Wydanie z 23.05.2024

Fakty o Świecie

Wydanie z 23.05.2024

Premier Rishi Sunak ogłosił, że wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się 4 lipca. Ta decyzja zaskoczyła wszystkich, nawet elity jego partii, która po wielu latach władzy zdaje się być skazana na klęskę. Komentatorzy spekulują, że premier Sunak wybrał bliski termin, aby zminimalizować straty, dlatego że społeczeństwo jest po prostu zmęczone jego ugrupowaniem. Następnie w "Faktach o Świecie" o sytuacji kluczowych europejskich populistów, u których pojawiają się kolejne tarcia i skandale. Najnowszy pochodzi z niemieckiej partii AfD. Chodzi o słowa jednego z europosłów Maximiliana Kraha na temat nazistów. Wypowiedź okazała się tak bulwersująca, że od ugrupowania odwraca się francuska partia Zjednoczenie Narodowe. Rozłam wydaje się być nieuchronny, ale polityczna natura nie znosi próżni. W programie także o pracy dziennikarzy w Strefie Gazy, o manewrach wojskowych Chin wokół Tajwanu, oraz o tragedii, do której doszło w Meksyku podczas wiecu kandydata na prezydenta Jorge Alvareza Mayneza. Wydanie prowadził Michał Sznajder.

Opis programu

Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.

 

"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i  20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.