TVN24 | Kultura i styl

Nagrody zainicjowane przez księcia Williama i Davida Attenborough przyznane. Pierwsi laureaci Earthshot Prize

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw//now
Źródło:
PAP

Książę William i David Attenborough zainicjowali Earthshot Prize, nagrodę przyznawaną osobom i organizacjom działającym na rzecz ratowania Ziemi. Pierwsi jej laureaci uhonorowani zostali w niedzielę w Londynie. Zwycięzcy, pochodzący z sześciu państw, otrzymali po milionie funtów na dalszą działalność ekologiczną.

Książę William z żoną, popularyzator nauki i filmowiec David Attenborough, gwiazdy brytyjskiego filmu, teatru i telewizji, działacze ekologiczni i brytyjscy politycy wzięli udział w niedzielę w ceremonii wręczenia Earthshot Prize, nagrody zainicjowanej przez księcia Cambridge i Davida Attenborough. W londyńskim Pałacu Alexandra uhonorowano pięć osób i organizacji za walkę na rzecz ratowania planety.

Laureaci nagród otrzymali po milionie funtów.

- Najbliższe 10 lat to decydująca dekada dla planety - powiedział książę William w nagraniu udostępnionym podczas uroczystości. - Czas ucieka (…), ale ludzkość ma wybitne osiągnięcia w rozwiązywaniu tego, co nierozwiązywalne - dodał.

W ubiegłym tygodniu książę Cambridge zasugerował, że największe światowe umysły, zamiast na turystyce kosmicznej, powinny skupić się na ratowaniu Ziemi. Dzień wcześniej odbył się komercyjny lot kosmiczny na pokładzie statku należącego do firmy Blue Origin założyciela Amazona, Jeffa Bezosa.

JEFF BEZOS POLECIAŁ W KOSMOS. OGLĄDAJ W TVN24 GO >>>

Earthshot Prize - czym jest nagroda zainicjowana przez księcia Williama i Davida Attenborough

Earthshot Prize, przyznawana przez Fundację Królewską z siedzibą w Londynie, została zainaugurowana w 2020 roku i będą wręczane do 2030 roku. Nawiązują do idei Moonshot, przedstawionej przez prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, który w latach 60. XX wieku zobowiązał się do wysłania człowieka na Księżyc w ciągu dekady. Laureaci Earthshot Prize są wyłaniani w pięciu kategoriach korespondujących z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Tegoroczni zwycięzcy pochodzą z Kostaryki, Bahamów, Indii, Włoch, Tajlandii i Niemiec. Realizują różne projekty związane między innymi z przywracaniem koralowców i lasów deszczowych, redukcją odpadów i emisji CO2. Największym testem będzie sprawdzenie, czy projekty, które zdobyły uznanie jury, sprawdzają się w praktyce - pisze BBC News.

Earthshot Prize 2021 - kogo wyróżniono?

W pierwszej edycji Earthshot Prize doceniono:

1. Kategoria Ochrona i Rewitalizacja Przyrody: Republika Kostaryki - Kostaryka jest nie tylko liderem w oczyszczaniu własnych lasów, ale także krajem, który podwoił liczbę drzew, stając się przykładem dla innych. Władze Kostaryki zostały nagrodzone za projekt, który zawiera schemat wypłat dla obywateli za rewitalizację ekosystemów, co prowadzi do ożywiania lasów deszczowych. 

2. Kategoria Oczyszczanie Naszego Powietrza: Takachar (Indie) - przedsiębiorstwo społeczne walczące ze spalaniem odpadów rolniczych. Indyjska firma opracowała niskobudżetową przenośną technologię podłączaną do ciągników, która przekształca pożniwne resztki w nadające się do sprzedaży bioprodukty, takie jak paliwo i nawóz. Zmniejsza przy tym o 98 proc. emisję dymu ze spalanych odpadów, co znacząco poprawia jakość powietrza. 

3. Kategoria Rewitalizacja Oceanów: Coral Vita (Bahamy) - projekt walczący z wymieraniem rafy koralowej. W jego ramach dzięki użyciu specjalnych maszyn udaje się przyspieszyć proces wzrostu koralowców o 50 razy bardziej, niż przebiega to w naturalnych warunkach. 

4. Kategoria Budowanie Świata Bez Odpadów: Miasto Mediolan (Włochy) za system odzyskiwania żywności z supermarketów czy stołówek pracowniczych i przekazywania zebranych zasobów organizacjom pozarządowym, które kierują produkty spożywcze wprost do najbardziej potrzebujących. Trzy miejskie centra zbierają żywność, która pozwala na przygotowanie dziennie 260 tys. posiłków.

5. Kategoria Naprawa Naszego Klimatu: AEM Electrolyser (Tajlandia/Niemcy/Włochy) - firma opracowała technologię przekształcania odnawialnej energii elektrycznej w bezemisyjny gaz wodorowy. Koncepcja ta pozwala ekologicznie napędzać samochody i samoloty, zasilać przemysł i ogrzewać domy. 

Scenę na galę przyznania nagród Earthshot Prize skonstruowano bez użycia plastiku, a goście zostali poproszeni o "wzgląd na środowisko" przy wyborze stroju. O artystyczny wymiar wydarzenia zadbali Ed Sheeran, Coldplay i KSI. Prąd konieczny do organizacji koncertu wytworzyło 60 rowerzystów - zwróciło uwagę BBC News.

Autor:tmw//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości