Pedofila w kościele, mroczne widmo Konfederacji i zaginięcie Iwony Wieczorek. Najpopularniejsze w TVN24 GO

Źródło:
TVN24 GO
Grysiak: Zapraszaliśmy ojca Adama Żaka, księdza Piotra Studnickiego, nie mogli być z nami. Zaproszenie jest ciągle aktualne
Grysiak: Zapraszaliśmy ojca Adama Żaka, księdza Piotra Studnickiego, nie mogli być z nami. Zaproszenie jest ciągle aktualneTVN24
wideo 2/4
Grysiak: Zapraszaliśmy ojca Adama Żaka, księdza Piotra Studnickiego, nie mogli być z nami. Zaproszenie jest ciągle aktualneTVN24

Te materiały trzymają w napięciu do ostatniej minuty. Reporterzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" zajęli się tematami, którymi żyła cała Polska. Co Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele, kim są politycy Konfederacji i jak doszło do zaginięcia Iwony Wieczorek - rezultaty dziennikarskiego śledztwa w reportażach, które można obejrzeć na TVN24 GO.

- To, co odkryliście, jest przełomowe, bo pokazuje to, co wiele osób przypuszczało od lat: że Jan Paweł II wiedział, że ten problem istnieje, jeszcze zanim został papieżem. On musiał wiedzieć, ale nie było dowodów. A to jest dowód - mówił po premierze reportażu "Bielmo: Franciszkańska 3" Thomas Doyle, prawnik kanonista, autor pierwszego amerykańskiego raportu o nadużyciach seksualnych w Kościele. Wyemitowany w marcu materiał Marcina Gutowskiego wstrząsnął katolikami nie tylko w Polsce. 

"Bielmo: Franciszkańska 3"

Reportaż "Bielmo: Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego oparty na jego dziennikarskim śledztwie, które opisał w wydanej w 2022 roku książce "Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II". Reporter "Czarno na białym" przez dwa i pół roku zbierał materiały na temat tego, co Karol Wojtyła wiedział o skandalach pedofilskich - jeszcze zanim został papieżem i już jako głowa Kościoła Katolickiego. Gutowski rozmawiał z ofiarami księży pedofilów, ich bliskimi, świadkami i tymi, którzy mieli osobiście informować Wojtyłę o przestępstwach księży. Dotarł też do oficjalnych kościelnych dokumentów do kościelnych potwierdzających działania i zaniechania ówczesnego kardynała.

"Mroczne widmo" 

"Tak chcemy żyć!", skandują zwolennicy Konfederacji na wiecach partii. Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym", w reportażu "Mroczne widmo" sprawdza, jakie dokładnie życie obiecują im politycy. Sławomir Mentzen, Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun i były szef skrajnie prawicowej Młodzieży Wszechpolskiej Krzysztof Bosak roztaczają wizję "wielkiej Polski", gdzie Polacy czują się wolni i płacą niskie podatki. Politycy deklarują żarliwą wiarę w Boga, niechęć do Unii Europejskiej i mniejszości seksualnych. Na czym tak naprawdę im zależy? Kim są prywatnie? Warcholiński pyta o to w swoim materiale Marcina Kąckiego, dziennikarza i autora książki o środowisku Konfederatów „Chłopcy. Idą po Polskę”, Annę Mierzyńską, analityczkę OKO.press oraz ekonomistę i historyka Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Z tych rozmów wyłania się mroczne widmo kraju rządzonego przez nacjonalistów i fanatyków.   

"Co mówi nam telefon Iwony Wieczorek"

Łukasz Frątczak i Jakub Stachowiak z "Superwizjera" w reportażu "Co mówi nam telefon Iwony Wieczorek?" sprawdzają, czy jest jeszcze szansa na przełom w najgłośniejszym śledztwie ostatnich lat. Zaginięcie Iwony Wieczorek to jedna z najbardziej zagadkowych spraw w historii polskiej kryminalistyki. 16 lipca 2010 roku 19-letnia dziewczyna umówiła się z koleżanką i trzema kolegami na wyjście do sopockiej dyskoteki. W klubie Iwona pokłóciła się z przyjaciółką i ok. trzeciej w nocy postanowiła sama wrócić do domu. Kamery monitoringu zarejestrowały ją, jak idzie nadmorską promenadą z Sopotu do Gdańska. Przy wejściu na plażę w Jelitkowie ślad się urywa. Co wydarzyło się blisko 13 lat temu w Sopocie? Zdaniem policjantów kluczem do wyjaśnienia sprawy może być analiza tego, co zawiera telefon zaginionej - z kim rozmawiała, do kogo wysyłała SMS-y, a także od kogo je dostawała zanim się aparat się rozładował. Dziennikarze sprawdzają kolejne hipotezy i niemal minuta po minucie analizują powrót Wieczorek do domu. 

CZYTAJ TEŻ: Iwona Wieczorek miała "ciemną stronę"? Były szef Wydziału Kryminalnego KGP stawia swoją hipotezę

TVN24 GO - najchętniej oglądane w 2023

Wśród najpopularniejszych w tym roku materiałów oglądanych na TVN24 GO znalazły się też inne głośne reportaże dziennikarzy "Czarno na białym". Są wśród nich "Operacja Ziobry" "Państwo Ziobry" Marty Gordziewicz o tym, jak minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wykorzystuje wymiar sprawiedliwości w prywatnych sprawach oraz "Gra pozorów" Łukasza Frątczaka o kulisach największej w ostatnich latach i budzącej ogromne emocje transakcji sprzedaży Lotosu.  

"Operacja kryptonim Jaszczurka" Łukasza Rucińskiego i Macieja Dudy z "Superwizjera" to z kolei materiał o tym, jak Centralne Biuro Antykorupcyjne użyło Pegasusa (oprogramowania szpiegującego) wobec Krzysztofa Brejzy - polityka opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Reporterzy dotarli do ważnych świadków i nigdy niepublikowanych dokumentów, które pokazują kulisy tej inwigilacji. 

Wielu widzów zyskały też filmy dokumentalne, dostępne w TVN24 GO. W "Zbrodniach Putina" dziennikarze Frontline i Associated Press przedstawiają wyniki ich śledztwa dotyczącego okrucieństw popełnionych przez wojska rosyjskie w Ukrainie. "Wagnerowcy. Najemnicy Putina" to nagrodzony na festiwalu US International Awards w Los Angeles film Ewy Galicy o historii Grupy Wagnera - opowiadają ją byli najemnicy, którzy uciekli na Zachód, nie godząc się na stosowane przez nią metody działania. Trzeci dokument to "Do ostatniej kropli" - nagrodzony Nagrodą Specjalną im. księcia Rainiera III podczas Festiwalu Telewizyjnego w Monte Carlo i  uhonorowany na międzynarodowym festiwalu w Los Angeles film dokumentalistki Ewy Ewart o kryzysie wodnym na świecie.

TVN24 GO - jak oglądać?

TVN24 GO można oglądać w aplikacji na smartfonie (do pobrania w sklepach z aplikacjami), na komputerze czy laptopie wchodząc na stronę tvn24.pl/go albo na Smart TV. Abonament kosztuje 10 zł za 30 dni lub 100 zł za 365 dni. Po założeniu konta i opłaceniu subskrypcji użytkownik ma dostęp do całej bazy TVN24 GO, może oglądać na żywo TVN24 i TVN24 BiS (z możliwością cofania do 7 dni). TVN24 GO to także filmy dokumentalne, biblioteka programów z anten TVN24 i TVN24 BiS, reportaże, programy i rozmowy dostępne tylko dla subskrybentów oraz niepokazywane na antenie transmisje live.

Autorka/Autor:joan//mro

Źródło: TVN24 GO

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

Ponad 250 rannych w ataku terrorystycznym w Manchesterze w 2017 roku złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5 - poinformowali w niedzielę reprezentujący ich prawnicy. W samobójczym zamachu zginęły wtedy 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

W niedzielny wieczór w miejscowości Czacz (woj. wielkopolskie) na terenie hal wybuchł potężny pożar. Spłonęły pomieszczenia, w których sprzedawane były używane meble i inne przedmioty.

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletnia dziewczynka zginęła, troje dzieci zostało rannych, a łącznie 11 osób odniosło obrażenia. To skutki sobotniej strzelaniny w Chicago, w amerykańskim stanie Illinois. Najnowsze doniesienia podały w niedzielę władze.

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

Źródło:
PAP, CNN

Większość członków Rady Bezpieczeństwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu niebezpieczeństwa wyniszczającego konfliktu na pełną skalę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Władze Iranu zagroziły, że użyją większej siły, jeśli Izrael dokona odwetu za sobotni atak dronami i pociskami. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości. W poniedziałek rusza proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 15 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 15 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 15 kwietnia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl