Koniec misji Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Kazachstanie

ODKB. Koniec misji w Kazachstanie
Oddziały rosyjskich wojsk w ramach misji ODKB opuściły Kazachstan. Wideo archiwalne
Źródło: Ministerstwo Obrony Rosji

Kontyngent Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym zakończył misję w Kazachstanie. Ostatnie rosyjskie oddziały wojskowe ODKB wraz z dowódcą generałem Andriejem Sierdiukowem opuściły ten kraj i wyleciały do Moskwy – poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji.

Cztery samoloty wojskowego lotnictwa transportowego Rosji z żołnierzami misji pokojowej na pokładzie wyleciały z Nur-Sułtanu (stolicy Kazachstanu) i Ałmaty. Tymi samolotami wracają do domu ostatnie oddziały i dowództwo kontyngentu pokojowego, na czele którego stoi generał Andriej Sierdiukow – podała w środę agencja TASS, powołując się na rosyjski resort obrony.

OGLĄDAJ "FAKTY O ŚWIECIE" W TVN24 GO

Kontyngent "wykonał postawione zadania"

Sierdiukow oświadczył, że kontyngent Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), w którego składzie byli żołnierze pięciu krajów: Rosji, Armenii, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu, "wykonał postawione zadania", a misja pokojowa została zakończona. - Dzisiaj, 19 stycznia, do miejsc stałej dyslokacji wracają ostatnie oddziały i dowództwo kontyngentu pokojowego – oświadczył generał.

Wcześniej do swoich krajów powróciły oddziały z Armenii, Białorusi, Tadżykistanu i Kirgistanu.

Rosyjski resort obrony poinformował, że w ramach wycofywania wojsk rosyjskimi samolotami Ił-76 i An-124 wykonano ponad 100 lotów.

ODKB. Koniec misji w Kazachstanie
ODKB. Koniec misji w Kazachstanie
Źródło: mil.ru

Protesty po podwyżkach cen gazu

Protesty w Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i początkowo były związane z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego. W Ałmaty i na południu kraju doszło do zamieszek. Zajęto i zdewastowano również szereg budynków państwowych oraz lotnisko. Władze ogłosiły, że doszło do próby zamachu stanu z udziałem "uzbrojonych bojowników", w tym religijnych ekstremistów.

Na prośbę prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa 6 stycznia do kraju przybył ponad 2-tysięczny kontyngent wojsk ODKB z Rosji, Armenii, Tadżykistanu, Kirgistanu i Białorusi. Siły te miały za zadanie zapewnić ochronę kluczowych obiektów administracyjnych i wojskowych. 13 stycznia rozpoczęło się wycofywanie tych wojsk. Jego zakończenie miało nastąpić zgodnie z zapowiedziami 19 stycznia.

Trzon kontyngentu

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB, pol. OUBZ) to utworzony po rozpadzie ZSRR blok wojskowo-polityczny, w skład którego wchodzą, oprócz Rosji, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

W składzie tzw. misji pokojowej ODKB do Kazachstanu przybyły m.in. rosyjskie jednostki wojsk powietrznodesantowych. Stanowiły one trzon kontyngentu. Białoruś skierowała do tego środkowoazjatyckiego państwa kompanię sił pokojowych ze składu brygady wojsk powietrznodesantowych. Kirgistan wysłał ok. 150 osobowy oddział żołnierzy sił specjalnych, Armenia – 100 swoich wojskowych, a Tadżykistan – ok. 200-osobowy batalion wojsk.

Czytaj także: