W Szczecinie biegi oraz rajd rowerowy, we Wrocławiu kolorowy korowód i przejazd zabytkowych pojazdów, w Gdańsku parada z udziałem grup rekonstrukcyjnych, a w Poznaniu Imieniny Świętego Marcina. Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości.
W Szczecinie odbyły się m.in. pokazy sprzętu wojskowego na Wałach Chrobrego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w parku Nadratowskiego, warsztaty rodzinne i pokazy filmów w dawnym kinie "Delfin", biegi oraz rajd rowerowy.
Rowerzyści wyruszyli około 10:30 z placu Praw Kobiet i przejechali tradycyjnie około 11 kilometrów ulicami Szczecina. W rajdzie uczestniczyły m.in. rodziny z dziećmi. - Fajna impreza, fajni ludzie, co roku praktycznie jestem - powiedziała na antenie TVN24 jedna z uczestniczek rajdu.
Barwne parady w Trójmieście
Kilka tysięcy uczestników przeszło w sobotę ulicami Gdańska, Gdyni i Sopotu. W miastach zorganizowano barwne parady z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Gdańska 21. Parada Niepodległości po godzinie 10:30 wyruszyła z Podwala Staromiejskiego. Uczestnicy przeszli w stronę Starego i Głównego Miasta pod Zieloną Bramę. Ze sceny do zgromadzonych zwrócili się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Struk podkreślił, że "dzisiejsza parada jest dowodem na to, że Polska nie jest nam obojętna". - Słyszymy od czasu do czasu, że tracimy suwerenność, że następuję anihilacja naszej ojczyzny, naszego państwa, ale nasz manifest, w sercu Gdańska dowodzi, że tak nie jest - powiedział na zakończenie parady. Zaznaczył, że chce, żeby Polska znakomicie się rozwijała. - Chcemy być w sercu Europy, chcemy być znaczącym krajem w Unii Europejskiej - mówił.
Prezydent Gdańska podziękowała m.in. za zorganizowanie parady. - Jesteśmy tu całymi rodzinami. Myślę, że każdemu z nas marzy się taka Polska, jaką widzimy tutaj na ulicach Gdańska - mówiła i przekonywała, że "to wszystko, jest w naszych rękach" .
Następnie uczestnicy parady odśpiewali hymn i pozowali do rodzinnego zdjęcia. Później z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmiał koncert carillonowy. Muzycy wykonali pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina, a także tradycyjną muzykę gdańską.
W Gdyni przed rozpoczęciem parady na ulice miasta wybiegli biegacze w ramach Biegu Niepodległości. Parada pod hasłem Gdyńskie Urodziny Niepodległej rozpoczęła się w południe od al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy przeszli ulicą Świętojańską do Skweru Kościuszki pod pomnik Polski Morskiej, gdzie odśpiewano hymn.
"Dar Młodzieży" zawinął do portu
Zwieńczeniem Święta Niepodległości w Gdyni było wpłynięcie do portu na miejsce przy Skwerze Kościuszki po blisko półrocznym rejsie "Daru Młodzieży". Żaglowiec, na pokładzie którego było 86 studentów Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, odwiedził podczas rejsu bardzo wiele miejsc, przekroczył m.in. równik, a załoganci w trakcie rejsu przed miesiącem głosowali w wyborach parlamentarnych. Przez najbliższe tygodnie "Dar Młodzieży" będzie stacjonował w porcie w Gdyni, chętni, którzy chcą zobaczyć jeden z najpopularniejszych żaglowców świata, będą mieli ku temu okazję.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzono również w Sopocie. Parada, w formie kolumny samochodów i rowerów, wyruszyła o godz. 11. i przejechała od siedziby PSP na ul. Armii Krajowej do Skweru Kuracyjnego. Przy muszli koncertowej zebrani odśpiewali hymn.
Kolorowy korowód na ulicach Wrocławia
O godzinie 10 z Placu Wolności wyruszyła Radosna Parada Niepodległości. Otwierały ją zabytkowe pojazdy - m.in. samochód Zbigniewa Brzezińskiego i autobus "Ogórek", symbol strajków "Solidarności" z 1980 roku. Wśród uczestników dominowała młodzież, bo każdego roku w organizację wydarzenia angażują się wrocławskie szkoły.
- To coś, co ma bardzo wielką wartość, bo młodych ludzi zapraszamy do tego, żeby świętowali 11 listopada odzyskanie niepodległości, ale też, żeby uruchomili kreatywność. Żeby to święto kojarzyło im się z czymś kolorowym, pięknym, wspólnym świętowaniem. To ma największą wartość, jak również to, że od kilku lat staramy się zaprosić do tej parady wszystkich wrocławian - powiedział dr Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu.
Parada przeszła wzdłuż Krupniczej do pl. Legionów, a następnie wzdłuż Grabiszyńskiej do Centrum Historii Zajezdnia. - W tegorocznej Radosnej Paradzie Niepodległości wzięło udział około siedem tysięcy uczestników. Punktualnie o godzinie 12 wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy - poinformował rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia Adam Pacześniak.
W trakcie przemarszu policjanci czasowo wstrzymywali ruch. Podczas parady nie doszło do żadnych incydentów.
Obchody Święta Niepodległości we Wrocławiu zaczęły się wcześnie rano. Punktualnie o godzinie 8 rozpoczęła się uroczystość podniesienie flagi na maszt przed wrocławskim ratuszem. W ceremonii brał udział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, asystowali mu miejscy radni, strażnicy miejscy i harcerze. Później odbyło się spotkanie prezydenta z kombatantami.
Poznań świętuje podwójnie: niepodległość i Imieniny Ulicy Święty Marcin
Na uroczystościach patriotycznych, w marszu niepodległości, ale przede wszystkim na ulicach w centrum miasta, świętowali w sobotę mieszkańcy Poznania. 11 listopada miasto obchodzi nie tylko Święto Niepodległości, ale także Imieniny Ulicy Święty Marcin.
Na tej jednej z głównych arterii miasta, a także na ulicach przyległych, w sobotę od przedpołudnia poznaniacy spacerowali i robili zakupy. W tym roku, po raz pierwszy po przerwie wywołanej pandemią oraz generalnym remontem ulic w centrum Poznania, świętowanie odbyło się zgodnie z tradycją: z imponującym, barwnym korowodem i z przekazaniem Świętemu Marcinowi kluczy do bram miasta.
Organizatorzy imienin ulicy przygotowali liczne atrakcje dla całych rodzin: warsztaty plastyczne i artystyczne, pokazy i występy muzyczne. Właściciele lokali gastronomicznych mieszczących się przy ulicy Św. Marcin zaprosili na imieninowe menu i specjalną grę miejską. Wielu poznaniaków przyjechało też do centrum miasta by na jednym ze stoisk kupić rogale świętomarcińskie.
Główne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbyły się przed południem na Łęgach Dębińskich. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podkreślił w swoim wystąpieniu, że Narodowe Święto Niepodległości ma w Wielkopolsce wymiar szczególny. - Nie byłoby Rzeczypospolitej w obecnym kształcie jej granic, gdyby nie zwycięskie powstanie wielkopolskie. 27 grudnia będziemy obchodzić jego 105. rocznicę. Jako Wielkopolanie nie pozwoliliśmy, by tę ziemię wynarodowiono - to wielki wysiłek naszych przodków, którzy orężem i pracą organiczną mozolnie budowali Wielkopolskę - powiedział.
Wojewoda przypomniał też, że żyjemy w czasie dużych napięć. - Wojna na Ukrainie, kryzys migracyjny, hybrydowe ataki na naszą wschodnią granicę - to wielkie wyzwanie dla nas, Polaków i dla wszystkich Europejczyków, by - mimo tak wielu przeciwności i różnic - odnajdywać sens, budować a nie burzyć, łączyć a nie dzielić. Bezpieczeństwo musi być priorytetem dla każdego, kto ma zaszczyt pełnić funkcje publiczne - powiedział.
Na morzu też uczcili Święto Niepodległości
105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciła też m.in. Marynarka Wojenna RP. "Obsada PKW Czernicki stojąca na czele międzynarodowego zespołu COM SNMCMg1 (Commander Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 - Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1) uczciła na morzu nasze Narodowe Święto Niepodległości" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na platformie X (wcześniej Twitter).
Źródło: TVN24, PAP