Grypa zabiła 22-latkę, lekarze biją na alarm. "Zasada jest prosta: zignorujesz, możesz umrzeć"

Źródło:
tvn24.pl
Trudna walka z grypą
Trudna walka z grypąTVN24
wideo 2/3
Trudna walka z grypąTVN24

Zdrowa, pełna życia i aktywna. Taka była 22-latka, która zmarła w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Zachorowała na grypę, myślała, że "samo przejdzie" - opowiada profesor prof. Waldemar Machała, który wraz z zespołem Kliniki Anestezjologii do końca walczył o życie chorej. - Musimy wreszcie nauczyć się, że grypa może zabić. Dopóki tego nie zrobimy, takie koszmary będą się powtarzać - dodaje prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

Młoda pacjentka z województwa łódzkiego kilka tygodni temu dostała gorączki. Czuła się też rozbita, bolały ją mięśnie. Stwierdziła jednak, że nie podda się łatwo chorobie. - Mamy tendencję do syndromu dnia następnego. Wychodzimy z założenia, że poprawi nam się jutro, że nic nie trzeba robić - mówi profesor Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Lekarz, który niedawno musiał przekazać bliskim 22-latki, że nic się już nie da zrobić, że kobieta umiera. Musiał uświadomić, że każda następna wizyta w szpitalnej sali może być ostatnią. Że trzeba się z nią pożegnać.

- Czy zignorowała chorobę i zapłaciła za to najwyższą cenę? Wolałbym nie mówić o ignorancji. Myślę, że to była właściwa dla bardzo wielu młodych ludzi myśl, że jest za wcześnie, żeby niepokoić się "zwykłą chorobą" - mówi ekspert. 

Przechodzona grypa nie do zatrzymania

Pacjentka, jak opowiada profesor Waldemar Machała, przez trzy dni starała się normalnie funkcjonować, chociaż miała objawy chorobowe. Potem stwierdziła, że jednak musi skonsultować się z lekarzem. Dostała antybiotyki. 

- Na tamtym etapie jeszcze nikt nie wiedział, że to grypa. Że antybiotyki nie pomogą - mówi profesor Machała. 

Czytaj też: Jak rozpoznać i leczyć grypę? Czy warto zrobić test?

Nie minęła doba, kiedy duszności stały się nie do zniesienia. Dzisiaj już wiadomo, że w wyniku powikłań wirusowego zapalenia płuc, 22-latka zaczęła się dusić. 

- Do chorej została wezwana karetka. Kiedy ratownicy pojawili się na miejscu, kobieta była już nieprzytomna. Trzeba było ją zaintubować - opowiada ekspert. Przekazuje, że 22-latka trafiła do szpitala w Skierniewicach. Tamtejsi lekarze niemal natychmiast zaalarmowali specjalistów z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Grypa atakuje
Grypa atakujeTVN24

- Jestem wdzięczny lekarzom ze Skierniewic, że tak szybko podjęli decyzję, że należy rozpatrzeć terapię ECMO. Dzięki nim wcześniejsze podjęcie tej terapii było w ogóle możliwe i dawało przynajmniej szanse na przeżycie - dodaje profesor Machała. 

Kiedy chora trafiła do Łodzi, stan jej płuc był już tak zły, że musiała oddychać za nią maszyna. 

- Musimy zrozumieć, że każde zachorowanie jest jak odjazd pociągu w kierunku śmierci. Jeżeli pozwolimy mu się za bardzo rozpędzić, nie będzie ratunku, ten "pociąg" będzie nie do zatrzymania. Do końca robiliśmy wszystko, co było w naszej mocy - mówi kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Kiedy nie można już zrobić nic więcej

- Kiedy zrozumiał pan, że chorej nie uda się uratować? - pytamy. 

- Kiedy stworzyliśmy chorej wszystkie możliwe warunki do zdrowienia organizmu. Odciążyliśmy go, podaliśmy leki. Niestety, po dwóch, trzech dobach zamiast zdrowienia obserwowaliśmy upośledzenie kolejnych organów organizmu - odpowiada prof. Waldemar Machała. 

- Potem już można tylko obserwować to, co się będzie działo?

- Przychodzi moment, kiedy wszystkie możliwe formy terapii medycznej zostały już podjęte. Robimy wszystko, żeby od pacjenta odciągnąć widmo śmierci, stwarzamy przestrzeń, żeby życie mogło przetrwać. Czasami to nie wystarcza - mówi lekarz.

Kiedy było już wiadomo, że organizm młodej kobiety nie reaguje na leczenie, profesor Machała musiał porozmawiać z rodziną chorej. Uświadomić ich, że ona umiera. Odpowiedzieć na narzucające się pytanie, jak to się stało, że "zwykła grypa" zabiła młodą, zdrową i bardzo aktywną osobę. 

- Nie ma dobrego momentu na śmierć. Nie ma też wieku, w którym obowiązuje nas gwarancja, że nie zapłacimy śmiercią za zachorowanie. Kiedy chorujemy, rusza pociąg w kierunku śmierci. Nie pozwólmy mu się rozpędzić - kończy lekarz.

Grypa tylko w tym sezonie zabiła co najmniej 114 osób

Profesor Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy (jednego ze 149 w świecie, zlokalizowanym w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy), opowiada, że na badanie zagadnień związanych z grypą poświęciła już 54 lat życia naukowego. 

- To jest absurd, że szalenie niebezpieczną dla życia grypę zrównujemy ze zwykłym przeziębieniem - opowiada ekspertka. 

"Nie mamy świadomości, że grypa jest groźną chorobą" (wideo z 23.10.2021)
"Nie mamy świadomości, że grypa jest groźną chorobą" (wideo z 23.10.2021)TVN24

Podkreśla, że tylko w tym sezonie grypowym (od początku października do końca maja) zabiła ona co najmniej 114 osób. Dlaczego co najmniej? Bo - jak mówi rozmówczyni tvn24.pl - dane powikłań pogrypowych nie są w Polsce rejestrowane.

- Jeżeli mamy chorego z chorobą kardiologiczną, który z powodu grypy zmarł, to w statystykach będzie figurował jako ofiara jednostki chorobowej, z którą przyszedł do lekarza - opowiada profesor Brydak.

- Jak to się dzieje, że grypa może doprowadzić do śmierci osoby zdrowe, które - może się wydawać - z łatwością powinny sobie poradzić z infekcją? - pytamy.

- Wirus grypy wnika do naszego układu oddechowego i doprowadza do uszkodzenia nabłonka. Toruje w ten sposób drogę dla innych patogenów, zwłaszcza bakterii. To trochę tak, jakbyśmy zamknęli drzwi do mieszkania, ale w drzwiach zostawili klucze. Intruz może wejść jak do siebie - odpowiada profesor Brydak. 

Grypę - jak dodaje rozmówczyni tvn24.pl - można łatwo wykryć za pomocą dostępnych w każdej aptece testów combo - do złudzenia przypominają te, które wykrywają COVID-19. Wystarczy samodzielnie pobrać wymaz z nosa, by po chwili dowiedzieć się, czy mamy koronawirusa, grypę lub wirus RSV.

- Taka wiedza jest bezcenna. Może ratować życie i kosztuje nieco ponad dwadzieścia złotych - zaznacza profesor Lidia Brydak.

Czym różnią się objawy grypy od przeziębienia?

Objawy grypy są więc bardziej nasilone i pojawiają się nagle, gwałtownie. Objawy przeziębienia są łagodniejsze i pojawiają się stopniowo. Gorączka w grypie jest zwykle wyższa i trudniej ją zwalczyć. Bóle mięśni i stawów są bardziej nasilone i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Objawy grypy:

* Bardzo wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C) * Choroba ma nagły początek * Silne bóle mięśni i stawów * Ogólne osłabienie organizmu * Zmęczenie i senność * Suchy kaszel * Katar * Ból głowy * Ból gardła * Zdarza się, że pojawiają się wymioty i biegunka 

Objawy przeziębienia:

* Gorączka (rzadko przekraczająca 38 stopni C) * Stopniowy początek choroby * Bóle mięśni i stawów (łagodniejsze jednak, niż przy grypie) * Osłabienie organizmu * Zmęczenie i senność * Ból głowy (łagodniejszy, niż przy grypie) * Kaszel (bardziej mokry niż w przypadku grypy) * Ból gardła (bardziej drażliwy niż przy grypie) X * Katar

Terapia szokowa

Ekspertka w rozmowie z tvn24.pl podkreśla, że tylko w tym sezonie na grypę zaszczepiło się 5,7 proc. populacji. 

- Procent zaszczepienia się zmniejsza. To o tyle zła wiadomość, że szczepiąc się zamykamy grypie szansę na to, że nas zabije. To powinna być mocna motywacja, ale taka - z jakiegoś powodu - nie jest - odpowiada profesor Lidia Brydak.

Wskazuje, że dobre nawyki, które społeczeństwo zdobywało w czasie pandemii COVID-19 wydają się już niewidoczne. 

- To straszne, co powiem, ale z doświadczenia widać, że powagę sytuacji doceniają tylko ci, którzy w wyniku grypy musieli pochować kogoś bliskiego. A musimy pamiętać, że grypa może zabić każdego - niezależnie od wieku, przynależności politycznej czy poglądów religijnych - kończy ekspertka.  

Autorka/Autor:bż/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w środku mają znajdować się trzy osoby. Trwa dogaszanie pojazdu.

Tragiczny wypadek. Samochód wbił się w drzewo i stanął w płomieniach

Tragiczny wypadek. Samochód wbił się w drzewo i stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rosyjski wywiad wojskowy (GRU) stoi za ubiegłorocznymi cyberatakami na zarząd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), a także na niektóre niemieckie firmy - poinformowała w piątek minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Celem cyberataków grupy powiązanej z GRU były także niektóre czeskie instytucje.

Cyberataki u naszych sąsiadów. Władze znają winnych

Cyberataki u naszych sąsiadów. Władze znają winnych

Źródło:
Reuters/PAP

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Brak wystarczającej ilości snu może sprawić, że poczujesz się nawet o 5-10 lat starszy niż w rzeczywistości, wynika z dwóch nowych badań, opisanych przez portal CNN. - Sen odgrywa zasadniczą rolę w tym, jak starzy ludzie się czują - podkreśla Leonie Balter, ich autorka.

Ten czynnik może sprawić, że poczujesz się o 10 lat starszy. Nowe badania

Ten czynnik może sprawić, że poczujesz się o 10 lat starszy. Nowe badania

Źródło:
CNN

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Na dworcu autobusowym w Paryżu policja zatrzymała 37-letniego Polaka, Wiktora K. Mężczyzna był ścigany od 2020 roku za spowodowanie wypadku, w którym zginęło dwóch jego kolegów. Zatrzymany mężczyzna siedział za kierownicą bmw, które rozbiło się na ulicy Broniewskiego w Łodzi. Kiedy świadkowie próbowali ratować poszkodowanych, sprawca uciekł.

Ślady krwi urywały się w domu. Ścigany zatrzymany we Francji

Ślady krwi urywały się w domu. Ścigany zatrzymany we Francji

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk zamieścił w piątek wpis na platformie X z okazji Święta Konstytucji. "3 maja to opowieść o wolności, o rządach prawa, o władzy podległej konstytucji. To również opowieść o zdrajcach i głupcach" - napisał szef rządu.

Tusk: 3 maja to opowieść o wolności, ale także o zdrajcach i głupcach

Tusk: 3 maja to opowieść o wolności, ale także o zdrajcach i głupcach

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek 3 maja prezydent Andrzej Duda mianował na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Marka Sokołowskiego. W biogramie generała Sokołowskiego nie brak ciekawych punktów: z karabinem w ręku bronił bazy w Ghazni przed talibami, służył w Syrii i Iraku, prowadził ćwiczenia Dragon, jest instruktorem judo, skoczkiem spadochronowym i płetwonurkiem. Ale są też takie, które budziły kontrowersje.

Marek Sokołowski dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kim jest generał Falcon

Marek Sokołowski dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kim jest generał Falcon

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda w piątek rano wręczył akty mianowania na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Markowi Sokołowskiemu oraz na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Krzysztofowi Stańczykowi. Nadał także jeden stopień generała Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent wręczył nominacje dowódcze

Prezydent wręczył nominacje dowódcze

Źródło:
TVN24, PAP

Pytania o wykorzystanie systemu Pegasus w kręgach obozu Zjednoczonej Prawicy. W charakterze świadka wezwani przez prokuraturę zostali Marek Suski, a także Ryszard Terlecki, co polityk PiS potwierdził w czwartek. Przyznał, że "nie ma pojęcia", czy był inwigilowany Pegasusem. - Mam nadzieję, że nie - powiedział. Suski pytany, czy rozmawiał o podsłuchach z byłymi szefami MSWiA Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, powiedział, że "panowie mówią, że to nieprawda".

Terlecki inwigilowany Pegasusem? "Nie mam pojęcia. Mam nadzieję, że nie" 

Terlecki inwigilowany Pegasusem? "Nie mam pojęcia. Mam nadzieję, że nie" 

Źródło:
TVN24, PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył Polakom życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. "Już 233 lata temu, gdy Polska przyjęła pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie, przyjaźń między naszymi narodami była dobrze ugruntowana" - napisał w oświadczeniu, które zostało zamieszczone w piątek na stronie amerykańskiego resortu dyplomacji.

Szef amerykańskiej dyplomacji złożył Polsce życzenia. "Ta przyjaźń nigdy nie była tak solidna"

Szef amerykańskiej dyplomacji złożył Polsce życzenia. "Ta przyjaźń nigdy nie była tak solidna"

Źródło:
PAP

Polska znalazła się na 47. miejscu w najnowszym Światowym Indeksie Wolności Prasy 2024 przygotowanym przez Reporterów Bez Granic. Awansowała o 10 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Nadal jednak jest w grupie krajów "problematycznych".

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy

Źródło:
PAP

Generał Wadym Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie, że nie widzi możliwości zakończenia wojny z Rosją wyłącznie poprzez zwycięstwo na polu bitwy, a jego kraj może być zmuszony do negocjacji.

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Źródło:
PAP

Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania uczniów była jednym z tematów poruszonych podczas posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie ze zmianami ocena roczna lub końcowa klasyfikacyjna z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym. Biskupi obradujący na Jasnej Górze zaapelowali o "dialog" i wyrazili "zaniepokojenie".

"Zaniepokojenie" biskupów w sprawie zmian dotyczących ocen z religii

"Zaniepokojenie" biskupów w sprawie zmian dotyczących ocen z religii

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Nie byłoby politycznych strategii na wybory do Parlamentu Europejskiego, gdyby 20 lat temu nie wydarzyło się to, co dla większości z nas teraz jest oczywistością . Polska stała się częścią Unii Europejskiej. Gdyby nie nasze przystąpienie do wspólnoty, nie byłoby też wielu arcyważnych inwestycji, które, bez unijnej pomocy, w ogóle by nie powstały. Materiał magazynu "Polska i Świat". 

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie odznaczył Orderem Orła Białego profesor Jadwigę Puzyninę, językoznawczynię i badaczkę literatury oraz Jerzego Maksymiuka, dyrygenta, kompozytora i pianistę.

Prezydent odznaczył profesor Jadwigę Puzyninę i Jerzego Maksymiuka Orderem Orła Białego

Prezydent odznaczył profesor Jadwigę Puzyninę i Jerzego Maksymiuka Orderem Orła Białego

Źródło:
PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

We wtorek 7 maja rozpoczną się tegoroczne matury. Tego dnia maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Krzysztof Obrębski, wicedyrektor Zespołu Szkół numer 31 imienia Jana Kilińskiego w Warszawie pytany w TVN24, czy to dobry pomysł, żeby jeszcze na ostatnią chwilę uczyć się do matury, radził by jedynie powtórzyć sobie lektury.

Jak wykorzystać ostatnie dni przed maturą? Pedagog o "dwóch grupach"

Jak wykorzystać ostatnie dni przed maturą? Pedagog o "dwóch grupach"

Źródło:
TVN24, PAP

Tylko w marcu do Korei Północnej trafiło 165 tysięcy baryłek rosyjskiej ropy, wbrew restrykcjom Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W związku z tym Stany Zjednoczone wraz z partnerami przygotowują pakiet nowych sankcji.

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Źródło:
PAP

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

Na gruntach wsi Wólka Gołębska (woj. lubelskie) archeolodzy odkryli pozostałości po reducie usypanej przez żołnierzy wojsk królewskich we wrześniu 1791 roku. Odbywały się tam w tym czasie manewry na fali działań zmierzających do poprawy stanu obronności kraju w ramach reform Sejmu Wielkiego, który 3 maja 1791 roku uchwalił konstytucję. 

Pozostałości reduty z czasów Konstytucji 3 maja. "Sensacyjne odkrycie" 

Pozostałości reduty z czasów Konstytucji 3 maja. "Sensacyjne odkrycie" 

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24