Wydanie z 05.12.2022

Fakty o Świecie

Wydanie z 05.12.2022

Nauczyciele na Węgrzech dostali wypowiedzenia z pracy po tym, jak wzięli udział w antyrządowych protestach. Żądali podwyżek, gdy inflacja zaczęła pożerać ich skromne pensje. Rząd Viktora Orbana uznał to za przestępstwo i zwalniał niezależnie od wieku i doświadczenia nauczycieli. Teraz w ich obronie stanęli uczniowie i ich rodzice. W "Faktach o Świecie" również o narracji Kremla, która brzmi: "walczyć za wszelką cenę". Jednak cena wojny w Ukrainie jest coraz wyższa, Putin traci przez nią poparcie Rosjan. Według informacji, jakie publikuje brytyjski wywiad, ponad połowa Rosjan chce zakończenia ataku na Ukrainę. Walka się przedłuża, a na froncie zaczęli ginąć młodzi chłopcy wysyłani na wojnę bez sprzętu i wyszkolenia. Ponadto w programie o  tegorocznych świętach. Oszczędzają nie tylko klienci w sklepach, ale też lokalne samorządy, które co roku oświetlały ulice i otwierały jarmarki świąteczne. Prąd kosztuje, a lokalny budżet maleje i trzeba policzyć, czy wystarczy pieniędzy na świąteczne ozdoby. Na koniec programu o policyjnych robotach do zabijania. Policja w amerykańskim San Francisco dostała wstępną zgodę na ich użycie. Jak ma działać taka maszyna, do czego mogłaby służyć, czy jej użycie jest bezpieczne i jakie są wokół tego kontrowersje? Wydanie prowadziła Kamila Rachwalska.

Opis programu

Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.

 

"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i  20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.