Zwiastun nominowanego do Oscara filmu "Sukienka"Warszawska Szkoła Filmowa
Oscary 2022 - czyli wielkie święto kinematografii - rozpoczęły się o godzinie 2 polskiego czasu. Na liście nominowanych były polskie akcenty. W kategorii najlepszy krótkometrażowy film fabularny znalazła się "Sukienka" Tadeusza Łysiaka, a Janusz Kamiński miał szansę na swojego trzeciego Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia. W obu przypadkach statuetki trafiły niestety w inne ręce. "Sukienka" uległa "Długiemu pożegnaniu", a za najlepsze zdjęcia nagrodzono Greiga Frasera za "Diunę".
i
Relacja odświeża się automatycznie
5:57
Dziękujemy serdecznie za wspólną relację.
5:52
Pełna lista laureatów Oscarów:
Najlepszy film: "CODA" Najlepsza reżyseria: Jane Campion "Psie pazury" Najlepszy aktor w roli głównej: Will Smith "King Richard: Zwycięska rodzina" Najlepsza aktorka w roli głównej: Jessica Chastain "Oczy Tammy Faye" Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Troy Kotsur "CODA" Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Ariana DeBosse "West Side Story" Najlepsze zdjęcia: Greig Fraser "Diuna" Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy: "Drive My Car" Japonia Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Wycieraczka przedniej szyby" Najlepsze kostiumy: "Cruella" Najlepszy krótkometrażowy film fabularny: "Długie pożegnanie" Najlepsza muzyka do filmu: "Diuna" Najlepszy dźwięk: "Diuna" Najlepszy scenariusz adaptowany: Sian Heder "CODA" Najlepszy scenariusz oryginalny: Kenneth Branagh "Belfast" Najlepszy pełnometrażowy film animowany: "Nasze magiczne Encanto" Najlepszy film dokumentalny: "Summer of Soul" Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "The Queen of Basketball" Najlepszy montaż: "Diuna" Najlepsza charakteryzacja: "Oczy Tammy Faye" Najlepsza scenografia: "Diuna" Najlepsza piosenka: "No Time To Die" z "Nie czas umierać"
5:34
"CODA" najlepszym filmem roku!
5:34
Lady Gaga i Liza Minnelli wręczą najważniejszą nagrodę wieczoru.
5:27
A Oscara otrzymuje Jessica Chastain za rolę w "Oczy Tammy Faye".
"Oczy Tammy Faye" - zwiastun
5:24
Schumer: w czasie gdy w Ukrainie trwa ludobójstwo, a kobiety tracą wszystkie swoje prawa, Anthony Hopkins wręczy Oscara dla najlepszej aktorki.
5:22
Amy Schumer: Czy coś mnie ominęło? Bo atmosfera jakaś inna.
5:21
Przed nami Oscar dla najlepszej aktorki w roli głównej. Co ciekawe, cała piątka nominowana to aktorki, które zagrały w filmach, które nie znalazły się wśród nominowanych w kategorii najlepszy film.
5:15
Smith jest zalany łzami. Odbierając nagrodę podziękował rodzinie Williams, za powierzenie mu swojej historii. Przeprosił Akademię i pozostałych nominowanych za incydent.
5:11
Oscar trafia w ręce Willa Smitha za rolę w filmie "King Richard: Zwycięska rodzina".
5:08
Gwiazdy "Pulp Fiction" przedstawią zwycięzcę w kategorii najlepszy aktor w głównej roli.
5:02
Jane Campion najlepszą reżyserką. Nowozelandzka legenda zapisała się do historii jako pierwsza kobieta dwukrotnie nominowana w tej kategorii. Po raz pierwszy dwa lata z rzędu Oscar trafia w ręce kobiet. W ubiegłym roku tryumfowała Chloe Zhao.
4:57
Kevin Costner wręczy Oscara w kategorii najlepsza reżyseria.
4:54
Billie Eilish i Finneas otrzymują Oscara za najlepszą piosenkę.
4:50
Przed nami kategorie: najlepsza piosenka oraz najlepsza reżyseria.
4:40
Producenci gali wspomnieli tych, którzy odeszli w minionym roku. Tegoroczne "In Memoriam" utrzymane zostało w gospelowej estetyce. Dzięki temu, udało się oddać cześć wspaniałym ludziom, którzy zmarli, w bardzo niezwykły i czuły sposób.
4:37
Akademia przypomina jedną z najlepszych trylogii w historii, czyli "Ojca chrzestnego" z okazji 50-lecia premiery pierwszej części. Na scenie pojawili się Francis Ford Coppola, Al Pacino i Robert De Niro. Coppola swoje wystąpienie zakończył słowami: "Niech żyje Ukraina!".
4:34
Wiele wskazuje, że incydent związany z Rockiem i Smithem nie był częścią scenariusza.
4:31
A Oscara otrzymał Questlove za film "Summer of Soul".
4:30
Chris Rock, który miał przedstawić nominowanych w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, w pewnym momencie zażartował z Jady Pinkett Smith. To rozłościło jej męża Willa Smitha, który podszedł do Rocka i go spoliczkował. Następnie dwukrotnie Smith krzyknął do Rocka: przestań do k***y mówić o mojej żonie!
Incydent między Chrisem Rockiem a Willem Smithem
4:14
A na scenie Billie Eilish i Finneas z piosenką "No Time To Die" z filmu "Nie czas umierać". Billie Eilish jest najmłodszą w historii wykonawczynią piosenki przewodniej do filmów z bondowskiej serii.
Billie Eilish śpiewa dla Jamesa Bonda. Piosenka "No Time To Die"
4:04
A nagroda trafia w ręce Sian Heder, autorki i reżyserki filmu "CODA".
Zwiastun filmu "CODA"
4:03
Shawn Mendes i Tracee Ellis Ross ogłoszą twórcę bądź twórczynię najlepszego scenariusza adaptowanego.
4:00
A doceniony został Kenneth Branagh za scenariusz do filmu "Belfast".
4:00
Gwiazdy "Juno" w tym Elliot Page wręczą Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny.
3:58
Wanda Sykes wyszła w przebraniu filmowego Richarda Williamsa ("King Richard: Zwycięska rodzina"), Regina Hall jako Tammy Faye, a Amy Schumer pojawiła się jako Spiderman.
3:48
To druga statuetka w dorobku Beavan. W 1986 roku docenioną ją jako współautorkę kostiumów do "Pokoju z widokiem" Jamesa Ivory'ego.
3:46
A Oscara otrzymuje Jenny Beavan za "Cruellę".
3:44
Teraz poznamy zwycięzcę w kategorii najlepsze kostiumy.
3:38
Akademia wyraziła słowa wsparcia narodowi ukraińskiemu. Wyświetlony został komunikat, w którym wezwano wszystkich, by pomagali w każdy możliwy sposób walczącym o wolność Ukraińcom.
3:36
Reba McEntire śpiewa piosenkę "Somehow You Do" z filmu "Four Good Days". Piosenka ta przyniosła 13. nominację do Oscara jej autorce - Diane Warren.
3:32
"Drive My Car" najlepszym filmem międzynarodowym.
3:21
A Oscara otrzymuje Kotsur, który jest pierwszym głuchym mężczyzną, docenionym Nagrodą Akademii w kategoriach aktorskich. Pierwszą osobą głuchą, docenioną Oscarem w kategoriach aktorskich była Marlee Matlin, uhonorowana w 1986 roku za główną rolę w filmie "Dzieci gorszego Boga".
3:18
Tu faworytem jest Troy Kotsur za rolę w filmie "CODA".
3:18
Youn Yuh Jung, ubiegłoroczna laureatka Oscara za rolę drugoplanową, wręczy Nagrodę Akademii najlepszemu aktorowi w roli drugoplanowej.
3:13
Scenę przejmuje legendarna Wanda Sykes.
3:03
A Oscara otrzymują twórcy "Naszego magicznego Encanto".
3:02
Teraz poznamy zwycięzcę w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany.
2:59
Sebastian Yatra śpiewa "Dos Oruguitas" z filmu "Nasze magiczne Encanto" - jedną z pięciu nominoiwanych piosenek w tym roku.
2:52
W związku z 60. rocznicą premiery pierwszego filmu z serii bondowskiej, Akademia postanowiła przypomnieć, ogromny wpływ tej serii na współczesną kinematografię.
2:47
Oscar za najlepsze efekty specjalne otrzymują twórcy efektów do "Diuny": Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor, Gerd Nefzer.
2:39
Statuetka wędruje w ręce Greiga Frasera za zdjęcia do "Diuny".
"Diuna. Część pierwsza", reż. Denis Villeneuve (2021) - zwiastun filmu
2:37
A przed nami Oscar w kategorii najlepsze zdjęcia.
2:24
Jednak statuetkę otrzymuje Ariana DeBose za rolę w "West Side Story" - faworytka w tej kategorii. DeBose jest pierwszą aktorką otwarcie queerową, która uhonorowana została Oscarem. W podziękowaniu zwróciła się do Rity Moreno, która za tę samą rolę nagrodzona została dokładnie 60 lat temu.
2:21
Nasze serce skradła Judi Dench w filmie "Belfast".
2:20
Teraz poznamy najlepszą aktorkę w roli drugoplanowej.
2:19
Oznacza to, że na prowadzenie w oscarowym rankingu wysunęła się "Diuna", która ma już cztery statuetki.
2:18
W pozostałych kategoriach, które nie znalazły się w czasie transmisji telewizyjnej trafiły: Najlepsza muzyka do filmu: "Diuna" Najlepszy dźwięk: "Diuna" Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "The Queen of Basketball" Najlepszy montaż: "Diuna" Najlepsza charakteryzacja: "Oczy Tammy Faye" Najlepsza scenografia: "Diuna" Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Wycieraczka przedniej szyby".
2:08
Akademia opublikowała wyniki w kategoriach, których nie będzie w trakcie transmisji. Niestety, "Sukienka" uległa faworytowi w tej kategorii: "Długiemu pożegnaniu" w reżyserii Aneila Kariego.
2:03
Jedna z najwybitniejszych przedstawicielek muzyki rozrywkowej, śpiewa utwór "Be Alive" w zupełnie nowej aranżacji w towarzystwie orkiestry oraz chóru.
2:01
Siostry Williams otwierają galę, które zapowiadają występ Beyonce.
1:51
Po raz pierwszy w historii prowadzenie gali przekazano w ręce trzech pań. Gospodynie: Amy Schumer, Regina Hall oraz wybitna Wanda Sykes już za kilka minut powitają publiczność zebraną w Dolby Theatre.
Wanda Sykes
1:46
Jest też Anna Dzieduszycka, gwiazda nominowanej "Sukienki".
Anna Dzieduszycka
1:37
Uwagę skradła również aktorka Saniyya Sidney.
Saniyya Sidney
1:22
Will Packer - producent ceremonii - powiedział portalowi Variety, że Akademia Filmowa uhonoruje narodowi Ukrainy.
- Trzeba znaleźć równowagę w trakcie nocy takiej jak ta. Tu chodzi o zabawę i świętowanie. Myślę, że jako branża i jako społeczność, jesteśmy bardzo wdzięczni - w zasadzie powinniśmy być - że możemy przeżyć taką noc. Z pewnością znajdziemy sposób, aby zwrócić uwagę na burzliwe czasy, w jakich przyszło nam żyć oraz przekażemy uznanie dla narodu ukraińskiego - wyjaśnił.
1:06
Legendarna Rita Moreno - laureatka Oscara z 1962 roku za rolę w oryginalnej wersji "West Side Story" - prezentuje się na czerwonym dywanie zjawiskowo.
Rita Moreno
1:04
Steven Spielberg jest pierwszym filmowcem, który nominacje do Oscarów zdobywa już w sześciu różnych dekadach. Pierwszą nominację otrzymał w 1978 roku za rezyserię "Bliskich spotkań trzeciego stopnia".
Steven Spielberg z żoną Kate Capshaw
0:52
Piękna i piekielnie utalentowana Jessica Chastain rolą w "Oczy Tammy Faye" zdobyła trzecią w karierze nominację do Oscara.
Jessica Chastain
0:46
Ceremonia zapowiada się równie smacznie z perspektywy muzycznej. Zobaczymy między innymi Beyonce i Billie Eilish, obie nominowane do Oscara w kategorii najlepsza piosenka. Obie artystki mają pierwsze nominacje oscarowe: Beyonce za piosenkę do filmu "King Richard: Zwycięska rodzina"; Billie Eilish za piosenkę do bondowskiego filmu "Nie czas umierać".
0:41
Cały czas uzupełniamy naszą galerię zdjęć z czerwonego dywanu.
Oscary 2022. Gwiazdy na czerwonym dywanie
0:39
Więcej zakulisowych ciekawostek oscarowych znajdziecie Państwo tutaj.
0:36
Na tegorocznej liście nominowanych znalazły się "rodziny". W kategoriach aktorskich mamy Penelope Cruz (nominowana za główną rolę w "Matkach równoległych" Pedra Almodovara) oraz jej męża Javiera Bardema (nominowanego za rolę w "Luci i Desi" Aarona Sorkina). Cruz i Bardem są małżeństwem od 2010 roku. Natomiast Kirsten Dunst i jej partner życiowy Jesse Plemons, którzy są razem od 2017 roku i są rodzicami dwójki dzieci, nominowani są za role drugoplanowe.
0:22
W tym roku najwięcej - 12 - nominacji zdobył najnowszy film Jane Campion "Psie pazury". Nowozelandzka legenda filmowa jest pierwszą w historii kobietą nominowaną dwukrotnie do Oscara w kategorii najlepsza reżyseria. Campion ma w dorobku Oscara za scenariusz do filmu "Fortepian" z 1993 roku.
Jane Campion
0:19
Oczywiście, czekamy aż na czerwonym dywanie pojawi się polska reprezentacja, czyli twórcy krókometrażowej "Sukienki". W Hollywood są między innymi reżyser i scenarzysta filmu Tadeusz Łysiak, jego gwiazda - Anna Dzieduszycka oraz producent Maciej Ślesicki.
0:03
Diane Warren, która na koncie ma 13 nominacji do Oscara w kategorii najlepsza piosenka, nie została jeszcze doceniona przez akademików. Warren jest jedną z najwybitniejszych żyjących amerykańskich twórczyń piosenek. Czy "13" będzie dla niej szczęśliwa? Okaże się to niebawem.
Diane Warren
23:58
Wspaniała i legendarna Jamie Lee Curtis na czerwonym dywanie.
Jamie Lee Curtis
23:54
Dobry wieczór! Rozpoczynamy naszą relację z 94. ceremonii wręczenia Oscarów. Na czerwonym dywanie przed hollywoodzkim Dolby Theatre pojawiają się pierwsze gwiazdy.
Oscary 2022 - czyli 94. ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej AMPAS - po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 wracają z tradycyjnym dla siebie rozmachem. Przy produkcji tegorocznej gali pracuje łącznie 5 tysięcy osób, z czego sam specjalny sztab covidowy skupia 70 osób, które między innymi nadzorowały wykonanie ponad 14 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Wszyscy zaproszeni goście muszą przedstawić zaświadczenie o szczepieniu oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.
Na tegorocznej liście nominowanych mamy polskie akcenty. Krótkometrażowy film fabularny "Sukienka" Tadeusza Łysiaka znalazł się wśród nominowanych w kategorii najlepszy krótkometrażowy film fabularny. Natomiast Janusz Kamiński ma szansę na swego trzeciego Oscara. Autor zdjęć do filmu "West Side Story" zdobył w karierze łącznie siedem nominacji za zdjęcia. Co ciekawe, sześć z tych nominacji są za zdjęcia do filmów Stevena Spielberga. W 2008 roku nominowany był za zdjęcia do "Motyla i skafandra" Juliana Schnabela.
Niestety, podczas transmisji nie zobaczymy wręczenia statuetek w ośmiu kategoriach: najlepszy krótkometrażowy film fabularny, najlepszy dokument krótkometrażowy, najlepsza krótkometrażowa animacja, najlepszy montaż, najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia, najlepszy dźwięk oraz najlepsza muzyka. W tym roku Akademia zdecydowała, że te nagrody wręczone zostaną w "czasie przedantenowym", tłumacząc, że w ten sposób chcą uatrakcyjnić transmisję. Na taki krok zdecydowano się po tym, jak ubiegłoroczna gala przyciągnęła najniższą od dekad widownię przed telewizorami.
Po raz pierwszy w historii gospodyniami wieczory będą trzy aktorki i komiczki: Amy Schumer, Regina Hall oraz legendarna Wanda Sykes. Wielka ceremonia odbędzie się po raz kolejny w hollywoodzkim Dolby Theatre, którego widownię może zapełnić 3400 osób.