Prokurator generalny podjął decyzję o zawieszeniu prokuratora Jerzego Ziarkiewicza w na okres sześciu miesięcy - powiadomiła w czwartek Prokuratura Krajowa. Ziarkiewicz, wobec którego prowadzono postępowanie dyscyplinarne, miał w sposób "oczywisty i rażący" naruszyć przepisy prawa oraz "uchybić godności urzędu". Nazwisko Ziarkiewicza pojawiło się w mediach w kontekście przechowywania w garażu akt postępowań i blokowania przez lata spraw dotyczących polityków PiS.
Na stronie Prokuratury Krajowej pojawił się w czwartek po południu komunikat, informujący, że "Prokurator Generalny Adam Bodnar działając na podstawie art. 144 oraz art. 150 § 1 i 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (tj. Dz. U. 2024.390), podjął dzisiaj decyzję o zawieszeniu prokuratora Prokuratury Krajowej Jerzego Ziarkiewicza w czynnościach służbowych na okres 6 miesięcy, tj. do dnia 3 kwietnia 2025 r.".
PK o "oczywistym i rażącym" naruszeniu prawa oraz "uchybieniu godności urzędu"
W komunikacie wyjaśniono, że "decyzja zapadła w związku z prowadzonym przez Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego postępowaniem dyscyplinarnym o sygn. 1001-1.RD.16.2024 przeciwko prokuratorowi Jerzemu Ziarkiewiczowi obwinionemu o popełnienie przewinień dyscyplinarnych z art. 137 § 1 i 5 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze w postaci oczywistego i rażącego naruszenia przepisów prawa oraz uchybienia godności urzędu w związku z prowadzonymi i nadzorowanymi postępowaniami przygotowawczymi w okresie pełnienia funkcji Prokuratora Regionalnego w Lublinie".
§ 1. Prokurator odpowiada dyscyplinarnie za przewinienia służbowe (dyscyplinarne), w tym za: 1) oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa; 2) działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie organu wymiaru sprawiedliwości lub prokuratury; 3) działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub prokuratora, skuteczność powołania sędziego, lub prokuratora, lub umocowanie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej; 4) działalność publiczną nie dającą się pogodzić z zasadą niezależności prokuratora; 5) uchybienie godności urzędu. § 2. Nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego działanie lub zaniechanie prokuratora podjęte wyłącznie w interesie społecznym. § 3. Prokurator odpowiada dyscyplinarnie także za swoje postępowanie przed objęciem stanowiska, jeżeli uchybił obowiązkom lub godności piastowanego wówczas urzędu państwowego lub okazał się niegodny urzędu prokuratora. § 4. Za nadużycie wolności słowa przy wykonywaniu obowiązków służbowych, stanowiące ściganą z oskarżenia prywatnego zniewagę strony, jej pełnomocnika lub obrońcy, kuratora, świadka, biegłego lub tłumacza, prokurator odpowiada tylko dyscyplinarnie.
"Delikty dyscyplinarne dotyczą licznych nieprawidłowości w toku prowadzonych postępowań polegających m. in. na zaniechaniu nadania przez okres kilku lat biegu wniesionym środkom odwoławczym, doprowadzeniu do rażącej przewlekłości postępowań, sprawowaniu niewłaściwej pieczy nad materiałami prowadzonych postępowań poprzez przechowywanie ich w pomieszczeniu gospodarczym prokuratury czy niewykonywaniu obowiązków związanych ze sprawowaniem zwierzchniego nadzoru służbowego nad postępowaniami prowadzonymi przez jednostki podległe, doprowadzając tym do ich nieuzasadnionej i nieakceptowalnej długotrwałości" - wyliczono.
Prokuratura prowadzi też śledztwo
"W zakresie ujawnionych nieprawidłowości Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo o sygn. 1001–14.Ds.30.2024 w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, przez co działano na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz interesu prywatnego w postaci prawa strony do sądu tj. o czyn z art. 231 § 1 Kodeksu karnego" - czytamy.
"Decyzja ma na celu ochronę autorytetu prokuratury"
Jak przekazała PK, "Adam Bodnar mając na uwadze liczbę i wagę ujawnionych nieprawidłowości, jak również charakter zarzucanych Jerzemu Ziarkiewiczowi przewinień dyscyplinarnych godzących w zaufanie do urzędu prokuratora, zdecydował o odsunięciu go od wykonywania obowiązków służbowych".
Wskazano, iż "podjęta przez Prokuratora Generalnego decyzja ma na celu ochronę autorytetu prokuratury, a także interesu publicznego, poprzez zapobieżenie negatywnym skutkom, jakie mogłyby wystąpić w związku z dalszym pełnieniem funkcji prokuratorskich przez obwinionego, w tym kwestionowaniu legalności i zasadności decyzji podejmowanych przez tego prokuratora".
"Decyzja Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o zawieszeniu prokuratora Jerzego Ziarkiewicza jest natychmiast wykonalna" - dodano w komunikacie, podpisanym przez rzeczniczkę Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak.
Kim jest prokurator Ziarkiewicz
O prokuratorze Ziarkiewiczu zrobiło się głośno, gdy w styczniu "Gazeta Wyborcza" napisała o przechowywaniu w garażu akt postępowań przygotowawczych Prokuratury Regionalnej w Lublinie.
Prokurator miał blokować przez lata sprawy dotyczące polityków PiS, które tutaj trafiały, ponieważ Ziarkiewicz to - według gazety - "zaufany człowiek Ziobry". Przed spodziewaną kontrolą nowych przełożonych – jak podała – sprawy te były pospiesznie rozsyłane do podległych prokuratur. Po tej publikacji Prokuratura Krajowa rozpoczęła kwerendę i badanie spraw pozostających w referacie tego prokuratora.
Ziarkiewicz został odwołany z funkcji szefa Prokuratury Regionalnej w styczniu 2024 roku (został także odwołany z delegacji do tej prokuratury). Prokuratorem regionalnym w Lublinie jest obecnie Cezary Maj.
24 lipca Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo dotyczące trzech czynów polegających na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez byłego prokuratora regionalnego w Lublinie. Chodzi o szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej prokuratury w okresie, gdy jej szefem był Ziarkiewicz, a które wykazała przeprowadzona w tej prokuraturze kwerenda i lustracja.
Jak informował w komunikacie z 13 września rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak, wykazane nieprawidłowości dotyczą głównie zwłoki między innymi w dekretacji spraw i przydzieleniu ich do referatu właściwego prokuratora, w podejmowaniu decyzji o przejęciu sprawy do dalszego prowadzenia, w podejmowaniu czynności postępowania przygotowawczego po wyłączeniu materiałów śledztwa do prowadzenia w odrębnym postępowaniu, w podejmowaniu decyzji o umorzeniu przed wszczęciem śledztwa, w rozpoznawaniu zażaleń na postanowienia prokuratorów.
Lustracją objęto działalność Prokuratury Regionalnej w Lublinie w okresie od 1 stycznia 2023 do 29 lutego 2024 r. - łącznie w toku lustracji zbadano akta podręczne 216 spraw.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP