Ogłoszono tegorocznego laureata nagrody World Press Photo. Zwycięzcą został Mohammed Salem za zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie Gazy. Fotografia przedstawia kobietę obejmującą ciało pięcioletniej siostrzenicy, która zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis.
W środę ogłoszono laureatów prestiżowego konkursu World Press Photo 2024. W tej edycji zwycięskim zdjęciem roku jest fotografia wykonana w Strefie Gazy, przedstawiająca kobietę obejmującą ciało swojej siostrzenicy. Wykonał je 39-letni Mohammed Salem, palestyński fotograf pracujący od 2003 roku dla agencji Reutera, który od lat dokumentuje konflikt między Izraelem i Palestyną.
Zdjęcie zostało wykonane 17 października 2023 roku w szpitalu Nasser w Khan Younis. Widoczna na zdjęciu kobieta to 36-letnia Inas Abu Maamar, mieszkanka Palestyny. Jej 5-letnia siostrzenica Saly zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis. Jury konkursu podkreśliło, że było głęboko poruszone tym, w jaki sposób zdjęcie zostało "skomponowane z troską i szacunkiem oraz że to jednocześnie metaforyczne i dosłowne spojrzenie na tę niewyobrażalną stratę". Zauważono również, że zdjęcie symbolizuje żniwo, jakie zbiera konflikt w Gazie, oraz wskazuje na bezsensowność wszystkich wojen.
- Poczułem, że to zdjęcie podsumowuje szerszy sens tego, co się dzieje w Strefie Gazy. Ludzie byli zdezorientowani, biegali z jednego miejsca w drugie, pragnąc dowiedzieć się, co się stało z ich bliskimi. Ta kobieta przyciągnęła mój wzrok, ponieważ trzymała ciało małej dziewczynki i nie chciała go puścić - mówił Salem w listopadzie, gdy po raz pierwszy opublikowano zdjęcie. Fotograf przyznał, że zaledwie kilka dni przed wykonaniem tego zdjęcia sam został ojcem. Salem w przeszłości był już wyróżniony w World Press Photo - w 2010 roku otrzymał drugie miejsce w jednej z kategorii za fotografię pokazującą wybuchy bomb nad Strefą Gazy podczas izraelskiej ofensywy przeciwko Hamasowi.
World Press Photo 2024
W tym roku nagrodzono również laureatów za reportaż roku, projekt długoterminowy oraz projekt multimedialny. Autorem nagrody za reportaż roku został południowoafrykański reporter Lee-Ann Olwage z "Magazynu GEO", który swoimi zdjęciami ukazał inne spojrzenie na problem demencji na Madagaskarze.
Nagroda za najlepszy projekt długoterminowy powędrowała do wenezuelskiego fotografa Alejandro Cegarry reprezentującego "The New York Times" i "Bloomberga". Jak wskazano, zapoczątkowany w 2018 roku projekt "z szacunkiem i wrażliwością dokumentuje trudną sytuację szczególnie bezbronnych społeczności migrantów".
Nagroda za najlepszy projekt multimedialny w tym roku została przyznana Ukraince Julii Kochetowej za dokumentację wojny w Ukrainie. Jej projekt łączył w sobie zdjęcia z poezją, klipami audio i muzyką.
Konkurs World Press Photo organizowany jest od 1955 roku, obecnie uchodzi za najbardziej prestiżowy w dziedzinie fotografii reporterskiej. W tym roku rywalizowało w nim ponad 60 tys. zdjęć przesłanych przez 3851 fotografów z całego świata.
ZOBACZ TEŻ: "Jesteśmy w środku traumy i to jest środowisko, które daje podłoże do tworzenia 'moralnych potworów'"
Źródło: tvn24.pl, Reuters, worldpressphoto.org