Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi poprosili dyrekcję o zorganizowanie zajęć z języka ukraińskiego. - Nam, w przeciwieństwie do osób po traumie, łatwiej będzie zdobyć wiedzę niezbędną do komunikowania się - mówi Kajetan Krysiński, jeden z pomysłodawców zajęć. Te już ruszyły i cieszą się dużą popularnością.
W liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi uczy się obecnie pięcioro uczniów z Ukrainy. Podobnie jak inni uchodźcy, intensywnie uczą się języka polskiego. Polscy licealiści zwrócili jednak uwagę, że ciągle trudno jest im nawiązać kontakt z nowymi uczniami i - tym samym - sprawić, żeby dobrze poczuli się oni w nowej szkole.
- Język jest jednym z najważniejszych elementów życia społecznego. Rozmawiamy ze sobą, to podstawa kontaktów i empatii. Dlatego ważne jest, żeby się umieć dogadać - podkreśla Kajetan Krysiński, uczeń, który poprosił dyrekcję o dodatkowe zajęcia.
Czytaj też: Ruszyły zajęcia dla studentów, którzy uciekli przed wojną. Kierunek "stworzony w tempie ekspresowym"
Wskazał, że Polakom będzie łatwiej poznać język naszych sąsiadów w zakresie, który pozwoli na nawiązanie kontaktów, bo nie mają między innymi obciążenia w postaci traumy wojennej.
- Jeżeli poświęcenie dwóch godzin w piątkowe popołudnie może kogoś uszczęśliwić, to chyba właśnie o to chodzi. Dlatego warto - mówi licealista.
"Łezka się w oku kręci"
Dyrekcja dała się przekonać tej argumentacji. A dyrektor Marcin Chrabelski przyznaje, że prośba uczniów go wzruszyła. - Łezka się kręci w oku - podkreśla Chrabelski. I opowiada: - Jeden z uczniów wstał i zapytał: dlaczego to oni mają się od razu uczyć polskiego? Przecież my też możemy się pouczyć ukraińskiego, żeby w tych pierwszych dniach im pomóc, żeby mogli chociażby zapytać w swoim języku o drogę do szatni czy drogę do najbliższego sklepu.
Szkole udało się zorganizować lektora języka ukraińskiego. Ten przed rozpoczęciem zajęć zaznaczył, że dobrze byłoby, by grupa chętnych do nauki była co najmniej sześcio-, siedmioosobowa.
- Bardzo się zdziwił, kiedy przyszedł na pierwsze zajęcia i okazało się, że na sali siedzi kilkadziesiąt osób. Przyszli nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele - relacjonuje Katarzyna Pasikowska-Poczopko, reporterka TVN24.
***
Uczniowie z Ukrainy - jak przekazuje dyrekcja - są bardzo wdzięczni za inicjatywę polskich uczniów. Podkreślają, że to doceniają, ale jednocześnie zapowiadają, że chcą jak najszybciej poznać język polski.
Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi