10 dni najlepszych dokumentów z całego świata w Warszawie - ósma edycja (choć pod nową nazwą) Planet Doc rusza 6 maja. Program festiwalu został podzielony na sekcje, w których znajdzie coś dla siebie zarówno amator „Historii intymnych”, jak i poszukiwacz „Bohaterów wśród nas” czy studentka „Nauk politycznych”.
W tej ostatniej sekcji znalazł się m.in. „Chodorkowski” - portret byłego rosyjskiego oligarchy, który siedem lat temu był najbogatszym człowiekiem w Rosji, a dziś odsiaduje wyrok za korupcję, choć zdaniem wielu to kara za sprzeciwianie się władzy. Wydarzeniem będzie też pokaz „Zielonej rewolucji”, zrealizowanej w animowanej technice przypominającej oscarowy „Walc z Bashirem” rekonstrukcji rewolucji w Iranie w maju 2009 roku. Z kolei „Drugie Chelsea” używa meczu Szachtaru Donieck z Dynamo Kijów, żeby pokazać spotkanie wielkiej polityki i wielkich piłkarskich emocji kilka lat po Pomarańczowej Rewolucji.
Natomiast „Fabryka zdrowia” przygląda się nowoczesnej, kierującej się głównie kryterium opłacalności medycynie, a „Jak założyć własne państwo” - pomysłowym anarchistom.
„Bohaterowie są wśród nas”
Dział „Bohaterowie są wśród nas” przedstawia portrety ludzi ciekawych, nietypowych, żyjących z pasją – od czteroletniego „Małego maratończyka” przez 50-letniego „Mojego przyjaciela rykszarza” z Indii po stuletnią staruszkę z „Micky się kąpie”. Tu największą atrakcją będzie z pewnością „Życie Jane” o badaczce szympansów i ekolożce Jane Goodall, która też przyjeżdża do Warszawy specjalnie na festiwal i odpowie na pytania widzów.
Warto też zobaczyć wstrząsający dokument „Krew w twoim telefonie”, którego reżyser pokazuje niewolniczą pracę kongijskich robotników wydobywających metale, bez których Nokia, Sony Ericsson czy Apple nie mogłyby produkować swoich eleganckich i wielofunkcyjnych aparatów, bez których nie wyobrażamy sobie życia.
„Historie intymne”
Jak co roku, Doc Festival pokaże też „Historie intymne”. Ci, którym podobała się „Sala Samobójców”, mogą skonfrontować filmową fikcję z prawdziwą historią ludzi wybierających wirtualną rzeczywistość w „Życiu 2.0”, a widzowie „Wszystko w porządku” – porównać nominowaną do Oscara fabułę z opowieścią o dzieciach „Dawcy nieznanego”.
Popularnością będzie się też zapewne cieszyła sekcja „LSD: Love, Sex & Dreams”. Zobaczymy w niej m.in. „Orgię śmierci”, film tak zły, że aż dobry, oraz „Tata kręcił świńskie filmy”, dokument o założycielu popularnego w latach 70-tych gatunku sexploitation (kiczowatych erotycznych filmów), Stephenie Apostolo.
Konkursy, konkursy
Najlepsze dokumenty powalczą o nagrodę w konkursie Millenium. Są wśród nich wspomniane „Chodorkowski” i „Zielona rewolucja” oraz m.in. „Armadillo” – opowieść o żołnierzach z brytyjsko-duńskiej bazy w Afganistanie, „Katka”, czyli piętnaście lat życia czeskiej narkomanki, która wielokrotnie odbijała się od dna, czy „Męski erotyk”- filmowa podróż śladami fantazji reżysera.
W tym roku jury przyzna też nagrody w konkursie Green Warsaw Award. Startuje w nim m.in. nominowany do Oscara film „Kraj gazem płynący”, który pokazuje nie zawsze etyczne praktyki koncernów, które lada dzień rozpoczną wydobycie gazu łupkowego w Polsce.
Pokazy mistrzów
Wreszcie na deser mistrzowski dokument „Jaskinia zapomnianych snów” Wernera Herzoga, w której reżyser przedstawia najstarsze malowidła, jakie kiedykolwiek znaleziono w niedostępnej jaskini na południu Francji. Film opisywany jest jako „halucynacyjna podróż do źródeł sztuki i duszy człowieka”.
Festiwal PLANETE DOC odbędzie się w dniach 6-15 maja w stołecznych kinach: Kinoteka, Muranów i Iluzjon, a w dniach 6-8 maja w ramach „weekendu z cyfrowym PLANETE DOC” w kinach studyjnych w 22 miastach w Polsce. Pełny program projekcji i lista kin uczestniczących w projekcie znajduje się na www.planetedocff.pl
Trzy filmy pokazywane na festiwalu będzie można również obejrzeć w TVN24 w cyklu "Ewa Ewart poleca". Będą to: "Zielona rewolucja", "Kobiety Hamasu" (jeszcze przed wakacjami) oraz "Drugie Chelsea" (po wakacjach).
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne