Kultura i styl

Film Romana Polańskiego w weneckim Konkursie Głównym

Kultura i styl


Najnowszy film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" znalazł się wśród 20 tytułów, które powalczą w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. To pierwszy film polskiego reżysera od 2015 roku. Wtedy naszą rodzimą kinematografię reprezentował Jerzy Skolimowski i jego "11 minut".

W czwartek organizatorzy weneckiego święta kina ogłosili listę 20 filmów, które zostały przyjęte do Konkursu Głównego. Jak podkreślono, wszystkie 20 fabuł swoją światową premierę będą mieć właśnie na włoskiej imprezie.

Na film otwarcia wyznaczono "The Truth" Koreedy Hirokazu, w którym grają Catherine Deneuve, Juliette Binoche i Ethan Hawke. Festiwal zamknie film Giuseppe Capotondiego "The Burnt Orange Heresy" z Elizabeth Debicki, Claesem Bangiem i Mickiem Jaggerem w rolach głównych.

Sam Konkurs Główny zapowiada się na prawdziwe starcie wybitnych twórców. Najnowsze filmy pokażą Roman Polański, Koreeda Hirokazu, Steven Soderbergh, Todd Phillips, Roy Andersson, Olivier Assatas, Mario Martone czy Pablo Larrain. Smuci jednak fakt, że wśród 20 filmów są tylko dwa, nakręcone przez kobiety.

Najdroższa tegoroczna francuska produkcja autorstwa Polaka

Po raz pierwszy od 2015 roku, kiedy to polską kinematografię reprezentował Jerzy Skolimowski z filmem "11 minut", do Konkursu Głównego zakwalifikowany został tytuł polskiego reżysera.

"Oficer i szpieg" to thriller, będący adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa i zarazem najdroższa francuska produkcja tego roku, której budżet wynosi ponad 25 milionów euro.

Film Polańskiego opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu - Georges Picquart (Jean Dujardin) - wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowia za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin oraz Louis Garrel. A towarzyszą im między innymi Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud. Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, który od "Pianisty" (nominacja do Oscara) stale współpracuje z Polańskim.

To trzeci film Polańskiego w weneckim konkursie. Poprzednio - w 2011 roku - pokazywał "Rzeź".

"Boże Ciało" Komasy w niezależnym konkursie

Innym polskim akcentem tegorocznego weneckiego święta kina jest zakwalifikowanie do konkursu Giornate degli Autori filmu Jana Komasy "Boże Ciało". Giornate degli Autori powstał w 2004 roku - jak piszą organizatorzy - "jako niezależne wydarzenie na obrzeżach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, wzorowanym na prestiżowej [sekcji - red.] Directors' Fortnight' festiwalu w Cannes".

Głównym celem Giornate degli Autori jest "zwrócenie uwagi na wysokowartościowe kino, w którym pokazywana jest także dbałość o każdy szczegół - zwłaszcza innowację, oryginalność i niezależność". Tegoroczna, szesnasta już edycja, startuje 28 sierpnia i potrwa do 7 września.

Światowa premiera filmu Jana Komasy odbędzie się w Wenecji 2 września, w polskich kinach "Boże Ciało" będzie można zobaczyć od 11 października, wcześniej weźmie udział w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Boże Ciało" to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat Bartosz Bielenia. Pozostałą część obsady dopełniają Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat, a także Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn oraz Leszek Lichota.

Lista filmów Konkursu Głównego 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

"The Truth" Hirokazu Koreeda "The Perfect Candidate" Haifaa Al-Mansour "About Endlessness" Roy Andersson "Wasp Network" Olivier Assayas "Marriage Story" Noah Baumbach "Guest of Honour" Atom Egoyan "Ad Astra" James Gray "A Herdade" Tiago Guedes "Gloria Mundi" Robert Guediguian "Waiting for the Barbarians" Ciro Guerra "Ema" Pablo Larrain "Saturday Fiction" Lou Ye "Martin Eden" Pietro Marcello "La Mafia Non E Piu Quella Di Una Volta" Franco Maresco "The Painted Bird" Vaclav Marhoul "Il Sindaco del Rione Sanita" Mario Martone "Babyteeth" Shannon Murphy "Joker" Todd Phillips "Oficer i szpieg" Roman Polański "The Laundromat" Steven Soderbergh "No. 7 Cherry Lane" Yonfan

Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gutek Film

Pozostałe wiadomości