Trwa wielkie piłkarskie święto, a kibicowanie - jak się okazuje - może mieć wiele obliczy. W Szpitalu MSWiA w Kielcach pacjent oglądał mecz… podczas zabiegu. Było to możliwe dzięki zastosowaniu przez lekarzy specjalnego znieczulenia, dzięki któremu pacjent nie czuje bólu, ale zachowuje pełną świadomość.
Trwają piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze. Zmagania najlepszych piłkarskich drużyn świata śledzą kibice na całym globie. Nie wszyscy ze stadionowych trybun, czy sprzed telewizora. Jeden z kibiców i pacjentów Szpitala MSWiA w Kielcach, śledził sobotni mecz pomiędzy Walią a Iranem z sali operacyjnej. Było to możliwe po zastosowaniu u niego znieczulenia podpajęczynówkowego, dzięki któremu operowani pacjenci nie czują bólu, ale zachowują pełną świadomość.
"U nas pacjenci to dopiero mają serwis. Wszyscy panowie w znieczuleniu podpajęczynówkowym są zachwyceni" - czytamy na profilu kieleckiego szpitala.
Znieczulenie podpajęczynówkowe to jedna z form znieczulenia centralnego. Leki, które mają wywołać przerwanie przewodnictwa nerwowego w danym obszarze ciała, podaje się za pomocą strzykawki bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego, który znajduje się w worku oponowym otaczającym rdzeń kręgowy. Lek wprowadza się za pomocą punkcji lędźwiowej.
Lek działa na rdzeń kręgowy i na krótki czas blokuje przewodnictwo nerwowe w danym obszarze ciała. Podczas zabiegu pacjent zachowuje pełną świadomość, ale nie odczuwa bólu. Tego typu znieczulenie wykorzystuje się m.in podczas zabiegów w obszarze kończyn dolnych, przy zabiegach ortopedycznych i naczyniowych.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Szpital MSWiA w Kielcach