym parku jest jeszcze więcej możliwości do uprawiania sportu i rekreacji. Stworzyliśmy przyjazne miejsca do wypoczynku, dbając o tamtejszą przyrodę i zbiorniki wodne. Cieszę się, że ten teren położony w samym sercu stolicy będzie jeszcze lepiej służył kolejnym pokoleniom warszawianek i warszawiaków – mówił, cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

W parku nie zabrakło nowych ławek i platform do siedzenia, pojawiły się też nowe latarnie i kosze na śmieci. Postawiono dwie toalety automatyczne.

Podczas inwestycji pomyślano też o zwierzętach. W ochockiej i śródmiejskiej części parku zbudowane zostały dwa oczka wodne dla czworonogów, a na polanach ustawiono hotele dla owadów.

Przeczytaj także: Umowa na budowę parku nad tunelem obwodnicy podpisana, prace ruszą w przyszłym roku >>>

Unijne dofinansowanie

Projekt przebudowy parku opracowała pracownia WXCA, wykonawcą była firma Inmel. Proces inwestycyjny nadzorował Zarząd Zieleni Warszawy.

"Modernizacja parku Pole Mokotowskie uwzględnia elementy objęte dofinansowaniem w ramach projektu 'Rozwój i uporządkowanie terenów zieleni wraz z elementami rekreacyjnymi na terenie Parku Pole Mokotowskie, Parku Żeromskiego oraz Parku Ogrody Kosmosu w Warszawie', współfinansowanego przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020" - podał ratusz w komunikacie.

Inwestycja ukończona z opóźnieniem

Modernizacja parku Pole Mokotowskie ruszyła jesienią 2021 roku. Zakończenie prac było planowane na ostatni kwartał 2022 roku. Jednak już latem 2022 roku Zarząd Zieleni Warszawskiej przyznawał, że terminu nie uda się dotrzymać. Pojawiły się wówczas problemy przy jednym z najważniejszych elementów inwestycji - zbiorniku wodnym, czyli tak zwanym dużym stawie i rozlewisku. Dotyczyły one kolizji zbiornika wodnego z siecią elektroenergetyczną. Urzędnicy podawali, że analizują sytuację i szacują, ile może wynieść opóźnienie. Zakończenie inwestycji przewidzieli na trzeci kwartał 2023 roku.

Czytaj także: