Wydanie z 3.02.2023

Fakty o Świecie

Wydanie z 3.02.2023

W piątek w Kijowie odbył się szczyt Unia Europejska-Ukraina. Szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy omówili między innymi europejską drogę Ukrainy i proces akcesyjny, reakcję UE na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie, współpracę w kwestiach odbudowy i pomocy. W "Faktach o Świecie" również o chińskim balonie szpiegowskim, który porusza się w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych. Od kilku dni śledzi Pentagon. Chińskie MSZ tłumaczy, że balon służy celom naukowym. Pekin wyraził też ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Jak podaje agencja Reuters, zaplanowaną na piątek w Chinach wizytę przełożył sekretarz stanu USA Antony Blinken. W programie także o Turcji, która wciąż blokuje poszerzenie NATO. Szef tureckiej dyplomacji wyklucza wyrażenie przez jego kraj zgody na przystąpienie Szwecji do NATO. Stanowisko Ankary ma związek z tym, że szwedzkie władze wyraziły zgodę na protest przed turecką ambasadą w Sztokholmie. Podczas manifestacji spalono Koran. Turcja odwołała spotkanie z przedstawicielami ubiegających się o wstąpienie do NATO Szwecji i Finlandii Wydanie prowadziła Monika Tomasik.

Opis programu

Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.

 

"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i  20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.