Kapsuła rakiety New Shepard z aktorem Williamem Shatnerem wróciła z kosmosu

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Kapsuła z Williamem Shatnerem na pokładzie dotarła w środę do granicy przestrzeni kosmicznej i wróciła na Ziemię. 90-letni aktor i gwiazda serialu "Star Trek" stał się w ten sposób najstarszym astronautą. Był to drugi udany lot komercyjny rakiety New Shepard, należącej do firmy Jeffa Bezosa Blue Origin. 

Po odłączeniu się od kapsuły z pasażerami New Shepard samodzielnie powróciła do portu kosmicznego Blue Origin w Teksasie. Udane lądowanie zaliczyła też sama kapsuła z kanadyjskim aktorem i trzema innymi pasażerami.

Lot trwał około 10 minut, a pasażerowie spędzili w stanie nieważkości około trzech minut.

Rakieta New Shepard zabrała załogę za linię Karmana, czyli umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną, która przebiega na wysokości 100 kilometrów nad poziomem morza.

Po opuszczeniu kapsuły Shatner powiedział, że "każdy na świecie powinien tego doświadczyć". - Jezu, to było tak poruszające. To doświadczenie było czymś niewiarygodnym - mówił.

- To, co mi dałeś, jest najbardziej niesamowitym doświadczeniem, jakie mógłbym sobie wyobrazić - dodał aktor, zwracając się do Bezosa.

Pierwszy lot rakiety New Shepard

Pierwszy załogowy lot New Shepard odbył się 20 lipca 2021 r. Wśród pasażerów znaleźli się m.in. Jeff Bezos ze swoim bratem, a także emerytowana instruktorka lotnictwa Wally Funk, która w wieku 82 lat stała się najstarszą osobą, jaka kiedykolwiek znalazła się w przestrzeni kosmicznej. Wznieśli się na wysokość 107 km nad powierzchnię Ziemi - ponad uznawaną przez NASA granicę przestrzeni kosmicznej, spędzając niecałe cztery minuty w stanie nieważkości.

Autor:akr/dap

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości