Wydanie z 23.05.2022

Fakty o Świecie

Wydanie z 23.05.2022

W programie "Fakty o Świecie" o wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie. Polski prezydent wygłosił historyczne przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy. Od początku wojny żaden lider obcego kraju nie występował przed ukraińskim parlamentem. Andrzej Duda zapewnił Ukraińców o pełnym poparciu i apelował do zamożnych państw zachodnich, aby wspierały Ukrainę. Podkreślił też, że nie może być powrotu do "business as usual" w relacjach z Rosją. Następnie w wydaniu o pierwszej sprawie o rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie. Kijowski sąd orzekł, że rosyjski żołnierz Wadim Szyszymarin zostanie skazany na dożywocie za zabicie ukraińskiego cywila. Skazany przyznał się do zastrzelenia w lutym 62-letniego Ukraińca. Według prokuratury był to bezbronny cywil, który poboczem prowadził rower. W programie także o Forum Ekonomicznym w Davos, które powróciło po dwóch latach pandemicznej przerwy. Od lat w tym szwajcarskim kurorcie najważniejsi i najbogatsi ludzie na świecie spotykali się, aby dyskutować o globalnych problemach i wyzwaniach. W tym roku kryzysów do omówienia niestety nie brakuje. Wojna w Ukrainie czy zbliżająca się recesja to tylko niektóre z nich. Wydanie prowadziła Monika Tomasik.

Opis programu

Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.

 

"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i  20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.