Fakty o Świecie
Wydanie z 24.03.2023
Fundusze Spójności to 75 miliardów euro na inwestycje i gospodarcze nadrabianie zaległości względem zachodniej Europy. Ta kwota to niemal roczny budżet Polski. Unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira podkreśliła, że "wszystkie kraje muszą wypełniać warunki horyzontalne, ich spełnienie jest niezbędne, by mieć dostęp do funduszy". - I tak, jest problem w przypadku Polski w sprawie przestrzegania praw podstawowych - powiedziała. Z kolei premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że "nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności". - Te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane - zapewniał w Brukseli. Następnie w "Faktach o Świecie" o dyskusji wokół TikToka. Amerykanie rozważają delegalizację aplikacji, bo boją się, że - jak żaden chiński agent - ma ona dostęp do danych należących do 150 milionów Amerykanów, bo tylu korzysta z TikToka, wielu z nich również w celach biznesowych. Chińczyków te wątpliwości nie powinny dziwić. TikTok w Chinach jest zabroniony. Zamiast tego Chińczycy korzystają z bliźniaczo podobnej aplikacji Douyin. Ma ona to samo, co TikTok, nawet podobny interfejs, ale nie niesie tak wielu zagrożeń. Osoby do 14. roku życia mogą z niego korzystać do 40 minut dziennie i to w wersji dla dzieci. Cenzura nie dotyczy tylko wieku, ale i treści. W czwartek dyrektor generalny TikToka Shou Chew wystąpił przed amerykańskim Kongresem. Próbował bagatelizować powiązania firmy z jej chińskim właścicielem - ByteDance. Wielu członków Kongresu przerwało jego zeznania, mówiąc, że mu nie wierzą. W programie także rozmowa z byłym członkiem rosyjskiego rządu, a obecnie opozycjonistą Władimirem Miłowem. - Większość, jeśli nie 100 procent, ludzi w rosyjskiej elicie rządzącej jest przeciwna temu, co robi Putin. Nikomu się nie podoba ten bałagan, w który Putin Rosję wciągnął - mówił Miłow. Zaznaczył jednocześnie, że "bieżące elity są w dużej mierze kontrolowane i niezdolne do działań i strasznie się boją". - To są ludzie monitorowani codziennie. Nadal masa ludzi, których znam i którzy są częścią rządu, powtarzają mi, że nie są w stanie rozmawiać w cztery oczy o tym, jak bardzo nie podoba im się polityka Putina, bo jest to niebezpieczne. Boją się, że ktoś może ich nagrać - dodał. Wydanie prowadziła Monika Tomasik.
Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.
"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i 20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.