Wydanie z 7.06.2023

Fakty o Świecie

Wydanie z 7.06.2023

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z powołaniem przez Polskę komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Do tej kwestii odniósł się na Twitterze minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. - Nasz cel jest jasny: zbadanie i ograniczenie rosyjskich wpływów w Polsce i Europie. Jesteśmy przekonani, że winien on łączyć wszystkie demokratyczne państwa i instytucje. Ze spokojem przekażemy argumenty prawne i faktyczne w tej sprawie po zapoznaniu się z wątpliwościami Komisji Europejskiej - napisał na Twitterze. W "Faktach o Świecie" również o dramatycznych doniesieniach z Ukrainy. Zalane budynki i wielkie zniszczenia, to efekt działań Rosjan, którzy wysadzili tamę na Dnieprze. Na miejscu trwa walka o ewakuację ludzi i uratowanie choć części dobytku. W lokalnym zoo zginęły setki zwierząt. Istnieje też zagrożenie ekologiczne i chemiczne oraz zagrożenie w postaci min, które woda wydobyła z ziemi. Ponadto o wyzwaniu rzuconym Donaldowi Trumpowi. Coraz ciaśniej robi się po prawej stronie amerykańskiej sceny politycznej. Do grona tych, którzy chcą zawalczyć o Biały Dom z ramienia republikanów, dołączają kolejne nazwiska - to między innymi były wiceprezydent Mike Pence, czy były kontrowersyjny gubernator Chris Christie. Na tej liście jest też Nikki Haley, była ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Co ich łączy? Rzucają wyzwanie Donaldowi Trumpowi, z którym nie tak dawno blisko współpracowali. To właśnie on ma teraz największe szanse na partyjną nominację. Wydanie prowadził Michał Sznajder.

Opis programu

Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.

 

"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i  20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.