TVN24 | Świat

Kapsuła rakiety New Shepard z aktorem Williamem Shatnerem wróciła z kosmosu

TVN24 | Świat

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP, Reuters
Lądowanie kapsuły rakiety New Shepard z Williamem Shatnerem na pokładzie
ReutersLądowanie kapsuły rakiety New Shepard

Kapsuła z Williamem Shatnerem na pokładzie dotarła w środę do granicy przestrzeni kosmicznej i wróciła na Ziemię. 90-letni aktor i gwiazda serialu "Star Trek" stał się w ten sposób najstarszym astronautą. Był to drugi udany lot komercyjny rakiety New Shepard, należącej do firmy Jeffa Bezosa Blue Origin. 

Po odłączeniu się od kapsuły z pasażerami New Shepard samodzielnie powróciła do portu kosmicznego Blue Origin w Teksasie. Udane lądowanie zaliczyła też sama kapsuła z kanadyjskim aktorem i trzema innymi pasażerami.

Lot trwał około 10 minut, a pasażerowie spędzili w stanie nieważkości około trzech minut.

William ShatnerCAROLINE SEIDEL/dpa

Rakieta New Shepard zabrała załogę za linię Karmana, czyli umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną, która przebiega na wysokości 100 kilometrów nad poziomem morza.

Po opuszczeniu kapsuły Shatner powiedział, że "każdy na świecie powinien tego doświadczyć". - Jezu, to było tak poruszające. To doświadczenie było czymś niewiarygodnym - mówił.

- To, co mi dałeś, jest najbardziej niesamowitym doświadczeniem, jakie mógłbym sobie wyobrazić - dodał aktor, zwracając się do Bezosa.

Moment po lądowaniu kapsuły rakiety New Shepard z Williamem Shatnerem na pokładzieReuters

Pierwszy lot rakiety New Shepard

Pierwszy załogowy lot New Shepard odbył się 20 lipca 2021 r. Wśród pasażerów znaleźli się m.in. Jeff Bezos ze swoim bratem, a także emerytowana instruktorka lotnictwa Wally Funk, która w wieku 82 lat stała się najstarszą osobą, jaka kiedykolwiek znalazła się w przestrzeni kosmicznej. Wznieśli się na wysokość 107 km nad powierzchnię Ziemi - ponad uznawaną przez NASA granicę przestrzeni kosmicznej, spędzając niecałe cztery minuty w stanie nieważkości.

Autor:akr/dap

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters