Premiery kinowe - kwiecień 2022. Filmy, które warto zobaczyć. Najciekawsze nowości w kinach

Źródło:
tvn24.pl
Zwiastun dokumentu "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego
Zwiastun dokumentu "Film balkonowy" Pawła ŁozińskiegoAgainst Gravity
wideo 2/4
"Film balkonowy" Pawła ŁozińskiegoAgainst Gravity

Kwiecień - jeśli chodzi o premiery kinowe - to przede wszystkim festiwalowe perełki. Poruszające dokumenty, zachwycające filmy animowane i komedie - to niektóre z nich. Na co wybrać się w kwietniu? O tym w autorskim przeglądzie premier kinowych kwietnia.

Chociaż pandemia COVID-19 trwa, kina wróciły do funkcjonowania sprzed marca 2020 roku. A w kwietniu repertuar kin zasili aż 28 nowych tytułów, które z pewnością zaspokoją każde gusta - nie tylko fanów kina artystycznego czy niezależnego. Z tego gąszczu tytułów, wyłania się pięć, na które warto zwrócić szczególną uwagę, bo to o nich w ostatnim roku było głośno - głównie za sprawą festiwali.

"Film balkonowy"

Paweł Łoziński, twórca ponad 20 filmów dokumentalnych, od dawna uznawany jest za jednego z najlepszych dokumentalistów w historii polskiej kinematografii. Swoim najnowszym tytułem "Film balkonowy" umacnia tę pozycję. Film miał światową premierę w ramach Tygodnia Krytyków Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, gdzie zdobył Grand Prix tej sekcji. W kolejnych miesiącach "Film balkonowy" nagrodzony został podczas kolejnych festiwali: Millenium Docs Against Gravity, Dok Leipzig, Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu", Międzynarodowy Festiwal Dokumentu FIPADOC w Biarritz, Trieste Film Festival. W końcu tytuł doceniła Polska Akademia Filmowa trzema nominacjami do Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii: najlepszy film dokumentalny, najlepsza reżyseria oraz najlepszy montaż.

"Film balkonowy" w reżyserii Pawła ŁozińskiegoAgainst Gravity

"Film balkonowy" to jeden z najciekawszych eksperymentów ostatnich lat - zarówno filmowy, jak i społeczno-kulturowych. Na przestrzeni blisko 30 miesięcy Łoziński spędził na balkonie swojego warszawskiego mieszkania 165 dni, nagrywając rozmowy z ponad 200 bohaterami swojego filmu. Historia każdego, kto mijał jego balkon i chciał zatrzymać się na chwilę, żeby porozmawiać z reżyserem, tworzy bardzo kolorowy witraż. Z opowieści poszczególnych osób rodzi się uniwersalny obraz tego, kim jesteśmy.

"Film balkonowy" w reżyserii Pawła Łozińskiego w kinach od 8 kwietnia.

"Memoria"

Tajlandzki mistrz Apichatpong Weerasethakul od lat należy do światowej czołówki filmowców, nawet jeśli nie cieszy się rozpoznawalnością, na jaką rzeczywiście zasługuje. A przecież w dorobku ma między innymi canneńską Złotą Palmę oraz dwie Nagrody Jury Festiwalu Filmowego w Cannes. Drugą otrzymał w ubiegłym roku za film "Memoria" z Tildą Swinton w roli głównej, która była jedną z faworytek do nagrody dla najlepszej aktorki ubiegłorocznej edycji festiwalu (niespodziewanie zwyciężyła Renate Reinsve - gwiazda rewelacyjnego "Najgorszego człowieka na ziemi" Joachima Triera).

"Memoria" (reż. Apichatpong Weerasethakul)Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Fani Weerasethakula nie byli zawiedzeni, bo otrzymali kolejny jego film, którym reżyser łagodnie wdziera się w podświadomość i stamtąd rezonuje jeszcze długo po seansie. Rzeczy, których nie są w stanie wyjaśnić nam logika czy nauka, opowiadane są za pomocą magii, zjawiskami nadprzyrodzonymi, zaklęciami i lokalnymi wierzeniami. Jessica - główna bohaterka, orchidolożka, która przyjeżdża do Kolumbii w poszukiwaniu rzadkich odmian orchidei - prześladowana jest przez przeraźliwy dźwięk, który męczy ją w najmniej oczekiwanych momentach jej pobytu w Kolumbii. Metaliczny, przeszywający, jakby wydobywał się z wnętrza planety, coś w rodzaju uderzenia ogromnej kuli w wielki metalowy gong. Kobieta czuje przerażenie, bo obawia się, że odchodzi od zmysłów, ale również zaczyna fascynować się tym, co się dzieje.

"Memoria" jest kwintesencją nurtu slow cinema, która pozwala na zanurzenie się w świat pełen filmowej poezji i niuansów. To film, w którym jednym z bohaterów jest również cisza. A wszystko to doprawione zostało nietuzinkowym poczuciem humoru Tajlandczyka.

"Memoria" w reżyserii Apichatponga Weerasethakula w kinach od 22 kwietnia.

"Memoria" (reż. Apichatpong Weerasethakul)Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

"Gdzie jest Anne Frank"

Anne Frank - niemiecka Żydówka, która wraz z rodziną przez dwa lata ukrywała się w Amsterdamie, później więziona była w obozach Auschwitz i Bergen-Belsen, gdzie zmarła na tyfus na niedługo przed wyzwoleniem - jest jedną z postaci - symboli pamięci o Holokauście. Swoje życie w ukryciu opisała bardzo dokładnie w dzienniku. Postać Anne Frank przez lata powracała w sztukach teatralnych, filmach i serialach. Wystarczy przypomnieć sobie film z 1959 roku "Pamiętnik Anne Frank" w reżyserii George'a Stevensa, który nagrodzony został trzema Oscarami.

"Gdzie jest Anne Frank" (reż. Ari Folman)Gutek Film

Ari Folman - syn polskiej Żydówki, która przetrwała Holokaust, jeden z najsłynniejszych izraelskich filmowców - postanowił sięgnąć po pamiętniki Frank, które stanowią jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Twórca słynnego i nominowanego do Oscara "Walca z Baszirem" oraz "Kongresu" (którego scenariusz powstał na podstawie opowiadania Stanisława Lema "Kongres futurologiczny"), w poruszający sposób wykorzystał historię Frank.

Ci, którzy kiedykolwiek zetknęli się z zapiskami Frank, wiedzą, że 13-latka większość tekstów kierowała do - najprawdopodobniej - fikcyjnej przyjaciółki Kitty. I to właśnie Kitty jest główną bohaterką pełnometrażowej animacji "Gdzie jest Anne Frank". Portal Variety zwrócił uwagę, że Folman przy tworzeniu filmu "miał uprzywilejowany dostęp do dziennika Anne Frank, różnych tekstów i archiwów rodzinnych". W efekcie powstała opowieść o tym, jak Kitty budzi się w domu rodziny Frank we współczesnym Amsterdamie i próbuje odnaleźć swoją przyjaciółkę. Dość szybko orientuje się, że Anne Frank upamiętniona została w najróżniejszy sposób, jednak poza symboliczną obecnością na tablicach ulic, szpitali czy szkół, o jej duchu świat najprawdopodobniej zapomniał. Kitty poznaje Petera, który pomaga uchodźcom. Dzięki niemu odkrywa, że uprzedzenia, które doprowadziły do Holokaustu, nie zniknęły, a współczesny świat jest pełen osób, które muszą uciekać ze swojego domu, które muszą się ukrywać.

"Gdzie jest Anne Frank" jest niesamowicie wyważoną i mądrą animacją, która w obliczu wojny w Ukrainie wybrzmiewa nader mocno. Światowa premiera filmu odbyła się w ramach ubiegłorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Cannes.

"Gdzie jest Anne Frank" w reżyserii Ariego Folmana w kinach od 22 kwietnia.

"Gdzie jest Anne Frank" w reż. Ariego Folmana
"Gdzie jest Anne Frank" w reż. Ariego Folmana Gutek Film

"Bigger Than Us"

"Bigger Than Us" to film, który powinien zobaczyć każdy - niezależnie od przekonań, wieku, tożsamości płciowej, wyznawanej religii czy zdobytego wykształcenia. Film Flore Vasseur, współprodukowany przez Marion Cotillard, nominowany został między innymi do Cezara w kategorii najlepszy film dokumentalny.

"Bigger Than Us" (reż. Flore Vasseur)Best Film

Głównymi bohaterami filmu są młodzi ludzie z całego świata, którzy walczą o prawa człowieka, klimat, wolność słowa, sprawiedliwość społeczną, dostęp do wody, żywności i edukacji. Do poszczególnych aktywistek i aktywistów docieramy wraz z Melati Wijsen - jednej ze sióstr Wijsen, które zasłynęły walką z konsumpcją plastiku. Pochodząca z Bali indonezyjska działaczka podróżuje przez świat i spotyka tych, którzy pomimo młodego wieku biorą sprawy w swoje ręce i próbują na własny sposób zmienić świat. Wszyscy mają między 18 a 25 lat, a już zdążyli zmieniać ustawodawstwo, budować szkoły i zaangażować w swoje działania tłumy innych.

"Bigger Than Us" pozostawia w widzach nadzieję, że są młodzi ludzie, którzy mają odwagę i siłę, żeby walczyć z godnością o lepszą przyszłość. Nawet jeśli ta walka wymaga wielu poświęceń i gotowości, aby nie poddawać się w zderzeniu ze strachem i bezradnością dorosłych.

"Bigger Than Us" w rezyserii Flore Vasseur w kinach od 22 kwietnia.

"Bigger Than Us" (reż. Flore Vasseur)
"Bigger Than Us" (reż. Flore Vasseur)Best Film

"Nieznośny ciężar wielkiego talentu"

Na koniec kino rozrywkowe, czarna komedia, która zachwyciła publiczność i krytyków festiwalu South by Southwest w Austin w stanie Teksas. Ironizując, można stwierdzić, że miłośnicy kina dzielą się na tych, którzy lubią twórczość Nicolasa Cage'a i sceptycznie podchodzących do laureata Oscara za rolę "Zostawić Las Vegas" z 1995 roku. Jednak "Nieznośny ciężar wielkiego talentu" w reżyserii Toma Gormicana połączy fanów i antyfanów bratanka Francisa Forda Coppoli.

"Niezwykły ciężar wielkiego talentu" (reż. Tom Gormican)Monolith Films

Niech tytuł, który może być parafrazą "Nieznośnej lekkości bytu" Milana Kundery, nie będzie mylny. Bo film nie jest egzystencjalnym traktatem o istocie życia. To świetnie skonstruowana opowieść o hollywoodzkim aktorze na skraju bankructwa, który otrzymuje szansę od losu, by stawić czoła problemom. Aktor grający fikcyjną wersję siebie, nie jest w kinie niczym nowym. Ale aktor grający postać, która jest jednym wielkim memem - to rzecz rzadka i nader ciekawa. Bo 32-letni reżyser - który mógłby być synem Cage'a - doskonale wykorzystał to, za co aktor był podziwiany i z jakich powodów tworzono jego liczne parodie.

"Nieznośny ciężar wielkiego talentu" można oglądać na wiele sposobów. Bo może być jednocześnie świetną rozrywką, doprawioną dobrym wątkiem trochę z kina akcji, trochę z filmu szpiegowskiego, ale może być dość ciekawym i wnikliwym spojrzeniem na gasnący blask gwiazdy, która nadal gwiazdą chce pozostać.

"Nieznośny ciężar wielkiego talentu" w reżyserii Toma Gormicana w kinach od 22 kwietnia.

"Nieznośny ciężar wielkiego talentu"
"Nieznośny ciężar wielkiego talentu"Monolith Films

Autorka/Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Against Gravity

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone kupią od Finlandii lodołamacze potrzebne do kontroli Arktyki. Informację potwierdził w sobotę prezydent Donald Trump po spotkaniu z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Lodołamacze - napisał Trump - mają "zapewniać pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe naszym krajom i światu".

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

Źródło:
PAP

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Szef Pentagonu Pete Hegseth zabrał żonę Jennifer na co najmniej dwa spotkania, na których rozmawiano o kwestiach bezpieczeństwa - podał dziennik "Wall Street Journal", powołując się na osoby biorące udział w tych wydarzeniach. Żona Hegsetha to była dziennikarka stacji telewizyjnej Fox News.

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przymierza się do ograniczenia polowań w otulinach niektórych parków narodowych. Obecnie myśliwi w wielu miejscach mogą bez przeszkód strzelać przy samych granicach chronionych obszarów. Odgłosy wystrzałów od lat słyszane są choćby w otulinie Parku Narodowego Ujście Warty - raju gęsi i kaczek. Kraina szczęśliwości zamienia się dla ptaków w piekło, gdy tylko wystawią one dziób poza granicę parku.

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Źródło:
tvn24.pl

W Lubiczu Dolnym pod Toruniem kierowca samochodu osobowego, dojeżdżając do skrzyżowania i widząc czerwone światło oraz zatrzymujące się przed nim pojazdy, postanowił je ominąć i przejechał przez skrzyżowanie z niewłaściwego pasa. Policjanci ustalają tożsamość kierującego.

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek w Bydgoszczy z udziałem motocyklisty. 34-latek nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki. Niestety nie przeżył.

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragedii w Prusicach, gdzie 51-latek zabił teściową, 5-letnią córkę i ciężko ranił 9-letniego syna. W nocy zmieniliśmy czas na letni. Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje leczenie endometriozy. Protesty w Stambule i ogromny wiec poparcia dla aresztowanego Ekrema Imamoglu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 marca.

Tragedia w Prusicach, zmiana czasu, protesty w Stambule

Tragedia w Prusicach, zmiana czasu, protesty w Stambule

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Afera maseczkowa z udziałem bocheńskiego biznesmena Przemysława W. i zawiadomienie o oszustwie, jakie złożył do prokuratury resort zdrowia, nie przeszkodziło firmie, w której był współwłaścicielem, w kolejnym biznesie z państwowym podmiotem. Tym razem chodzi o urządzenia filtrujące powietrze. Jaką funkcję spełnia taki sprzęt? - Świeci sobie na niebiesko i tyle robi - to usłyszeli od pracownika jednej ze stacji Orlen dziennikarze "Superwizjera". O kulisach - w reportażu Michała Fui "Kto rozliczy aferę maseczkową?".

Urządzenia filtrujące na stacjach Orlen. Kolejna odsłona afery maseczkowej

Urządzenia filtrujące na stacjach Orlen. Kolejna odsłona afery maseczkowej

Źródło:
TVN24

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długość fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długość fali

Źródło:
PAP, ESA

Po rosyjskim ataku dronów na Dniepr, uszkodzony został dom ukraińskich tenisistek, bliźniaczek Ludmyły i Nadiji Kiczenok. W ataku zginęły cztery osoby, a 21 zostało rannych.

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Zniszczyli dom utytułowanych tenisistek

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Zniszczyli dom utytułowanych tenisistek

Źródło:
PAP

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się oferta władz miejscowości Penne w prowincji Pescara we włoskiej Abruzji dotycząca wystawienia na sprzedaż domów za jedno euro. To element akcji związanej z przeciwdziałaniem pustoszenia historycznego centrum. W ciągu kilku dni napłynęło ponad 1700 zgłoszeń z całego świata.

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za jedno euro

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za jedno euro

Źródło:
PAP

1130 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przyznał w sobotę, że Moskwie zbyt długo zajmuje odpowiedź na propozycje pokojową Stanów Zjednoczonych. Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronami na Charków i rakietami na Krzywy Róg. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

Zełenski: Moskwa zbyt długo zwleka z odpowiedzią

Zełenski: Moskwa zbyt długo zwleka z odpowiedzią

Źródło:
PAP

W Syrii powstał rząd tymczasowy. Kluczowe stanowiska zajmują w nim związani z islamistycznymi bojówkami stronnicy Szary. Ministrem spraw socjalnych i pracy została chrześcijanka Hind Kabawat. Powstanie rządu ogłosił w sobotę tymczasowy prezydent Ahmed al-Szara.

W Syrii powstał tymczasowy rząd. Jeden z resortów objęła chrześcijanka

W Syrii powstał tymczasowy rząd. Jeden z resortów objęła chrześcijanka

Źródło:
PAP

Jak poinformowała agencja Bloomberga, Ukraina domaga się od Stanów Zjednoczonych więcej inwestycji w ramach negocjowania umowy surowcowej. Agencja powołuje się na treść umowy o surowcach naturalnych i własne źródła wśród negocjatorów pracujących nad jej kształtem.

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Źródło:
PAP

W Danii odbyły się w sobotę demonstracje przeciwko postawie prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówi o konieczności przejęcia Grenlandii. W Kopenhadze protestowało ponad trzy tysiące osób, a w Aarhus - kilkaset.

"USA, odczepcie się". Demonstracje przeciwko przejęciu Grenlandii

"USA, odczepcie się". Demonstracje przeciwko przejęciu Grenlandii

Źródło:
PAP

Sposób zakończenia tej wojny będzie stanowił o korelacji sił na naszym kontynencie i o poczuciu bezpieczeństwa - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji. Mówił, że "rosyjskie rezerwy się bardzo szybko zużywają" i "jest scenariusz, w którym Rosji zaczyna po prostu brakować ludzi i sprzętu".

"Rozwibrowanie sytuacji" i "kredyt zaufania" dla Trumpa

"Rozwibrowanie sytuacji" i "kredyt zaufania" dla Trumpa

Źródło:
TVN24

Mette Frederiksen, szefowa duńskiego rządu, złoży wizytę na początku kwietnia na Grenlandii. "Mam ogromny szacunek dla sposobu, w jaki społeczność grenlandzka i jej politycy radzą sobie z ogromną presją wywieraną na Grenlandię" - podkreśliła Frederiksen w oświadczeniu.

Premierka Danii odwiedzi Grenlandię

Premierka Danii odwiedzi Grenlandię

Źródło:
tvn24.pl

Nie wyprzedzaj, strzelaj tylko w określonych sytuacjach i rób wszystko, żeby nikomu się nic nie stało. Jeżeli nie da się inaczej, czekaj, aż koledzy przyjadą z odsieczą. I raportuj, nawet jeżeli masz pędzić motocyklem, kierując jedną ręką - m.in. takie obowiązki spadają na policjanta, który rozpoczyna pościg za przestępcą. Ostatnio nagranie ze spektakularnego pościgu przez zatłoczone miasto pokazała krakowska policja. Czy tak to powinno wyglądać?

Na krawędzi. Co policjant ma robić w czasie pościgów i dlaczego ma być ich mniej

Na krawędzi. Co policjant ma robić w czasie pościgów i dlaczego ma być ich mniej

Źródło:
tvn24.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Wypadek w Gdańsku. 13-latka spadła z dachu pustostanu. Na miejscu policjanci zastali cztery inne nastolatki. Poszkodowaną przetransportowano do szpitala.

13-latka spadła z dachu pustostanu w Gdańsku

13-latka spadła z dachu pustostanu w Gdańsku

Źródło:
TVN24

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance i czołowi doradcy namawiali Donalda Trumpa, by zwolnił swojego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Michaela Waltza po aferze z przypadkowym dodaniem dziennikarza do dyskusji na Signalu o planowanym ataku w Jemenie - podał portal Politico za swoimi źródłami. - Na razie go zostawią, ale pozbędą się go za kilka tygodni - mówiła osoba zaznajomiona ze sprawą.

Co dalej z Waltzem po aferze z Signalem? "Na razie go zostawią"

Co dalej z Waltzem po aferze z Signalem? "Na razie go zostawią"

Źródło:
PAP

Od 1 lipca będziemy mogli leczyć endometriozę na NFZ - zapowiedziała podczas debaty o endometriozie "Taka twoja uroda" w TVN24 GO ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Mówiła też, że powstanie centrum leczenia endometriozy. Debatę można obejrzeć w TVN24 GO.

Ministra zdrowia: leczenie endometriozy będzie finansowane z NFZ

Ministra zdrowia: leczenie endometriozy będzie finansowane z NFZ

Źródło:
TVN24

Po doniesieniach o brakach jajek w sklepach spożywczych w Stanach Zjednoczonych, we Francji również zaczyna ich brakować - przekazał w sobotę dziennik "Le Monde". Przyczyną jest w dużej mierze efekt paniki, który nastąpił, gdy sieć obiegły zdjęcia pustych regałów sklepowych w USA, ale też epidemia ptasiej grypy.

Najpierw USA, teraz brak jajek dotknął też Francję. "Napięcie wzrosło"

Najpierw USA, teraz brak jajek dotknął też Francję. "Napięcie wzrosło"

Źródło:
PAP

W kraju ołomunieckim na wschodzie Czech został wprowadzony stan zagrożenia. Powodem jest katastrofa kolejowa sprzed miesiąca, na skutek której doszło do wycieku trującej substancji. Rząd Czech mówi o największym tego typu skażeniu na świecie.

Obawy o skażenie miesiąc po katastrofie. Wprowadzają stan zagrożenia

Obawy o skażenie miesiąc po katastrofie. Wprowadzają stan zagrożenia

Źródło:
PAP

Polska jest drugim największym rynkiem zbytu Thermomiksa, wielofunkcyjnego i kosztownego robota kuchennego. Ale to niejedyny sprzęt, który zdobywa polskie kuchnie. W kolejce są między innymi airfryery, czyli beztłuszczowe frytkownice. - Kupując robota kuchennego czy inne sprzęty, tak naprawdę kupujemy obietnicę: będziemy mieli więcej czasu, zjemy w domu dania jak w restauracji, bardziej sprawiedliwie podzielimy obowiązki domowe. Czy tak rzeczywiście jest? Nie zawsze - stwierdza Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Źródło:
tvn24.pl
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium