Wydanie z 04.10.2022

Fakty o Świecie

Wydanie z 04.10.2022

Były prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew napisał o zdemaskowaniu tajnego agenta. Miałby nim być Elon Musk, który zamieścił na Twitterze kontrowersyjne pomysły na zakończenie wojny. Wśród nich był powrót Krymu do Rosji, czy zachowanie przez Ukrainę neutralności. W Ukrainie fala krytyki, oskarżenia o namawianie do kapitulacji, a w sieci pojawiła się seria sond, w której do wyboru jest Musk wspierający Rosję lub Ukrainę. Na początku wojny, po dostarczeniu szybkiego internetu, był dla Kijowa bohaterem. W "Faktach o Świecie" również o północnokoreańskiej rakiecie, która przez minutę leciała nad Japonią. Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny pierwszy raz nad tym terytorium od 2017 roku, który przeleciał 4600 kilometrów. Japońskie władze oceniają to jako lekkomyślną prowokację i barbarzyńską akcję, bo gdyby coś poszło nie tak, zagrożonych byłoby 8 milionów ludzi. W programie także o Somalii, Kenii i najgorszej od 40 lat ekstremalnej suszy. Ponad milion obywateli porzuciło swoje domy, by szukać wody i jedzenia. Ich bliscy umarli, zwierzęta nie przetrwały, a uprawy do niczego się nie nadają. Z powodu niedożywienia w tym roku zmarło w Somalii 700 dzieci, a prawie dwa miliony niedożywionych dzieci w Rogu Afryki wymagają pilnego leczenia. Wydanie prowadziła Maja Wójcikowska.

Opis programu

Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.

 

"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i  20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.