Wydanie z 28.11.2022

Fakty o Świecie

Wydanie z 28.11.2022

Prawa człowieka w Chinach. Do niedawna były postrzegane przez pryzmat ograniczenia wolności słowa. Ocenzurować udało się Pekinowi nawet media społecznościowe. Ale teraz chodzi o coś innego. Chińczycy od blisko trzech lat nie mogą nie tylko mówić tego, co naprawdę myślą, nie mogą też podróżować, często pracować, zarabiać, chodzić do szkoły lub zwyczajnie wychodzić z domu, jeśli tylko ktoś z ich otoczenia, a czasem po prostu z ich sąsiadów lub mieszkańców dzielnicy, ma covid19. Wszystko przez politykę "zero covid". Protesty i marsze które przeszły ulicami wielu chińskich miast miały niespotykaną w ostatnich dekadach skalę. W "Faktach o Świecie" również o włoskiej wyspie Ischia - znanej z malowniczego górzystego wybrzeża i wód termalnych. Pogrążona jest obecnie w żałobie. W sobotę rano osunęła się tam ziemia, grzebiąc żywcem co najmniej osiem osób, w tym noworodka. Pod błotem wciąż mogą być uwięzieni ludzie, na miejscu trwa akcja ratunkowa. Choć osuwisko spowodowały intensywne opady deszczu, to nie pierwsza tego typu tragedia, tym bardziej powstaje pytanie o przyczyny. Ponadto w programie o czołgach, które już wkrótce mają stać się jednym z filarów naszych wojsk pancernych, zapełnić lukę po poradzieckich, przekazanych Ukrainie. Reporterka CNN Paula Hancock odwiedziła koreańskie zakłady zbrojeniowe, w których są produkowane i testowane. Polska to teraz jeden z ważniejszych kontrahentów, a Seul ma ambicje stać sie czwartym na świecie eksporterem uzbrojenia. Azjatycki tygrys od zawsze przodował w produkcji technologii, ta wojskowa to jednak nie strategia biznesowa, to gwarancja bezpieczeństwa. Dość przypomnieć, że Korea Południowa sąsiaduje z reżimem, który dąży do pozyskania broni jądrowej i z którym nadal jest w stanie wojny. 

Opis programu

Najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata, rzetelne analizy i ciekawe opinie – to wszystko w jednym wieczornym pakiecie informacyjnym. "Fakty o Świecie" to program, który w całości poświęcony jest tematyce międzynarodowej. Przygotowują go dziennikarze działu zagranicznego "Faktów" TVN - Anna Czerwińska, Katarzyna Sławińska, Cezary Grochot i Monika Krajewska oraz korespondenci "Faktów": Marcin Wrona, Maciej Woroch i Andrzej Zaucha. W programie pojawią się także materiały dziennikarzy TVN24 BiS - Macieja Sokołowskiego, Jakuba Loski, Justyny Zuber i Joanny Stempień.

 

"Fakty o Świecie" obejrzysz na antenie TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godzinie 18:20 i  20:20, a także na platformie VoD TVN24 GO.