Były szef Prokuratury Regionalnej w Lublinie Jerzy Ziarkiewicz - nominowany przez Zbigniewa Ziobrę, a odwołany przez Adama Bodnara - w ciągu roku za publiczne pieniądze przejechał ponad 120 tys. kilometrów - donosi "Gazeta Wyborcza". To dystans pozwalający na okrążenie Ziemi trzy razy. Ziarkiewicz pokonał go głównie prywatnym samochodem. W sprawie toczy się prokuratorskie śledztwo.
Jak donosi wtorkowa "Gazeta Wyborcza", były szef Prokuratury Regionalnej w Lublinie Jerzy Ziarkiewicz w 2023 roku w ramach delegacji służbowych wyjeździł ponad 120 tysięcy kilometrów. Dziennik zwraca uwagę, że taki dystans pozwoliłby na trzykrotne okrążenie kuli ziemskiej.
Z wyliczeń lubelskich śledczych, z którymi rozmawiała gazeta, wynika, że były szef tamtejszej prokuratury musiałby jeździć codziennie - wyłączając dni wolne - po 570 kilometrów. Z tego tytułu mógł uzyskać łącznie kwotę ok. 140 tysięcy złotych. - Kiedy on znajdował czas na pracę? - pytają rozmówcy "GW".
Śledztwo w sprawie kilometrówek Ziarkiewicza
Co ważne, wyjazdy odbywały się często prywatnym samochodem - hyundaiem tucsonem, suvem - a zdecydowaną większość delegacji m.in. do Warszawy, Krakowa, Katowic czy Wrocławia Ziarkiewicz, jako szef prokuratury, zatwierdzał sobie sam.
W sprawie kilometrówek Ziarkiewicza toczy się prokuratorskie śledztwo. Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu sprawdza, czy nie doszło do "przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza państwowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej", za co grozi do 10 lat więzienia.
Śledztwo jest na wczesnym etapie, Ziarkiewicz nie został jak dotąd przesłuchany.
Ziarkiewicz zawieszony, w tle garaż z aktami
Na początku października br. Jerzy Ziarkiewicz został decyzją ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara zawieszony na sześć miesięcy (do kwietnia 2025 r.). Jak informowaliśmy, to efekt postępowania dyscyplinarnego, dotyczącego "oczywistego i rażącego naruszenia przepisów prawa oraz uchybienia godności urzędu" w okresie, gdy Ziarkiewicz był prokuratorem regionalnym w Lublinie.
Wcześniej - jeszcze w styczniu - Bodnar odwołał Ziarkiewicza oraz dziewięciu innych prokuratorów rejonowych i okręgowych.
Ziarkiewicz został szefem lubelskich śledczych w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy dzięki nominacji byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Według "GW" miał za nim lobbować twórca Radia Maryja, ojciec Tadeusz Rydzyk.
Prokuratura Ziarkiewicza prowadziła m.in. postępowanie dotyczące obrotu lewymi fakturami przez Jana O., który jest ojcem ks. Michała O., szefa fundacji Profeto, podejrzanego w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości. W sprawie faktur występowało kilku podejrzanych, jednak po tygodniu od przegranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2023 roku zarzuty wobec Jana O. - jako jedynego z podejrzanych - zostały zdjęte.
Podlegli Ziarkiewiczowi śledczy zajmowali się też kilometrówkami byłego już europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, a także sprawą wyciągnięcia z aresztu brata byłego komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka, podejrzewanego o członkostwo w zorganizowanej grupie przestępczej okradającej na wielką skalę państwo na "karuzelę VAT-owską". Ziarkiewicz miał polecić prokuratorowi zajmującemu się sprawą brata komendanta i innych podejrzanych, by z wniosku o ponowny areszt wycofać akta Łukasza S.
Sam Ziarkiewicz zasłynął przede wszystkim tym, że akta spraw uderzających w osoby związane ze Zjednoczoną Prawicą przechowywał w garażu - jako pierwsza pisała o tym "Wyborcza". Prokurator przez lata miał blokować śledztwa dotyczące polityków PiS.
Nieprawidłowości w lubelskiej prokuraturze
W związku z wątpliwościami wokół decyzji Ziarkiewicza w lubelskiej prokuraturze odbyła się kwerenda i lustracja, którą objęto okres od 1 stycznia 2023 r. do 29 lutego 2024 r.
Jak informował w komunikacie z 13 września rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak, wykazane nieprawidłowości dotyczą głównie zwłoki między innymi w dekretacji spraw i przydzieleniu ich do referatu właściwego prokuratora, w podejmowaniu decyzji o przejęciu sprawy do dalszego prowadzenia, w podejmowaniu czynności postępowania przygotowawczego po wyłączeniu materiałów śledztwa do prowadzenia w odrębnym postępowaniu, w podejmowaniu decyzji o umorzeniu przed wszczęciem śledztwa, w rozpoznawaniu zażaleń na postanowienia prokuratorów.
Źródło: "Gazeta Wyborcza", tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24