Wydanie z 19.04.2024

Fakty o Świecie

Wydanie z 19.04.2024

Ukraińcy zestrzelili rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu TU-22M3. Maszyna brała udział w nocnych atakach na ukraińskie miasta. Są one tragiczne w skutkach, bo w atakach giną dziesiątki cywilów. Ukraińcy nie mają pocisków do wyrzutni przeciwrakietowych, co uniemożliwia im ochronę ukraińskich miast i infrastruktury. Następnie w "Faktach o Świecie" o mającym się odbyć w sobotę głosowaniu w Izbie Reprezentantów w USA. Dotyczyć będzie pakietu 60 miliardów dolarów amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Sprawa ciągnie się już od pół roku. Czy sobotnie głosowanie może przynieść przełom w sprawie? W programie również o wystrzeleniu przez Izrael rakiet w stronę obiektów nuklearnych Iranu. Eksperci uważają, że było to ostrzeżenie, iż w razie wojny Izrael wie, gdzie skierować swoje cele. Pytanie, które pozostaje kluczowe, jest, jak ten symboliczny atak potraktuje Iran. Mówiono także o zatrzymaniu na terytorium Polski podejrzanego o współpracę z wywiadem Rosji. Gościem programu był Simon Shuster (reporter magazynu "Time"), który opowiedział o napisanej przez siebie biografii Wołodymyra Zełenskiego "Showman". - Wiedział, że w końcu okres uwagi świata dobiegnie końca i pracował bardzo efektywnie nad strategią - mówił o prezydencie Ukrainy. Wydanie prowadziła Monika Tomasik.

Opis programu

Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.

 

"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i  20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.