Nie tylko "Zimna wojna". Historyczne nominacje do Oscarów

Oscarowa gala nie będzie miała swojego prowadzącego (wideo z dn. 05.02.2019)Shutterstock

Tegoroczne oscarowe rozstrzygnięcie może być pod wieloma względami historyczne. Po raz pierwszy szansę na nagrodę Akademii Filmowej mają rdzenna Amerykanka i film o superbohaterach. Wyjaśniamy, dlaczego tegoroczna lista nominowanych jest wyjątkowa.

RELACJA NA ŻYWO Z 91. CEREMONII WRĘCZENIA OSCARÓW W TVN24.PL W NIEDZIELĘ 24 LUTEGO OD GODZINY 23.50

Chociaż ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się po raz 91., to ciągle na naszych oczach tworzy się historia tych nagród. Już sama lista nominacji z wielu powodów jest w tym roku niezwykła.

Najgłośniej mówi się o nominacji dla "Czarnej pantery" w kategorii najlepszy film. Jest to pierwsza w historii produkcja o superbohaterach ze świata komiksów, która znalazła się wśród kandydatów do najważniejszego Oscara. Jednak trzeba pamiętać, że w 1931 roku wśród kandydatów do kategorii Outstanding Production (ekwiwalent obecnego najlepszego filmu) znalazł się film "Skippy". Scenariusz do filmu Normana Tauroga powstał na podstawie krótkich historyjek rysunkowych, publikowanych w prasie.

"Zimna wojna" dołącza do historycznej listy

Z perspektywy polskiej kinematografii mieliśmy już wiele filmów nominowanych do Nagród Akademii, ale "Zimna wojna" jest pierwszym filmem polskiego twórcy, w którym dominuje język polski, z szansą na trzy statuetki.

Wcześniej był francuskojęzyczny "Trzy kolory: Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego, który nominowany był w 1995 roku w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy scenariusz i najlepsza reżyseria. Później był anglojęzyczny "Pianista", który w 2003 roku na siedem kategorii zdobył trzy Oscary (reżyseria, najlepszy aktor i najlepszy scenariusz).

Gdyby Pawlikowski, który nominowany jest za reżyserię, otrzymał w tej kategorii statuetkę, byłby drugim polskim twórcą (po Polańskim) z tą nagrodą. Warto jednak dodać, że po raz pierwszy zdarzyło się tak, że dwóch twórców, których filmy nominowane są w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (Pawlikowski z "Zimną wojną" i Alfonso Cuaron z meksykańską "Romą") mają szansę w kategorii reżyserskiej.

Zwiastun filmu "Zimna wojna"Opus Film

Autor zdjęć do "Zimnej wojny" - Łukasz Żal po raz drugi został doceniony przez amerykańskich "akademików". W 2015 roku wspólnie z Ryszardem Lenczewskim nominowani byli za "Idę".

Żal o nagrodę za najlepsze zdjęcia walczy w tym roku z Alfonso Cuaronem ("Roma"), Calebem Deschanelem ("Werk ohne Autor"), Matthew Libatique’iem ("Narodziny gwiazdy") oraz z Robbiem Ryanem ("Faworyta").

W tej kategorii po raz pierwszy od 1966 roku znalazły się dwa czarno-białe filmy jednocześnie. Tylko od 1967 roku, kiedy zniesiono podział kategorii za zdjęcia za filmy kolorowe i czarno-białe, zaledwie 15 filmów czarno-białych zdobyło nominacje za zdjęcia.

Cuaron w elitarnym gronie

Wspomniany Cuaron, którego "Roma" - podobnie jak "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa - zdobyła najwięcej, bo 10 nominacji - sam ma szanse na cztery Oscary. Jest zarazem piątą osobą w historii, której nazwisko w tym samym roku znalazło się w czterech kategoriach (reżyseria, scenariusz, zdjęcia i najlepszy film). Wcześniej udało się to Orsonowi Wellesowi, który za "Obywatela Kane'a", który znalazł się wśród nominowanych w kategoriach: najlepszy film (jako producent), najlepszy aktor, najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz (w tej kategorii odebrał statuetkę wspólnie z Hermanem J. Mankiewiczem). Cztery nominacje w różnych kategoriach w jednym roku zdobył też Warren Beatty ("Niebiosa mogą zaczekać", 1979 r. oraz "Czerwoni", 1982 r.; w obu przypadkach za: scenariusz, reżyser, najlepszy aktor i najlepszy film; ostatecznie zdobył tylko Oscara za reżyserię "Czerwonych").

Ten sukces powtórzyli Ethan Coen i Joel Coen za film "To nie jest kraj dla starych ludzi". Zdobyli trzy statuetki: za najlepszy film, za reżyserię i scenariusz. Pod pseudonimem Roderick Jaynes nominowani byli jeszcze za montaż.

Amerykańska Akademia Filmowa przypomina również, że kompozytor Alan Menken w 1992 roku zdobył cztery nominacje w dwóch muzycznych kategoriach za "Piękną i bestię" (trzy różne piosenki i ścieżka muzyczna, ostatecznie zdobył dwie statuetki, a w sumie na koncie ma osiem Oscarów).

"Roma" zdobywając 10 nominacji wyrównała rekord "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka" z 2000 roku, stając się drugim nieanglojęzycznym filmem z taką liczbą nominacji. Jest również dziesiątym filmem nieanglojęzycznym wśród nominowanych najlepszych filmów i piątym, który w tym samym roku znalazł się wśród nominowanych najlepszych filmów i najlepszych filmów nieanglojęzycznych. Wcześniej były to: "Z" (1969 r.), "Życie jest piękne" (1998 r.), "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (2000 r.) oraz "Miłość" (2012 r.). O ile każdy doceniony został Oscarem w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, żaden nie wygrał w najważniejszej kategorii.

"Narodziny gwiazdy" nominowane po raz czwarty

Wiele osób krytykowało fakt, że Bradley Cooper, który zadebiutował w roli reżysera, nie otrzymał nominacji reżyserskiej. "Narodziny gwiazdy" otrzymały aż osiem nominacji. Twórca filmu "Narodziny gwiazdy” jest 15. aktorem, który wyreżyserował dla siebie kreację wartą oscarowej nominacji. Znalazł się również w gronie dziewięciu debiutujących reżyserów, którym się to udało. Debiut Coopera jest czwartą w historii amerykańską wersją "Narodzin gwiazdy" (jest jeszcze bollywoodzka wersja z 2013 "Aashiqui 2"). Zarazem czwartą, która znalazła się na liście nominowanych. Łącznie wszystkie wersje "Narodzin gwiazdy" zebrały 26 nominacji.

Grający główne role Cooper i Lady Gaga, są trzecią parą odtwórców głównych bohaterów "Narodzin gwiazdy", która otrzymała nominacje w kategoriach aktorskich. Tym samym powtórzyli sukces Federica Marcha i Janet Gaynor z pierwszej wersji filmu oraz Jamesa Masona i Judy Garland z odsłony z 1954 roku. Jednak żadne z nich nie otrzymało Oscara za te role.

Fragment filmu "Faworyta"
Fragment filmu "Faworyta"Imperial Cinepix

Szansa Aparicio na historycznego Oscara

Wartymi uwagi są także kategorie aktorskie. Grająca główną rolę w "Romie” Yalitza Aparicio jest drugą w historii Nagród Akademii nominowaną za debiutancką rolę w nieanglojęzycznym filmie. Pierwszą debiutantką, która miała szansę na statuetkę dla najlepszej aktorki w nieanglojęzycznej produkcji była w 2005 roku Catalina Sandino Moreno - gwiazda filmu "Maria łaski pełna" w reż. Joshua Martsona.

Aparicio jest pierwszą rdzenną Amerykanką (jej ojciec wywodzi się z plemienia Misteków, matka - Trique), drugą Meksykanką (po Salmie Hayek) i czwartą latynoską (Fernanda Montenegro - 1998 rok, Salma Hayek - 2002 rok, Catalina Sandino Moreno - 2004 rok) nominowaną w kategorii najlepszej aktorki.

Co ciekawe, na 20 nominowanych w kategoriach aktorskich aż dziewięć osób znalazło się w tym gronie po raz pierwszy: Yalitza Aparicio, Olivia Colman, Marina de Tavira, Lady Gaga, Adam Driver, Sam Elliot, Richard E. Grant, Regina King i Rami Malek. Pięciu nominowanych ma już w dorobku Oscara aktorskiego: Mahershala Ali, Christian Bale, Sam Rockwell, Emma Stone i Rachel Weisz. Willem Dafeo i Sam Rockwell nominowani byli także w zeszłym roku w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy (Rockwell wygrał).

Lady Gaga jest pierwszą w historii nagród, która w jednym roku nominowana jest za główną rolę żeńską i piosenkę. Pierwszą, która w jednym roku miała szansę na statuetkę za piosenkę i w kategorii aktorskiej była Mary J. Blige. Piosenkarka, która zagrała i zaśpiewała w filmie "Mudbound", w zeszłym roku poza kategorią najlepsza piosenka, miała szansę na Oscara za drugoplanową rolę.

 "Narodziny gwiazdy" reż. Bradley Cooper
"Narodziny gwiazdy" reż. Bradley CooperWarner Bros Entertainment Polska

Rekordzistka wśród kostiumografek

Jedna z najwybitniejszych kostiumografek w historii Hollywood - Sandy Powell, która walczy o swojego czwartego Oscara - ponownie nominowana jest dwukrotnie w jednym roku.

Nominacje za kostiumy do "Faworyty" i do "Powrót Mary Poppins", sprawiły, że Powell na koncie ma już ich 14, co oznacza, że trafiła na szczyt listy najczęściej nominowanych do Oscara żyjących kostiumografów. Rekordzistką w tej dziedzinie pozostaje zmarła w 1981 roku Edith Head, która nominowana była 35 razy i zdobyła osiem nagród Akademii.

O tym, kto przejdzie do historii przekonamy się w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona/adso / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi. Co najmniej cztery osoby nie żyją. Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło z kolei Ukrainę o atak na internat.

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl