Wydanie z 12.04.2024

Fakty o Świecie

Wydanie z 12.04.2024

Polskie MSZ wydało ostrzeżenie dla podróżujących do Izraela, Palestyny i Iranu. To w związku z rosnącym zagrożeniem ataku odwetowego Iranu na Izrael. W komunikacie resortu wskazano, że "nie można wykluczyć" eskalacji zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu regionu. To, że atak może nastąpić jeszcze w piątek, podała amerykańska stacja telewizyjna CBS. Rzecznika Białego Domu Karine Jean-Pierre nie odniosła się do tej informacji, ale prezydent Joe Biden w ostatnich dniach podkreślał, że zobowiązania sojusznicze USA wobec Izraela są żelazne. Teheran od tygodni zapowiada odwet za nalot na jego konsulat w Syrii, w którym zginęło trzynastu bojowników. Świat obawia się wybuchu kolejnej wojny. Następnie w "Faktach o Świecie" o ustawie o mobilizacji, którą przyjął ukraiński parlament. Nowe przepisy obniżają wiek poborowych z 27 do 25 lat. To i tak dość wysoki próg w porównaniu z innymi państwami, gdzie służbę rozpoczyna się od pełnoletności. Być może uzasadnieniem jest fakt, że także Ukrainę dotknął kryzys demograficzny i młodych dwudziestolatków jest tam najmniej od dekad. W programie także o wojnie gangów narkotykowych o dzielnicę Sztokholmu. Jej ofiarą padł 39-latek polskiego pochodzenia, który został postrzelony po tym, jak zwrócił uwagę grupie podejrzanie zachowujących się młodych ludzi. Sprawcy nie zatrzymano. Tragedia zbiegła się w czasie z uchwaleniem w Szwecji nowego prawa o podziale miast na tak zwane strefy bezpieczeństwa, w których policja będzie miała dodatkowe uprawnienia. Wydanie prowadziła Monika Tomasik.

Opis programu

Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.

 

"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i  20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.