Nagrodzony Oscarem film "Nawalny" w TVN24 GO

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl
Film dokumentalny "Nawalny" w niedzielę w TVN24
Film dokumentalny "Nawalny" w niedzielę w TVN24Materiały prasowe
wideo 2/2
Materiały prasoweFilm dokumentalny "Nawalny" w niedzielę w TVN24

Nagrodzony Oscarem film "Nawalny" Daniela Rohera można oglądać w TVN24 GO. Reżyser dokumentu towarzyszył najpoważniejszemu wrogowi politycznemu Władimira Putina, jego rodzinie i zespołowi współpracowników od wyjścia z niemieckiego szpitala do momentu aresztowania w Rosji. Producentem obrazu jest Warner Bros. Discovery.

OGLĄDAJ FILM "NAWALNY" W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
"Nawalny". Film dokumentalny
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Daniel Roher pokazuje zarówno Aleksieja Nawalnego, jak i jego najbliższe otoczenie, które uczestniczy w opowiadaniu historii opozycjonisty. Film już zdobył wiele nagród - był między innymi wielkim wygranym festiwalu Sundance - a w poniedziałek nad ranem polskiego czasu zdobył także najważniejszą z nagród w przemyśle filmowym - Oscara, czyli Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

OSCARY 2023. ZOBACZ LISTĘ NAGRODZONYCH >>>

Nawalny w Niemczech

Twórcy towarzyszyli Nawalnemu w jego kryjówce w niemieckim Schwarzwaldzie, gdzie w drugiej połowie 2020 roku dochodził do siebie po leczeniu w berlińskiej klinice, po próbie otrucia go nowiczokiem.

Czytaj też: Dokument o Aleksieju Nawalnym największym wydarzeniem festiwalu Sundance

Reżyser, oprócz rozmów z opozycjonistą, sięga po archiwalne wypowiedzi i wpisy w mediach społecznościowych. Widzimy, jak Aleksiej Nawalny dzwoni do zamachowców i pyta ich, dlaczego chcieli go zabić. Żeby zdobyć kontakty niezbędne do poznania odpowiedzi, wykorzystuje zasoby darknetu.

Większość jego rozmówców odkłada słuchawkę, ale jeden niespodziewanie decyduje się odpowiedzieć na pytania. Rozmowa telefoniczna trwa około 50 minut.

Kadr z filmu "Nawalny". Opozycjonista w samolocie do RosjiMateriały prasowe

"Największy wróg Kremla"

W filmie historię jednego z największych wrogów Kremla opowiadają też jego żona Julia, przez twórców nazywana "stalową Julią" z uwagi na jej spokój, 21-letnia córka Daria, studentka uniwersytetu w Kalifornii, Christo Grozjew - bułgarski dziennikarz śledczy, ekspert w dziedzinie mediów i inwestor medialny oraz współpracownica Nawalnego w Fundacji Walki z Korupcją Marija Piewczich.

Film dokumentalny "Nawalny" - zdjęcia z planu
Film dokumentalny "Nawalny" - zdjęcia z planuMateriały promocyjne

Jak podkreślają krytycy, film udowadnia, jak bardzo Kreml obawia się Nawalnego. Choć kończy się aresztowaniem opozycjonisty i zesłaniem do kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim, "daje nadzieję na jaśniejszą przyszłość Rosji". Dzieje się tak za sprawą niezłomnej postawy bohatera filmu, pewności siebie towarzyszącej jego poczynaniom.

Lot do Rosji

Nawalny odsiaduje w Rosji wyrok 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Został skazany za rzekomą "defraudację" i obrazę sądu. Dla zachodniego świata jasne jest, że dowody zostały spreparowane przez skorumpowany rząd Putina. W więzieniu Nawalny jest prześladowany i szykanowany. Przeszedł strajk głodowy.

Aleksiej Nawalny z żoną. Kadr z filmu "Nawalny"materiały prasowe

Dlaczego, zdając sobie sprawę z zagrożenia, w styczniu 2021 roku Nawalny zdecydował się wsiąść do samolotu lecącego z Berlina do Moskwy? Daniel Roher stara się odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że opozycjonista poświęcił małżeństwo, wolność, naraża zdrowie i życie w walce o swoje wartości i własną wizję Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości