Kolorowo, radośnie i patriotycznie. Cała Polska świętowała

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Kolorowo, radośnie i patriotycznie. Cała Polska świętuje
Kolorowo, radośnie i patriotycznie. Cała Polska świętuje TVN24
wideo 2/6
Kolorowo, radośnie i patriotycznie. Cała Polska świętuje TVN24

W Szczecinie biegi oraz rajd rowerowy, we Wrocławiu kolorowy korowód i przejazd zabytkowych pojazdów, w Gdańsku parada z udziałem grup rekonstrukcyjnych, a w Poznaniu Imieniny Świętego Marcina. Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości.

W Szczecinie odbyły się m.in. pokazy sprzętu wojskowego na Wałach Chrobrego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w parku Nadratowskiego, warsztaty rodzinne i pokazy filmów w dawnym kinie "Delfin", biegi oraz rajd rowerowy.   

Rowerzyści wyruszyli około 10:30 z placu Praw Kobiet i przejechali tradycyjnie około 11 kilometrów ulicami Szczecina. W rajdzie uczestniczyły m.in. rodziny z dziećmi. - Fajna impreza, fajni ludzie, co roku praktycznie jestem - powiedziała na antenie TVN24 jedna z uczestniczek rajdu.

Szczecin. Rajd rowerowy ulicami miasta na Święto Niepodległości
Szczecin. Rajd rowerowy ulicami miasta na Święto Niepodległości

Barwne parady w Trójmieście

Kilka tysięcy uczestników przeszło w sobotę ulicami Gdańska, Gdyni i Sopotu. W miastach zorganizowano barwne parady z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Gdańska 21. Parada Niepodległości po godzinie 10:30 wyruszyła z Podwala Staromiejskiego. Uczestnicy przeszli w stronę Starego i Głównego Miasta pod Zieloną Bramę. Ze sceny do zgromadzonych zwrócili się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Struk podkreślił, że "dzisiejsza parada jest dowodem na to, że Polska nie jest nam obojętna". - Słyszymy od czasu do czasu, że tracimy suwerenność, że następuję anihilacja naszej ojczyzny, naszego państwa, ale nasz manifest, w sercu Gdańska dowodzi, że tak nie jest - powiedział na zakończenie parady. Zaznaczył, że chce, żeby Polska znakomicie się rozwijała. - Chcemy być w sercu Europy, chcemy być znaczącym krajem w Unii Europejskiej - mówił.

Prezydent Gdańska podziękowała m.in. za zorganizowanie parady. - Jesteśmy tu całymi rodzinami. Myślę, że każdemu z nas marzy się taka Polska, jaką widzimy tutaj na ulicach Gdańska - mówiła i przekonywała, że "to wszystko, jest w naszych rękach" .

Następnie uczestnicy parady odśpiewali hymn i pozowali do rodzinnego zdjęcia. Później z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmiał koncert carillonowy. Muzycy wykonali pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina, a także tradycyjną muzykę gdańską.

W Gdyni przed rozpoczęciem parady na ulice miasta wybiegli biegacze w ramach Biegu Niepodległości. Parada pod hasłem Gdyńskie Urodziny Niepodległej rozpoczęła się w południe od al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy przeszli ulicą Świętojańską do Skweru Kościuszki pod pomnik Polski Morskiej, gdzie odśpiewano hymn.

Gdańsk. Parada Niepodległości idzie ulicami miasta
Gdańsk. Parada Niepodległości idzie ulicami miasta TVN24

"Dar Młodzieży" zawinął do portu

Zwieńczeniem Święta Niepodległości w Gdyni było wpłynięcie do portu na miejsce przy Skwerze Kościuszki po blisko półrocznym rejsie "Daru Młodzieży". Żaglowiec, na pokładzie którego było 86 studentów Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, odwiedził podczas rejsu bardzo wiele miejsc, przekroczył m.in. równik, a załoganci w trakcie rejsu przed miesiącem głosowali w wyborach parlamentarnych. Przez najbliższe tygodnie "Dar Młodzieży" będzie stacjonował w porcie w Gdyni, chętni, którzy chcą zobaczyć jeden z najpopularniejszych żaglowców świata, będą mieli ku temu okazję.

Dar Młodzieży zawinął do portu w Gdyni
Dar Pomorza zawinął do portu w Gdyni TVN24

Narodowe Święto Niepodległości obchodzono również w Sopocie. Parada, w formie kolumny samochodów i rowerów, wyruszyła o godz. 11. i przejechała od siedziby PSP na ul. Armii Krajowej do Skweru Kuracyjnego. Przy muszli koncertowej zebrani odśpiewali hymn.

Kolorowy korowód na ulicach Wrocławia

O godzinie 10 z Placu Wolności wyruszyła Radosna Parada Niepodległości. Otwierały ją zabytkowe pojazdy - m.in. samochód Zbigniewa Brzezińskiego i autobus "Ogórek", symbol strajków "Solidarności" z 1980 roku. Wśród uczestników dominowała młodzież, bo każdego roku w organizację wydarzenia angażują się wrocławskie szkoły.

- To coś, co ma bardzo wielką wartość, bo młodych ludzi zapraszamy do tego, żeby świętowali 11 listopada odzyskanie niepodległości, ale też, żeby uruchomili kreatywność. Żeby to święto kojarzyło im się z czymś kolorowym, pięknym, wspólnym świętowaniem. To ma największą wartość, jak również to, że od kilku lat staramy się zaprosić do tej parady wszystkich wrocławian - powiedział dr Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu.

Parada przeszła wzdłuż Krupniczej do pl. Legionów, a następnie wzdłuż Grabiszyńskiej do Centrum Historii Zajezdnia. - W tegorocznej Radosnej Paradzie Niepodległości wzięło udział około siedem tysięcy uczestników. Punktualnie o godzinie 12 wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy - poinformował rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia Adam Pacześniak.

W trakcie przemarszu policjanci czasowo wstrzymywali ruch. Podczas parady nie doszło do żadnych incydentów. 

Obchody Święta Niepodległości we Wrocławiu zaczęły się wcześnie rano. Punktualnie o godzinie 8 rozpoczęła się uroczystość podniesienie flagi na maszt przed wrocławskim ratuszem. W ceremonii brał udział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, asystowali mu miejscy radni, strażnicy miejscy i harcerze. Później odbyło się spotkanie prezydenta z kombatantami.

Poznań świętuje podwójnie: niepodległość i Imieniny Ulicy Święty Marcin

Na uroczystościach patriotycznych, w marszu niepodległości, ale przede wszystkim na ulicach w centrum miasta, świętowali w sobotę mieszkańcy Poznania. 11 listopada miasto obchodzi nie tylko Święto Niepodległości, ale także Imieniny Ulicy Święty Marcin.

Na tej jednej z głównych arterii miasta, a także na ulicach przyległych, w sobotę od przedpołudnia poznaniacy spacerowali i robili zakupy. W tym roku, po raz pierwszy po przerwie wywołanej pandemią oraz generalnym remontem ulic w centrum Poznania, świętowanie odbyło się zgodnie z tradycją: z imponującym, barwnym korowodem i z przekazaniem Świętemu Marcinowi kluczy do bram miasta.

Organizatorzy imienin ulicy przygotowali liczne atrakcje dla całych rodzin: warsztaty plastyczne i artystyczne, pokazy i występy muzyczne. Właściciele lokali gastronomicznych mieszczących się przy ulicy Św. Marcin zaprosili na imieninowe menu i specjalną grę miejską. Wielu poznaniaków przyjechało też do centrum miasta by na jednym ze stoisk kupić rogale świętomarcińskie.

Główne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbyły się przed południem na Łęgach Dębińskich. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podkreślił w swoim wystąpieniu, że Narodowe Święto Niepodległości ma w Wielkopolsce wymiar szczególny. - Nie byłoby Rzeczypospolitej w obecnym kształcie jej granic, gdyby nie zwycięskie powstanie wielkopolskie. 27 grudnia będziemy obchodzić jego 105. rocznicę. Jako Wielkopolanie nie pozwoliliśmy, by tę ziemię wynarodowiono - to wielki wysiłek naszych przodków, którzy orężem i pracą organiczną mozolnie budowali Wielkopolskę - powiedział.

Wojewoda przypomniał też, że żyjemy w czasie dużych napięć. - Wojna na Ukrainie, kryzys migracyjny, hybrydowe ataki na naszą wschodnią granicę - to wielkie wyzwanie dla nas, Polaków i dla wszystkich Europejczyków, by - mimo tak wielu przeciwności i różnic - odnajdywać sens, budować a nie burzyć, łączyć a nie dzielić. Bezpieczeństwo musi być priorytetem dla każdego, kto ma zaszczyt pełnić funkcje publiczne - powiedział.

Święto Niepodległości i Imieniny Ulicy Święty Marcin w Poznaniu
Święto Niepodległości i Imieniny Ulicy Święty Marcin w Poznaniu TVN24

Na morzu też uczcili Święto Niepodległości

105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciła też m.in. Marynarka Wojenna RP. "Obsada PKW Czernicki stojąca na czele międzynarodowego zespołu COM SNMCMg1 (Commander Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 - Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1) uczciła na morzu nasze Narodowe Święto Niepodległości" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na platformie X (wcześniej Twitter).

Autorka/Autor:ms

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl