Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił w piątek wyrok skazujący proboszcza parafii w Snopkowie (woj. lubelskie) księdza Mirosława Matusznego za zniesławienie posłanki Lewicy, obecnie ministry do spraw równości, Katarzyny Kotuli i umorzył postępowanie w tej sprawie. Proces toczył się z wyłączeniem jawności.
"Zaskarżony wyrok skazujący został uchylony, a postępowanie zostało umorzone" – powiedziała rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Lublinie sędzia Marta Śmiech. Wyrok jest prawomocny. Postępowanie toczyło się z wyłączeniem jawności.
O wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie poinformowała w piątek po południu Fundacja Życie i Rodzina, która zapewniała księdzu pomoc prawną w trakcie procesu.
CZYTAJ TEŻ: Ksiądz skazany za zniesławienie ministry
Zdjęcie posłanki z elementami symboliki faszystowskiej
Sprawa dotyczy grafiki zamieszczonej przez księdza Mirosława Matusznego na Facebooku 25 października 2020 r., na której zdjęcie posłanki w maseczce z czerwoną błyskawicą zestawiono z elementami symboliki faszystowskiej - rysunkiem młodzieżówki hitlerowskiej z błyskawicą na sztandarze. Nad wszystkim był napis "Faszyzm, wczoraj i dzisiaj".
Kotula skierowała do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko księdzu. Proces przed sądem rozpoczął się w październiku 2023 roku. Początkowo sprawa została umorzona, potem na skutek apelacji wniesionej przez pełnomocniczkę Kotuli proces został podjęty na nowo.
W maju ub. roku w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód zapadł wyrok skazujący księdza. Sąd uznał go za winnego zniesławienia posłanki i skazał na karę 3 tys. zł grzywny oraz 1 tys. zł nawiązki na rzecz fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Warszawie.
Sąd uznał, że ksiądz pomówił Katarzynę Kotulę "o postępowanie i działalność nawiązującą do faszyzmu", co mogło ją narazić na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania mandatu.
Po odwołaniu sprawa umorzona
Ksiądz Matuszny odwołał się od tego orzeczenia do Sądu Okręgowego w Lublinie, który w piątek zdecydował o umorzeniu postępowania.
Ksiądz Matuszny (prosił o podawanie pełnego nazwiska) po ogłoszeniu wyroku skazującego mówił dziennikarzom, że "wymagania Boga względem nas, w tym także dotyczące poszanowania życia (…) są jednoznaczne", a w kraju trwa debata o granicy wypowiedzi w przestrzeni publicznej. Pełnomocniczka Kotuli, adwokat Katarzyna Kaleta, podkreślała natomiast, że w sprawie tej "nie chodzi o to, że politycy nie mają mieć grubej skóry", ale o wzajemny szacunek. Jej zdaniem, "nikt nie ma prawa zestawiać jej (Kotuli – przyp. red.) z najcięższą i najgorszą ideologią faszystowską".
Ministra Kotula odnosząc się do wyroku na portalu społecznościowym napisała, że "nie może być miejsca na nienawiść i pogardę w przestrzeni publicznej" i "są granice, których nie można przekraczać".
Ks. Mirosław Matuszny od 2020 r. jest proboszczem parafii w podlubelskim Snopkowie. Jest znany m.in. z wyrazistych komentarzy, w których odnosi się do życia politycznego i społecznego, a także z obrony życia poczętego. Duchowny zasiada w radzie Fundacji pod Damaszkiem, która organizuje pielgrzymki, konsultacje, poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne i rodzinne. Fundacja była jednym z podmiotów, który uzyskał dotację na zakup nieruchomości w ramach konkursu MEiN w czasie, kiedy szefem ministerstwa był Przemysław Czarnek.
Katarzyna Kotula jest posłanką Lewicy ze Szczecina. W Sejmie zasiada od 2019 r. 13 grudnia 2023 r. została ministrą do spraw równości.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24