Debiut fabularny Piotra Domalewskiego "Cicha noc", jeden z najlepszych polskich filmów ubiegłego roku, znalazł się wśród pięciu tytułów, które zakwalifikowanych do Konkursu Głównego "Wytaczanie Drogi" Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera.
Organizatorzy 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie ogłosili pierwsze pięć tytułów, które powalczą o 100 tysięcy dolarów i Krakowską Nagrodę Filmową.
Polską kinematografię reprezentować będzie "Cicha noc" Piotra Domalewskiego z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej. Fabularny debiut Domalewskiego to poruszający komediodramat, momentami bardzo gorzki, ale równie prawdziwy. Domalewski z unikatowym dystansem sięga w swoim filmie po to, co "typowo polskie".
Akcja dzieje się w wigilię Bożego Narodzenia na głębokiej prowincji, gdzieś na północnym wschodzie Polski. Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza rodzinny dom. Z początku ukrywa prawdziwy powód wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w tej intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy zgodnie z polską tradycją na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.
"Cicha noc" zdobyła siedem nagród podczas ubiegłorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (w tym Złotego Lwa dla najlepszego filmu i nagrodę dla najlepszego aktora - Dawida Ogrodnika). Została również nominowana w 10 kategoriach Polskich Nagród Filmowych Orzeł 2018.
Andie MacDowell walczy z żałobą
W Krakowie zostanie pokazany także "Love After Love" Russella Harbaugha, w którym pobrzmiewają echa twórczości Johna Cassavetesa, ikony amerykańskiego kina niezależnego. Punktem wyjścia nie jest jednak życie, a śmierć. Dosięgła ona męża Suzanne (Andie MacDowell) oraz ojca dwóch dorosłych synów - Nicholasa i Chrisa.
Żałoba po stracie kogoś bliskiego przechodzi w pewnym momencie w próbę ułożenia sobie życia na nowo. Stajemy się świadkami nieudanych związków, bolesnych rozstań oraz niespełnionych zawodowych ambicji.
"Love After Love" pokazywany był w ramach konkursu głównego Tribeca Film Festival, gdzie wyróżniono operatora Chrisa Teague'a.
Świat kobiet, peruwiańskie objawienie i bogini wendety
Z kolei film "Montana" jest kolejnym dowodem na to, że Izrael to obecnie jedno z najciekawszych miejsce na filmowej mapie Europy.
Debiutantka Limor Shmila stworzyła intensywny, emocjonalny, ale i intymny portret kobiet, które nie godzą się, by być dłużej ofiarami. Jej bohaterki nie są bierne, a zamiast tego biorą sprawy w swoje ręce. Pełen pięknych ujęć obraz to opowieść o miłości, ale i związanych z nią trudnych moralnych wyborach.
Film pokazywany był w głównej sekcji prestiżowego festiwalu filmowego w Toronto.
Imponujące, majestatyczne krajobrazy peruwiańskiej wioski kontrastują w "Retablo" z emocjami, jakie kotłują się w głowie młodego bohatera. Peruwiański reżyser Alvaro Delgado Aparicio w swoim przenikliwym, nagrodzonym na ostatnim Berlinale debiucie udowadnia, że milczenie może czasem być dużo bardziej wymowne niż słowa.
"Retablo" święcił triumfy na ostatnim festiwalu filmowym w Berlinie - otrzymał tam między innymi nagrodę Teddy za najlepszą reżyserię debiutanckiego filmu o tematyce queerowej oraz Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii "Generation 14+".
"Revenge" to pełnometrażowy debiut Coralie Fargeat. Reżyserka wbija widzów w kinowe fotele, a doskonałe, pustynne zdjęcia autorstwa Robrechta Heyvaerta przywodzą na myśl stylistykę najnowszej części przygód Mad Maxa i Furiosy. Film ostro rozprawia się z toksycznymi męskimi postawami i nie mniej zgubnymi normami patriarchalnego systemu. Jej bohaterka bierze sprawy w swoje ręce i z bezbronnej ofiary na naszych oczach przemienia się w brutalną, żądną zadośćuczynienia za krzywdy "boginię wendety".
Pokazywany między innymi na TIFF "Revenge" w popularnym serwisie Rotten Tomatoes, w którym internauci oceniają zaprezentowane filmy, zyskał niebywały wynik 100 procent. Czy z równie wielkim entuzjazmem zostanie przyjęty w Krakowie?
Krakowskie święto kina
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera to jedna z największych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal programowo koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo, jak i formalnie, oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie.
Rok rocznie najważniejszą jego częścią jest Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi", w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową - 100 tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe jury. Gwarantowana przez festiwal nagroda należy do najwyższych na świecie.
Istotnym elementem programu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w których najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 tysięcy złotych.
Odkrywanie światowego kina
Poza kursami, w trakcie festiwalu prezentowanych jest ponad 100 filmów, z których większość to polskie premiery. Znajdują się w nich zarówno najnowsze festiwalowe odkrycia wypatrzone na rozlicznych imprezach międzynarodowych, jak i filmy nieco starsze, które nigdy nie weszły do kinowego obiegu w Polsce, a na Netia Off Camera, prezentowane są w sekcji "Nadrabianie Zaległości".
Co roku krakowscy widzowie mogą oglądać również filmy pogrupowane w specjalnych sekcjach tematycznych, podejmujące trudne, aktualne problemy kulturowe i społeczne - produkcje pochodzącego z konkretnych regionów geograficznych czy retrospektywy i pokazy filmów gości bieżącej edycji festiwalu.
11. edycja festiwalu Off Camera odbędzie się w Krakowie i potrwa od 27 kwietnia do 6 maja.
Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Robert Jaworski/Studio Munka/SFP