CNN: w okolicy szpitala Al-Szifa w Strefie Gazy odnaleziono ciała 381 osób

Źródło:
PAP

W okolicy szpitala Al-Szifa w Strefie Gazy, z którego 1 kwietnia wycofały się izraelskie wojska, odnaleziono ciała co najmniej 381 osób. Ta liczba nie obejmuje zwłok, które pochowano na terenie placówki medycznej - poinformowała we wtorek amerykańska stacja CNN powołując się na palestyńskie źródła.

Pierwszego dnia kwietnia przeprowadzono pierwsze ekshumacje masowych grobów w szpitalu i w jego pobliżu. Wiele szczątków znajdowało się w stanie rozkładu.

Niektóre ofiary zostały zmiażdżone przez izraelskie czołgi, dlatego ich zwłoki nie są możliwe do zidentyfikowania - przekazała CNN, powołując się na rzecznika palestyńskich sił obrony cywilnej w Strefie Gazy Mahmuda Basala.

"Wszędzie w tym miejscu unosi się odór zwłok. Próbujemy zidentyfikować ciała tych cywilów, ponieważ ich rodziny czekają na wiadomości o swoich bliskich - czy żyją, czy zaginęli" - oznajmił w rozmowie z CNN Motasem Salah z ministerstwa zdrowia w Strefie Gazy, kontrolowanego przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas.

Walki na terenie szpitala

1 kwietnia armia Izraela potwierdziła, że zakończyła operację w szpitalu Al-Szifa w mieście Gaza. Siły izraelskie przebywały na terenie kompleksu szpitalnego przez dwa tygodnie, szukając bojowników islamistycznych i magazynów broni.

Jak poinformowali izraelscy wojskowi, odnaleźli na oddziale położniczym w Al-Szifa sporą ilość uzbrojenia. Karabiny, ładunki wybuchowe i pistolety miały być ukryte m.in. w podwieszanych sufitach i poduszkach.

28 marca strona izraelska oświadczyła, że podczas walk na terenie szpitala zginęło ponad 200 islamistów.

Władze Izraela od dawna twierdzą, że placówki medyczne w Strefie Gazy są wykorzystywane przez Hamas i inne grupy terrorystyczne jako bazy. Publikowano filmy i zdjęcia mające to potwierdzać. Hamas i personel medyczny szpitali zaprzeczają.

Niemal 33,4 tys. osób (cywilów i prowadzących walkę zbrojną) poległo po stronie palestyńskiej w wojnie pomiędzy Hamasem i Izraelem - oznajmił we wtorek resort zdrowia Strefy Gazy. Konflikt zapoczątkował zbrojny najazd Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku, skutkujący śmiercią ponad 1200 osób i uprowadzeniem przeszło 240.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP