Nie żyje Julee Cruise. "Opuściła ten świat na swoich własnych warunkach. Bez żalu"

Autor:
cia//mro
Źródło:
The Guardian
Getty ImagesJulee Cruise

Julee Cruise, której eteryczne utwory pojawiały się choćby w twórczości Davida Lyncha, zmarła w czwartek w wieku 65 lat. O jej śmierci poinformował na Facebooku mąż artystki.

"Opuściła ten świat na swoich własnych warunkach. Bez żalu. W spokoju. [...] Gdy przechodziła na drugą stronę, włączyłem jej [piosenkę] 'Roam' (ang. wędrówka). Teraz będzie wędrować wiecznie. Spoczywaj w pokoju, kochana" - napisał na Facebooku Edward Grinnan, mąż zmarłej wczoraj Julee Cruise.

"Roam" wykonywała jako członek zespołu The B-52’s, w którym w latach 90. zastępowała wokalistkę Cindy Wilson. Współpracowała m.in. także z Pharrellem Williamsem. Najbardziej znana jest jednak z utworu "Falling", którego instrumentalna wersja otwierała każdy odcinek kultowego serialu Davida Lyncha "Miasteczko Twin Peaks". Autorem muzyki był Angelo Badalamenti, słowa napisał natomiast sam Lynch. Piosenka pojawiła się na debiutanckiej płycie Cruise z 1989 r., zatytułowanej "Floating Into the Night".

Julee CruiseGetty Images

Współpracę z Lynchem i Badalamentim Julee Cruise nawiązała już w 1986 r., przy filmie "Blue Velvet". W 1990 r. wystąpiła u boku Nicolasa Cage’a i Laury Dern w wyreżyserowanej przez Lyncha awangardowej produkcji teatralnej "Symfonia przemysłowa nr 1", wcielając się w postać Wyśnionego Ja Kobiety o Złamanym Sercu (ang. The Dreamself of the Heartbroken Woman). Zagrała też w samym "Miasteczku Twin Peaks", w filmowej wersji serialu zatytułowanej "Ogniu, krocz za mną", a także w "Twin Peaks: Powrót", trzecim sezonie nakręconym przez Lyncha w 2017 r.

O słynnym twórcy filmowym w jednym z wywiadów rok później mówiła: - Jestem jak jego młodsza siostra. Nie lubisz, kiedy starszy brat mówi ci, co masz robić. David jest gogusiowaty. Czasami wpada w szał. Widziałeś kiedyś, jak traci panowanie nad sobą? Każdy może wyglądać śmiesznie, jak się wścieknie. Ale uwielbiam go.

Nie tylko Lynch

Lynch nie był jedynym światowej sławy reżyserem, z którym współpracowała Julee Cruise. Jej cover "Summer Kisses" Elvisa Presleya pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Aż na koniec świata" Wima Wendersa.

Cruise wydawała płyty nieregularnie. W 1993 r. ukazał się album "The Voice of Love", zawierający trzy utwory z "Twin Peaks: Ogniu, krocz za mną". Następny, "The Art of Being a Girl", nagrała niemal dekadę później. Kolejne tyle trzeba było czekać na "My Secret Life". Mimo to wokalistka ma wielu wiernych fanów.

W 2018 r. ogłosiła, że zdiagnozowano u niej toczeń, skarżyła się na towarzyszący jej chroniczny ból.

Autor:cia//mro

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości