Trzy polskie filmy: "Zjednoczone Stany Miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego powalczą o nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej. Obok nich staną również dwie koprodukcje z udziałem polskich filmowców i dotacją PISF-u. Wśród 50 tytułów wybranych z całej Europy są tak świetne produkcje jak "Julietta" Pedro Almodovara", "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona z oscarową kreacją Brie Larson czy "Boska Florence" Meryl Streep. Nominacje ogłoszone zostaną 5 listopada w Sewilli.
Europejska Akademii Filmowej ogłosiła dziś tytuły 50 filmów, które ubiegać się będą o nominację do tegorocznej nagrody EFA. Organizatorzy podkreślili, że lista ta pokazuje wielką różnorodność kina europejskiego.
Dwa z polskich filmów, które trafiły do szczęśliwej 50-tki, mają na koncie mnóstwo nagród i udział w międzynarodowych festiwalach na obu półkulach. Mowa o nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na Berlinale filmie Tomasza Wasilewskiego "Zjednoczone Stany Miłości" oraz o obsypanej nagrodami baśni fantasy "Córki dancingu" debiutantki Agnieszki Smoczyńskiej, wyróżnionej m.in. Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu na Sundance czy nagrodą za najlepszy debiut na festiwalu w Gdyni. Z kolei "Obce niebo" dojrzalszego znacznie reżysera Dariusza Gajewskiego wyróżniono m.in. nagrodą za najlepszą role kobiecą dla Agnieszki Grochowskiej również na gdyńskim festiwalu.
Ponad 3000 członków Europejskiej Akademii Filmowej będzie w najbliższym czasie wybierać kandydatów i kandydatki do nominacji w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser/reżyserka, najlepszy aktor, najlepsza aktorka oraz najlepszy scenariusz.
Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych zostaną ogłoszone 5 listopada podczas Festiwalu Filmowego w Sewilli. Nominacji będzie w sumie 25.
O miłości i innych demonach
Dwa z polskich filmów to kompletnie różne opowieści o miłości, choć nie tylko. W nagrodzonym w Berlinie obrazie Wasilewskiego, z akcją osadzoną w czasach ustrojowej transformacji, bohaterkami są cztery kobiety z miasteczka na prowincji, które chcą zmienić swoje życie i próbują dopasować się do nowej rzeczywistości. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką - prowincjonalną królową piękności. Iza, jej siostra, jest zaś dyrektorką szkoły, która wdaje się w romans z ojcem jednej z uczennic. Pracując nad filmem, jeszcze na etapie zdjęć, Wasilewski mówił, że nawiązuje w nim do tego, co on sam, wówczas jako dziecko, zapamiętał z tamtego okresu, obserwując swoją mamę i jej koleżanki.
Do czasu dzieciństwa wraca też reżyserka "Córek dancingu", jednego z najbardziej szalonych, odważnych i brawurowych rodzimych debiutów ostatniej dekady. Smoczyńska w konwencji po części baśniowej, po trosze realistycznej, serwuje nam niezwykły musical z elementami horroru i sensacji. Feeria barw wymieszana z przaśną rzeczywistością końca PRL-u i świata nocnych dancingów widzianych oczami dziecka, czyni tamten smutny świat wręcz egzotycznym. Do niego właśnie trafiają dwie syreny, których problemy uczuciowe niczym nie różnią się od normalnych ludzi, typowych nastolatek. Zdradzona miłość i kara za ową zdradę zamiast melodramatycznego tonu mają jednak bardziej ton ironiczny, ani przez moment nie pozbawiony humoru i oryginalności.
Kompletnie innym filmem, choć również krążącym wokół tematu miłości (tym razem do dziecka) jest z kolei "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego. Para polskich imigrantów nie potrafi odnaleźć się w Szwecji. Z powodu serii nieporozumień i drobnych kłamstw tamtejsza pomoc społeczna, chwilami kuriozalna w fetowaniu wyroków, odbiera im ukochaną córkę. Oparty na faktach obraz noszący cechy kina społecznego sprawdza się również jako thriller, choć nie porywa oryginalnością jak pamiętny kinowy debiut Gajewskiego "Warszawa".
Laureatów tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych poznamy 10 grudnia - tym razem gala odbędzie się w Polsce, we Wrocławiu.
Przypomnijmy, że przed dwoma laty wszystkich konkurentów pokonała, znaczna przewagą głosów, zdobywając niemal wszystkie najważniejsze Europejskie Nagrody Filmowe "Ida" Pawła Pawlikowskiego - dla najlepszego filmu, reżysera, scenarzystów, nagrodę publiczności oraz za zdjęcia dla Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego.
Lista wybranych tytułów z 50 filmów
"Zjednoczone stany miłości", reż. Tomasz Wasilewski (Polska, Szwecja)
"24 tygodnie", reż. Anne Zohra Berrached (Niemcy)
"Mając 17 lat", reż. Andre Techine (Francja)
"Córki dancingu", reż. Agnieszka Smoczyńska (Polska)
"Elle", reż. Paul Verhoeven (Francja, Niemcy)
"Boska Florence", reż. Stephen Frears (Wielka Brytania)
"Egzamin", reż. Cristian Mungiu (Rumunia, Francja, Belgia)
"Ja, Daniel Blake", reż. Ken Loach (Wielka Brytania, Francja)
"Ja, Olga Hepnarova", reż. Tomáš Weinreb, Petr Kazda (Czechy, Polska, Słowacja, Francja)
"Julieta", reż. Pedro Almodóvar (Hiszpania)
"Zagubieni", reż. Petr Zelenka (Czechy)
"Pokój", reż. Lenny Abrahamson (Irlandia, Kanada)
"Sieranevada", reż. Cristi Puiu (Rumunia, Francja)
"Obce niebo", reż. Dariusz Gajewski (Polska, Szwecja)
"Sufrażystka", reż. Sarah Gavron (Wielka Brytania)
"Komuna", reż. Thomas Vinterberg (Dania, Szwecja, Holandia)
"Toni Erdmann", reż. Maren Ade (Niemcy, Austria)
Autor: Justyna Kobus / Źródło: PISF, EAF, tvn24.pl