Grand Press Photo 2014 i nagroda 10-lecia dla Jakuba Szymczuka

Grand Press PhotoZdjęcie Roku i zdjęcie 10-lecia Jakub Szymczuk („Gość Niedzielny”), Kijów, "Czarny czwartek" 20 lutego 2014

Grand Press Photo 2014 dla Jakuba Szymczuka ("Gość Niedzielny"). Jego fotografia z "czarnego czwartku" na Majdanie została wybrana najlepszą w tym roku. Uznano ją także za Zdjęcie 10-lecia.

Zwycięskie Zdjęcie Roku Szymczuk zrobił w Kijowie 20 lutego w tzw. "czarny czwartek". Pomiędzy protestującymi na Majdanie a służbami bezpieczeństwa doszło do najkrwawszych walk. Berkut i snajperzy strzelali do demonstrantów. Tego dnia na ulicach ukraińskiej stolicy życie straciło ok. 70 osób.

Zdjęcie Szymczuka przestawia jedną z ofiar tego konfliktu. Nieuzbrojony mężczyzna biegł na czoło blokady, żeby rzucić oponę, ale wtedy kula snajpera przeszyła jego hełm i głowę na wylot. Nad ciałem klęczy pogrążony w rozpaczy inny protestujący.

Ta sama fotografia zdobyła główną nagrodę w innej kategorii - została wybrana Zdjęciem 10-lecia spośród 10 zwycięskich fotografii z minionych lat.

Szymczuk zdobył też nagrodę mecenasa konkursu – firmy Nikon Polska. Sponsor nagrodził go za jedno ze zdjęć z fotoreportażu pokazującego, że na barykadach w Kijowie nie tylko walczono.

Fotografia zajęła także trzecie miejsce w kategorii Wydarzenia - zdjęcie pojedyncze. Z kolei fotoreportaż Szymczuka, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął drugie miejsce w kategorii Wydarzenia - fotoreportaże.

4 200 fotografii

W tym roku fotoreporterzy zgłosili ponad 4,2 tys. fotografii, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny.

Jury zakwalifikowało do finału 172 zdjęcia – 53 pojedyncze i 16 fotoreportaży. O nagrody walczyło 51 fotoreporterów.

Grand Press Photo

Grand Press Photo od 2005 roku organizuje miesięcznik "Press". To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycją tego konkursu jest – co stanowi o jego wyjątkowości – że przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest zwycięzca World Press Photo. W tym roku jest to szwedzki fotoreporter Paul Hansen, którego zdjęcie zrobione w Strefie Gazy wygrało ubiegłoroczny konkurs World Press Photo. Na gali finałowej będzie można obejrzeć prezentację jego zdjęć.

Oprócz Hansena w jury Grand Press Photo 2014 oceniającym zdjęcia zasiadali: Piotr Andrews, Anna Bedyńska („Gazeta Wyborcza”), Andrej Reiser (Czech Press Photo), Markus Schreiber (Associated Press), Andrzej Zygmuntowicz.

Laureaci Grand Press Photo

Lista nagrodzonych w poszczególnych kategoriach:

Wydarzenia - zdjęcia pojedyncze:

I miejsce - zdjęcie Kuby Kamińskiego zrobione na Krymie, gdy ukraińska baza wojskowa Belbek poddała się po szturmie rosyjskich wojsk specjalnych

II miejsce - zdjęcie Tomasza Adamowicza („Gazeta Polska Codziennie”) pokazujące, jak podczas walk w Kijowie Witalij Kliczko próbuje powstrzymać tłum demonstrantów napierający na siły porządkowe broniące dostępu do budynków rządowych

III miejsce i Nagroda Nikona - zdjęcie Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) pokazujące, że na barykadach w Kijowie nie tylko walczono, lecz toczyło się tam też normalne życie.

Życie codzienne - zdjęcia pojedyncze:

I miejsce - zdjęcie Mariusza Janiszewskiego („Doc! Photo Magazine”) obrazujące, jak na cmentarzu w Manili żywi i umarli tworzą wyjątkową symbiozę

II miejsce - zdjęcie Jacka Świerczyńskiego („Dziennik Wschodni”) zrobione podczas pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę

III miejsce - zdjęcie Jarosława Respondka (Agencja Fotograficzna Reporter) zrobione w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie.

Ludzie - zdjęcia pojedyncze:

I miejsce - zdjęcie Maćka Nabrdalika zrobione w Londynie portugalskiej emigrantce Anabeli

II miejsce - zdjęcie Bartka Sadowskiego (Bloomberg News) przedstawiające Michaiła Chodorkowskiego zaraz po tym, jak przyjechał do Berlina

III miejsce - zdjęcie Mariusza Foreckiego (TamTam Agencja Prasowa i Fotograficzna), na którym uchwycił, jak młodzi Ukraińcy wyrażają szacunek i wdzięczność weterance II wojny światowej.

Sport - zdjęcia pojedyncze:

I miejsce - zdjęcie Dariusza Delmanowicza (Polska Agencja Prasowa) pokazujące duńskiego żużlowca Hansa Andersena po upadku na torze podczas indywidualnych mistrzostw Europy

II miejsce - zdjęcie Adama Stępnia („Gazeta Wyborcza”) pokazujące Patryka Rybarskiego, który od trzech lat zajmuje się tańcem na rurze

III miejsce - zdjęcie Bartłomieja Jureckiego („Tygodnik Podhalański”) zrobione na trasie Tour de Pologne na Podhalu.

Środowisko - zdjęcia pojedyncze:

I miejsce - zdjęcie Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujące nowe osiedle domów w Chinach

II miejsce - zdjęcie Tomasza Lendy (Agencja Fotograficzna Reporter) zrobione w centrum Kijowa, gdzie podupadłe gospodarstwo sąsiaduje z nowoczesnymi blokami

III miejsce - zdjęcie Bartłomieja Jureckiego („Tygodnik Podhalański”) pokazujące kontrowersyjny zwyczaj symbolicznego oczyszczenia zwierząt w dymie ognisk w San Bartolome de Pinares w Hiszpanii.

Portret sesyjny - zdjęcia pojedyncze:

I miejsce - portret generała Wojciecha Jaruzelskiego autorstwa Maksymiliana Rigamontiego („Wprost”)

II miejsce - portret uczestnika walk na barykadach Majdanu Niepodległości w Kijowie autorstwa Maksymiliana Rigamontiego

III miejsce - portret Dali Banu zrobiony w obozie uchodźców w Bangladeszu przez Marcina Zaborowskiego („National Geographic Polska”).

Wydarzenia - fotoreportaże:

I miejsce - fotoreportaż Simony Supino („Super Express”) – zapis wydarzeń na kijowskim Majdanie w styczniu i lutym bieżącego roku: walki z siłami Berkutu, opatrywanie rannych, rozpacz rodzin i bliskich ofiar, ostatnie pożegnanie poległych w masakrze

II miejsce - fotoreportaż Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) dokumentujący wydarzenia w Kijowie podczas tzw. czarnego czwartku, gdy w walkach między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób.

Życie codzienne - fotoreportaże:

I miejsce - fotoreportaż Adriana Wykroty (Retrofokus) pokazujący, jak zmieniła się tradycja polskich wesel; II miejsce - fotoreportaż Anny Liminowicz o Honoracie i Agnieszce, które są razem. Razem też pracują i wspólnie wychowują 14-letnią córkę Honoraty.

Ludzie - fotoreportaże:

I miejsce - fotoreportaż Piotra Bławickiego (East News) zrobiony w czasie pogrzebu polskiego komandosa JWK Lubliniec chor. Mirosława Łuckiego, który zginął w Afganistanie od wybuchu miny pułapki

II miejsce - fotoreportaż Mateusza Baja opowiadający o mieszkańcach Polesia Zachodniego.

Sport - fotoreportaże:

I miejsce - fotoreportaż Jacka Turczyka (Polska Agencja Prasowa), który towarzyszył Remigiuszowi Siudzińskiemu, analitykowi danych, podczas ultramaratonu Race Around Austria

II miejsce - fotoreportaż Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours) opowiadający o festiwalu Naghol na wyspie Pentecost, podczas którego młodzi mężczyźni wykonują z wysokich platform skoki głową w dół, zabezpieczeni jedynie lianami przywiązanymi do stóp.

Środowisko - fotoreportaże:

I miejsce - fotoreportaż Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujący efekty produkcji przemysłowej w Polsce

II miejsce - fotoreportaż Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours) z miasta Tacloban na Filipinach pokazujący skalę zniszczeń po przejściu tajfunu.

Autor: pk//kdj / Źródło: press.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Press Photo

Pozostałe wiadomości